Ankara

Diplomatët amerikanë zbarkojnë në Turqi

Postuar në 04 Janar, 2019 11:56

Një delegacion  zyrtarësh të lartë amerikanë ndodhet në Turqi për të vijuar "diskutimet me turqit"-siç pohoi sekretari i Jashtëm amerikan, Mike Pompeo.

Në veçanti, kreu i Këshillit Kombëtar të Sigurimsë, John Bolton dhe diplomat Jim Jeffrey, i cili u emërua në gusht nga Pompeo si përgjegjës për mbikëqyrjen e bisedimeve mbi tranzicionit politik në Siri pritet të shkojë javën e ardhshme në Ankara për të diskutuar situatën në Siri.

Dorë për dore për Sirinë

Postuar në 28 Tetor, 2018 10:22

Duke mbajtur dorën e njëri-tjetrit, Angela Merkel, Vladimir Putin, Rexhep Tajip Erdogan dhe Emmanuelle Macron u shfaqën të bashkuar pas konferencës për Sirinë në Stamboll.Të katër udhëheqësit u ulën në të njëjtën tryezë në përpjekje për të hedhur një hap për paqen në Siri.

Pas  pothuajse tre orë bisedimesh, të katëtr ra dakord se kriza siriane mund të zgjidhet vetëm nëpërmjet kanaleve diplomatike, duke kërkuar që zgjatjen e armëpushimit dhe thirrjen e një komisioni kushtetues deri në fund të vitit.

Akuza: Sulmet e tetorit 2015 në Ankara, u kryen nga ISIS me kërkesë të partisë së Erdogan

Postuar në 11 Qershor, 2018 14:12

Një portal lajmesh turk, Ahval, ka lëshuar akuza shumë të rënda ndaj presidentit turk Reçep Tayyip Erdogan dhe partisë së tij, AKP. Në një lajm të publikuar në datën 10 qershor, Ahval, pretendon se disponon një kopje të një raporti shumë sekret të Qendrës së Analizës së Inteligjencës së BE-së, EUINTCEN, sipas të cilit atentatit vetëvrasës i 10 tetorit 20015 në Ankara, u krye nga kamikazë të Shtetit Islamik të udhëzuar dhe kërkuar nga partia e Erdogan.

Për herë të parë Bullgaria drejton Europën

Postuar në 01 Janar, 2018 18:58

Bullgaria, shteti më i varfër anëtar i Bashkimit Evropian, mori sot për herë të parë, presidencën e rradhës së Bashkimit Europian.

Kryeministri i vendit Bojko Borisov shkruajti në llogarinë e tij në fejsbuk se Bullgaria merr kryesimin e Unionit në një moment kyç për Bashkimin Europian. Slogani" Fuqia vjen nga bashkimi "le të na udhëheqë"- thekson Borisov në postimin e tij.

NYT: Tsipras nuk mbajti premtimin ndaj Erdogan

Postuar në 31 Dhjetor, 2017 13:43

New York Times i ka dhënë hapësirë vendimit të Komitetit të Pavarur Grek të Azilit për t’i dhënë azil njërit prej 8 oficerëce turq që u arratisën me helikopter në Greqi në korrik 2016, pas grushtit të dështuar të shtetit kundër presidentit turk, Erdogan.

Putin dhe Erdogan mbyllin çështjen e Sirisë

Postuar në 25 Shtator, 2017 18:45

Presidenti rus Vladimir Putin pati të hënën një bisedë telefonike me Presidentin e Turqisë Rexhep Tagip Erntogan gjatë së cilës ranë dakord të takohen në Ankara më 28 shtator, njoftoi Kremlini.
Gjatë bisedës të dy udhëheqësit "u pajtuan për të vazhduar shkëmbimin në thellësi të pikëpamjeve mbi çështjet rajonale dhe marrëdhëniet dypalëshe"- tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke shtuar se komunikimi telefonik ishte iniciativën e palës ruse. 

Pse po mbyllet Qendra e Kulturës Shqiptare në Ankara?

Postuar në 08 Mars, 2017 09:37

Ish-ambasadori i Shqipërisë në Turqi, Genci Muçaj në një letër të hapur kërkon nga autoritetet e Shqipërisë dhe Kosovës të tregojnë vëmendje ndaj Qendrës Kulturore, Shqiptare në Ankara, e cila sipas tij rrezikon të mbyllet për shkak se nuk mbulon dot shpenzimet administrative, raporton Balkanweb.
Kjo qendër sipas tij ka qenë një iniciativë e tij si ambasador dhe  ambasadorit Kosovës Avni Spahiu, por edhe ndihmës bujare të donatorëve Turko-Shqiptarë dhe Kryetarit të Bashkisë Altindag të Ankarasë, Veysel Tiryaki, i cili e dhuroi falas godinën e Qendrës së Kulturës!

Vrasësi i ambasadorit rus në Ankara varroset në varrezën e anonimëve

Postuar në 16 Janar, 2017 13:46

Mevlüt Mert Altıntaş, vrasësi 22 vjeçar i ambasadorit rus në Ankara, Andrey Karlov, u varrosur në datën 13 janar në varrezën e personave pa emër. Familja e Altıntaş nuk ka aplikuar për tërheqjen e trupit brenda afatit ligjor, ndaj autoritetet lokale kanë proceduar me varrosjen e tij. Ai u vra në datën 19 dhjetor 2016 pas shkëmbimit të zjarrit që pasoi vrasjen prej tij të ambasasdorit Karlov. 

Turqia dhe Rusia nisën një hetim të përbashkët për ngjarjen dhe sipas ministrit të Brendshëm turk, ka disa të dhëna interesante që kanë dalë në dritë. 

Mision rus në Ankara për hetimin e atentatit, reagon Gylen

Postuar në 20 Dhjetor, 2016 10:28

Moska do të dërgojë një mision të saj në Ankara për të hetuar atentatin ndaj ambasadorit të saj, Andrei Karlov. kjo mësohet së është rënë dakord në bisedën telefonike mes presidentit Erdogan dhe homologut të tij rus Vladimir Putin. ky i fundit nuk nguroi ta quajë atentatin një provokim ndaj marrëveshjes trilaterale, Rusi, Iran, Turqi për situatën në Alepo.

Mevlüt Mert Altıntaş - vrasësi 22 vjeçar, pjesë e policisë turke

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 20:28

Personi që shtiu sot në Ankara kundër ambasadorit rus në Turqi, Andrei Karlov, është një 22 vjeçar i quajtur Mevlüt Mert Altıntaş. Ai sipas Reuters është pjesë e e forcave policore të Ankarasë, i diplomuar në shkollën e Policisë. Ai u vra pas kryerjes së aktit. S

Pages

Subscribe to RSS - Ankara