ambasadori

Kronologjia e vrasjes së ambasadorit, tjeter video e atentatit

Postuar në 20 Dhjetor, 2016 19:16

Publikohen pamje të reja nga momenti i atentatit ambasadorit Rus në Turqi, Anderi Karlov. Në këtë video duket autori i vrasjes, 22-vjeçari Mevlut Mert Alltëntash, i cili qëndron gjithe kohen pas ambasadorit në pritje të një pamje të qartë për ta eliminuar. Në një moment vrasësi zhvendoset në të majtë të sallës dhe pas pak çastesh shihet teksa nxjerr armën dhe qëllon disa herë mbi ambasadorin Karlov.

Vritet në atentat ambasadori rus në Turqi

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 17:36

Ambasadori i Rusisë në Turqi, Andrei Karlov u sulmua me armë nga një oficer i policisë turke, teksa ndodhej në një ekspozitë arti në Ankara. Sipas CNN Turk, diplomati rus ndërroi jetë pak momente pasi u qëllua. Karlovy u sulmua  teksa ishte duke mbajtur fjalimin në këtë ekspozitë në kryeqytetin turk. Sulmi vjen një ditë para se ministri i Jashtëm turk të shkojë në Moskë për bisedime homologun rus dhe iranian mbi situatën në Siri. 

Mungesa e ambasadorit të Shqipërisë në Vatikan, reagon Selia e Shenjtë

Postuar në 07 Shtator, 2016 21:41

Më 22 tetor të vitit 1991 u rivendosën marrëdhëniet në rang ambasadori mes Tiranës zyrtare dhe Vatikanit. Por 25 vjet pas rivënies së marrëdhënieve zyrtare, Selia e Shenjtë nëpërmjet organit të saj zyrtar "Radio Vatikanit" shpreh zhgënjimin që përfaqësimi i Shqipërisë në Vatikan nuk është në nivelin e duhur diplomatik.
"Sot në 25 vjetorin e marrëdhënieve mes selisë së shenjtë apostolike dhe Republikës së Shqipërisë, Ambasada e Shqipërisë pranë Vatikanit është pa ambasador."

A duhet t'i besojmë ambasadorit amerikan?

Postuar në 15 Korrik, 2016 17:07

Ambasadori amerikan Donald Lu ka kompromentuar rëndë pozitat e tij dhe selisë diplomatike të Shteteve të Bashkuara në Tiranë me ndërhyrjen flagrante në hetimet e Prokurorisë për Bankers Petrolium dhe çështjen e shpërthimeve në puset e Patos Marinzës.

SHBA gris propozimin e PD, Letër e ambasadorit amerikan për deputetët (Letra e Plotë)

Postuar në 07 Korrik, 2016 11:32

Një ditë pasi Lulzim Basha bëri publik propozimin e PD-së pë formulën e zgjedhjes së anëtarëve të organeve të reja të drejtësisë, ambasadori amerikan Donald, Lu u është drejtuar me një letër deputetëve të kuvendit ku u kërkon të japin votën pro draftit të reformës në drejtësi.

Përshtypjet e një ambasadori: "Do kujtoj njerëzit e dashur dhe natyrën e bukur. Tallavaja me zë të lartë të cingëris nervat*

Postuar në 11 Qershor, 2016 14:23

Ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Hellmut Hoffmann ka mbyllur misionin e tij diplomatik. Ai i jep një intervistë agjencisë shtetërore, Deutsche Welle, në të cilën flet edhe për disa përshtypje personale nga qëndrimi në Shqipëri.

DW: Ambasador Hoffmann, Ju keni plotësuar kohën e detyrës Tuaj në Tiranë dhe pas disa ditësh do të riktheheni në Berlin. Si do të mund t'í shihnit në tërësi vitet që keni kaluar në Shqipëri si Ambassador i RFGJ-së?

Ambasadori turk përshëndet nisjen e trupave shqiptare në Afganistan: Dëshmi e lidhjeve vllazërore në shekuj

Postuar në 06 Qershor, 2016 13:27

Një kontingjent i Batalionit Komando të Forcave të Armatosura shqiptare u nis me mision paqeruajtës në Afganistan, në kuadër të kontributit të FARSH në operacionin e NATO-s “Resolute Support Mission”.  Kontigjenti i katërt paqeruajtës i FA shqiptare do të shërbejnë për një periudhë 6 - mujore në Afganistan dhe do të veprojnë në përbërje dhe varësi të Komandës Rajonale turke në Kabul.

Ambasadori rus takon ministren Ekonomi, një ditë pas punimeve të Asamblesë së NATO-s në Tiranë

Postuar në 31 Maj, 2016 20:20

Ambasada e Rusisë në Tiranë njofton për një takim të titullarit të saj, Aleksandër Karpushin me ministren e Ekonomisë, Milva Ekonomi. “Bashkëbiseduesit diskutuan mbi gjendjen e tanishme dhe perspektivat e zhvillimit të marrëdhënieve ekonomike midis dy vendeve, përfshirë këtu shkëmbimet tregtare, investimet dhe turizmin”, thuhet në njoftimin e ambasadës. Takimi vjen një ditë pas punimeve të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, ku përfaqësues të qeverisë shqiptare, deklaruan se një nga kërcënimet kryesore për stabilitetin e rajonit është Rusia.

Dashamirësi Hoffman

Postuar në 06 Maj, 2016 18:37

Shqipërisë nuk i kanë munguar dashamirësit, sidomos ata me pagë ambasadori që në vendin tonë fitojnë rëndësi më shumë nga sa realisht duhet të kenë. Hoffman është ambasadori më i njohur gjerman që ka kaluar nga Shqipëria dhe kjo ndoshta edhe për meritë të tij dhe mediave. Ai nuk do jetë i pranishëm në mbledhjet e grupeve parlamentare të PS, PD dhe LSI me ambasadorët Donald Lu e Romana Vllahutin, e megjithatë tregoi se është në dijeni të planeve të Europës për Shqipërinë. Rast i rallë për një ambasador të konfidojë një “sekret” të tillë, por Hoffman e bëri.

Paradoksi, Vatikani Lumturon 38 shqiptarë, Tirana zyrtare nuk zgjedh dot ambasadorin

Postuar në 30 Prill, 2016 15:43

Pak ditë më parë u bë i njohur lajmi i Lumturimit të 38 martirëve të Kishës Katolike në Shqipëri. Politika shqiptare, e të gjithë spektrit, e përshëndeti këtë akt të Papa Françeskut, që është një mik i vendit tonë, miqësi që e dëshmoi me vizitën e tij në Tiranë. Lumturimi vjen pas vizitës së Papës, por nuk mund të mos tërhiqet vëmendja te një fakt jo pa rëndësi: ndonëse të gjithë duartrokasin aktin e Papës, politika nuk ka gjetur dot gjuhën e përbashkët për caktimin e një ambasadori në Vatikan, siç e kërkon rregulli dhe normaliteti i marrëdhënieve.

Pages

Subscribe to RSS - ambasadori