ajazi

Kjo ishte loja, Visho Ajazi Lika shkon ambasador i Shqipërisë në NATO

Postuar në 13 Nëntor, 2017 18:52

Pikëpyetjeve mbi dorëheqjen e papritur të Visho Ajazi Likës nga drejtimi i Shërbimit Informativ Shtetëror u ka dhënë fund propozimi që qeveria ka bërë për ta emëruar atë ambasador të Shqipërisë në NATO.

Vetë ish-kreu i Shish nuk dha asnjë shpjegim për largimin nga posti që mbante prej 5 vitesh, ndërsa motivet e dorëheqjes u komentuan si vullnet personal i tij për të lënë këtë detyrë. Zyra për shtyp e kryeministrit tha përmes një reagimi zyrtar se kreu i qeverisë kishte mirëpritur dorëheqjen e kreut të SHISH dhe e kishte falenderuar për kontributin.

Rama Lu e Visho Ajazi, kokë më kokë në kryeministri

Postuar në 14 Dhjetor, 2016 10:53

Takimin e përjavshëm me Ilir Metën kryeministri Rama e zëvendësoi këtë të mërkurë me një bisedë trilaterale në zyrën e tij me shefin e Shërbimit Informativ, Visho Ajazi Lika dhe ambasadorin Amerikan Donald Lu.Zyra për shtyp e kryeministrit nuk ka dhënë asnjë detaj mbi këtë takim që nisi rreth orës 09 të mëngjesit, por besohet se në fokus të takimit kanë qenë çështje të sigurisë.

Në përgjim nga SHSH komunikimet në What's Up, Viber e Facebook. Gati blerja e një pajisjeje të re përgjuese

Postuar në 25 Nëntor, 2016 10:06

Së shpejti nën përgjimin e Shërbimit Informativ Shtetërore do të jenë edhe komunikimet në What's Up, Viber e Facebook. Në mbledhjen me dyert të mbyllura të Komisionit të Sigurisë Kombëtare, SHISH kërkoi një fond për të blerë një pajisje të re përgjuese që i përshtatet kohës dhe avancimit të teknologjisë. "Pajisja aktuale që përdor aktualisht shërbimi nuk ka aftësinë për të kryer përgjime në teknologji të avancuara”, mësohet të ketë deklaruar përfaqësuesi i SHISH në Komisionin e Sigurisë Kombëtarë.

Kreu i SHISH, takim me Prokurorin e Përgjithshëm. Material shtesë për pajisjen përgjuese?

Postuar në 09 Qershor, 2016 15:35

Sot u raportiua se kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika është takuar me Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla. Në takim kanë qenë të pranishëm edhe Prokurori i Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj dhe ai i Tiranës, Petrit Fusha. “Vizion Plus” referon burime nga organi i akuzës sipas të cilave, “kreu i SHISH i dorëzoi një raport të imtësishëm Llalles, për informacionet e mbledhura në terren dhe lëvizjet e automjetit në të cilin mbahej pajisja përgjuese “IMSI Catcher”.

A na përgjojnë në shkelje të ligjit? Kjo ka më shumë rëndësi se vizita e munguar e Visho Ajazit tek kryeministri

Postuar në 18 Maj, 2016 17:51

Raportimi i kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika, para Komisionit Parlamentar të Sigurisë, ka tërhequr vëmendjen për shumëçka. Një nga këto është edhe deklarimi i tij se për informacionin e ardhur se në Shqipëri ka hyrë një pajisje përgjimi, pa leje dhe pa dijeninë e Prokurorit të Përgjithshëm, ai nuk e ka informuar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Përgjigja e Ajazit ndaj kësaj pyetjeje ishte: “Lidhur me pyetjen pse s’e kam informuar zyrtarisht Kryeministrin ishte se ishte informacion i pakonfirmuar.

Pretendimet për përgjim nga Policia, PD kërkon seancë dëgjimore me Tahirin, Visho Ajazin dhe Adriatik Llallën

Postuar në 16 Maj, 2016 14:16

Partia Demokratie ka dalë sot zyrtarisht me një qëndrim për çështjen e të ashtuquajturës pajisje e përgjimit që pretendohet se është në përdorim të paligjshëm nga Policia e Shtetit. Një ditë më parë, ish-kryeministri Sali Berisha publikoi një listë të personave që sipas tij përgjohen në këtë mënyrë. Sot, kryetarimi PD-së, Lulzim Basha, ka ecur më tej, kur ka paralajmëruar thirrjen në Komisionin Parlamentar të Sigurisë, të ministrit Sajmir Tahiri, që do të jetë përballë Prokurorit të Përgjithshëm dhe Shefit të Shërbimit Informativ Shtetëror.

Subscribe to RSS - ajazi