bashkepunimi

Oferta për t'u refuzuar

Postuar në 02 Maj, 2019 14:35

Opozita ka prezantuar sot në një takim publik atë që e ka quajtur Platforma për Zgjedhje të Lira dhe të Ndershme, në të cilën janë përfshirë edhe Detyrat e Qeverisë Tranzitore. Në ndryshim nga viti 2017 kur Marrëveshja u arrit me dyer të mbyllura, kësaj radhe PD-ja dhe aleatët e saj kanë bërë një prezantim të hapur me disa gazetarë përballë të cilët kanë bërë edhe vërejtje.

Kriminterni - gangsterët dhe Kremlini

Postuar në 22 Janar, 2019 17:16

Në shtator të vitit 2011, dy çeçenë të dyshuar si të përfshirë në shpërthimet vetëvrasëse të janarit, në aeroportin “Domodedovo” të Moskës, që la pas 37 të vdekur, sapo ishin larguar nga xhamia e Stambollit pas faljes së të premtes, bashkë me një shokun e tyre, kur u qëlluan për vdekje. Sipas një akuze të cituar në një prej gazetave kryesore turke, prokurorët kishin identifikuar dy prej vrasësve që ishin rusë që punonin për Shërbimin Federal të Sigurisë(FSB), i cili sipas prokurorëve, po luftonte grupet çeçene në Turqi, përfshirë ata me lidhje me kryengritjen çeçene kundër Moskës.

Rusia tenton "rikthimin" në Greqi

Postuar në 03 Dhjetor, 2018 22:04

Kremlini duket se ka hedhur pas krahëve incidentin me diplomatët e vet në Greqi për të parë nga e ardhmja. Largimi i Nikos Kotzias duket se ka thjeshtuar gjërat, për shkak se presioni grek që çoi në largimin e diplomatëve rusë të dyshuar për veprimtari spiunazhi, lidhej shumë me emrin e ish-ministrit të Jashtëm grek. Në një prononcim të agjencinë Tass, ambasadori rus në Greqi, Andrey Maslov ka folur madje për një vizitë të kryeministrit grek, Aletxis Tsipras në Moskë, duke shtuar po ashtu se në fushën e bashkëpunimit ushtarak ka shumë për të bërë mes të dyja vendeve.

Majlinda si zgjidhëse e halleve tona

Postuar në 01 Tetor, 2018 18:49

Diçka e rëndësishme pritet të ndodhë me Shqipërinë dhe opozitën. Nga e dimë ne këtë gjë? E kemi të thjeshtë përgjigjen: mediat e pushtetit kanë nisur të riqarkullojnë fjalët e mençura dhe fytyrën e Majlinda Bregut.

Xhaçka propozon ardhjen e Mossad në Shqipëri

Postuar në 23 Maj, 2018 17:09

Pas kërkesës drejtuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të vendosur baza ushtarake në Shqipëri, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka i propozoi një “ftesë për bashkëpunim me institucionet e sigurisë dhe mbrojtjes së Izraelit për Qendrën për studimin e fenomenit të Luftëtarëve të Huaj Terroristë”. Ndonëse nuk specifikohen agjencitë dhe mënyra e bashkëpunimit, ngritja në Shqipëri e "Qendrës për studimin e fenomenit të Luftëtarëve të Huaj Terroristë” nuk përjashton mundësinë që agjentë të Mossad të asistojnë shërbimet shqiptare.

Ambasada në Jeruzalem, Turqia propozon mekanizëm bashkëpunimi BE-Konferenca Islamike

Postuar në 27 Prill, 2018 10:45

Turqia synon të riaktivizojë mekanizmin e bashkëpunimit me Bashkimin Europian me synim frenimin e vendimit të SHBA për të zhvendosur ambasadën e vet në Izrael, drejt Jeruzalemit.

Replikë me Nasho Jorgaqin për lidhjen e Fishtës dhe klerit katolik me fashizmin

Postuar në 19 Tetor, 2016 10:08

“Për fat të keq, shkruan Prof. Dr. Nasho Jorgaqi në artikullin e tij..., kleri katolik nuk u gjend me ato forca që u hodhën në luftë kundër pushtuesve fashistë. Përkundrazi,  kleri katolik në një mënyrë a në një tjetër i hapi rrugën pushtimit italian, e mirëpriti ushtrinë agresore duke cilësuar legjionet e saj “Pëllumba të Krishtit”...”.

Meta në Greqi: “Qëllimi i vizitës, nxitja e frymës pozitive të bashkëpunimit...Për çështjen “Çame”, duhet durim. Ka dy qasje të ndryshme”

Postuar në 10 Tetor, 2016 19:03

Ilir Meta është takuar sot me ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzias, në kuadër të vizitës së tij në vendin fqinj, në cilësinë e kryetarit të Kuvendit. Më poshtë po përcjellim përgjigjet e pyetjeve që iu bënë Metës nga gazetarët:

Z. Meta, çfarë keni diskutuar në takimin me Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, z. Kotzias?

Ambasadori rus: Qendra jonë në Nish ofroi ndihmë pas përmbytjeve. Pala shqiptare në fillim pranoi, pastaj refuzoi

Postuar në 19 Shtator, 2016 18:11

“Albanian Daily News” i ka marrë një intervistë ambasadorit rus në Tiranë, Aleksander Karpushin. Intervista e realizuar nga gazetarët Genc Mlloja dhe Denisa Hunci i ka qëndruar larg diskutimit për temën e Kosovës, duke u përqendruar në pasojat e Samit të G20 në Kinë, pozicionit të Rusisë në marrëdhëniet ndërkombëtare, raportet e saj me vende të Ballkanit dhe shtysat për bashkëpunimn me Shqipërinë.

Zerva, çami që bashkëpunoi me nazistët(përditësuar)

Postuar në 08 Prill, 2016 14:18

“Tema” citon sot autorin Aurel Plasari që të ketë “replikuar” me sfidat morale që lëshon herë pas here me zë të lartë kreu i Partisë për Drejtësi Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi. Plasari merr shkas nga deklarimet e Idrizit, i cili i kërkonte ministrit të Jashtëm, Bushati, që të sfidonte homologun grek me faktin se asnjë çam nuk ka bashkëpunuar me nazistët gjatë luftës së Dytë. Mirëpo Plasari mendon që të ndajë me opinionin shqiptar një të vërtetë që politika preferon ta fshehë. Thotë studiuesi në fjalë:

Pages

Subscribe to RSS - bashkepunimi