aeroporti

Opsion që aeroporti i Vlorës të ndërtohet nga shteti

Postuar në 16 Shtator, 2019 20:10

Pas raportimeve në media se Aeroporti i Vlorës mund të merret me koncension për 35 vite nga ndërmarrja e Aeroportit të Pulias në Itali, qeveria organizoi në Vlorë një ceremoni për të prezantuar projektin e këtij aeroporti të bërë publik edhe më parë, ndërtimi i të cilit sipas kryeministrit nuk përjashtohet të kryhet nga vetë shteti.

Kur do kemi njëherë Protokoll Shteti për të qenë?

Postuar në 09 Maj, 2019 15:26

Kthimi në Tiranë i trupit të ushatarakes Zarife Hasanaj është shoqëruar me një ceremoni zyrtare ushtarake. Trupi në arkivol është zbritur nga avioni I mbajtur nga trupa të Gardës së Republikës. Në rreth 10 persona që shoqërojnë trupin e ushtarakes sheh 4 uniforma dhe një lëvizje – ecje që nuk ka të bëjë me rregullin ushtarak.

Dollibashi dhe zonjat e (pa)sigurisë!

Postuar në 11 Prill, 2019 12:30

Shqipëria është bërë sërish lajm në mediat ndërkombëtare jo vetëm për grabitjen kinematografike në aeroportin e Rinasit, por edhe për vendimin e ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka për të instaluar ushtrinë në perimetrin e jashtëm të aeroportit. Praktika që i ndeshim  në vende si Venezuelela apo Libia të mëbrthyera nga konfliktet e armatosura civile.

Lojra fjalësh me aeroportin e Vlorës

Postuar në 11 Nëntor, 2018 12:09

Fjalët që i vijnë lart e poshtë nga enturazhi i biznesnemëve apo lobistëve që e rrethojnë, kryeministri ynë i prezanton si punë të mbaruara, madje me një siguri admiruese. Vetëm kështu mund të shpjegohet diskursi i tij me një premtim që ka të bëjë me ndërtimin e aeroportit të Vlorës.

Premtoi fillimin e punimeve në qershor të këtij viti, por në terren nuk u hodh asnjë lopatë dhe. Eskluzivitetin e informimit të publikut e ka marrë përsipër vetë kryeministri që tani  i duhet të arrnojë ato që ka premtuar, duke bërë lojra fjalësh.

Kryeministri ngatërroi vendin e vet me Albanian-n e Kaukazit

Postuar në 01 Nëntor, 2018 11:30

Një ditë më parë kryeministri Rama postoi në rrjetet sociale një foto 3 D, të cilën e prezantoi si projektin që qeveria ka për transformimin e aeroportit të Kukësit pa dhënë më shumë detaje, por duke u mjaftuar me figuracionet e facebook.

“Aeroporti i Ri i Kukësit dhe një paralajmërim: Mos përgojoni 3D se sot një vit, në realitet do jetë më i bukur se këtu”- shkruan Rama edhe pse nuk ka sqaruar se kush është kompania që e ka bërë projektin.

Pazari për aeroportin e Vlorës, shteti garanton fitimin

Postuar në 24 Tetor, 2018 16:29

Zbardhen prapaskena nga negociatat që po zhvillohen për ndërtimin e aeroportit të Vlorës. Bashkimi i kompanive turke që ka propozuar ndërtimin e aeroportit, kundrejt një shume prej 98 milion eurosh, kërkon garantim të fitimit për të shlyer investimin. 

Sipas Tv Klan, Buxheti i shtetit do t’i paguajë 4.5 milion euro në vit për 7 vjet rresht, kompanisë turke Cengiz, Kalyon dhe Kolin Construction, e cila do të marrë ndërtimin dhe operimin e aeroportit të Vlorës.

Mbyllet aeroporti “Ataturk” i Stambollit

Postuar në 10 Shkurt, 2018 20:03

Më 29 tetor 2018 në Stamboll do të hapet aeroporti i tretë, sipas një deklarate të bërë nga ministri turk i Transportit,  Ahmet Arslan. Ai tha për agjencinë shtetërore të lajmeve Anadolu se 80% e punës së ndërtimit të aeroportit ka përfunduar, ndërsa Turqia pretendon se ai do të jetë një nga aeroportet më të mëdhenj në botë, i ndërtuar në mënyrë të tillë për të përballuar fluksin në rritje të pasagjerëve.

Zaev i bën lëshimet e para Greqisë

Postuar në 24 Janar, 2018 22:10

Pas një takimi që zgjati më shumë se 3 orë kryeministri grek, Aleksis Cipras dhe ai maqedonas Zoran Zaev ranë dakord për lëshimet e para që do të bëjë Shkupi në kuadër të negociatave dypalëshe për zgjidhjen e çështjes së emrit.

Nënë Tereza "pajton" Athinën me Shkupin

Postuar në 20 Shtator, 2017 18:03

Në marrëdheniet mes Athinës dhe Shkupit duket sikur po fryn një erë e re pas ardhjes në pushtet të Zoran Zaev dhe koalicionit të partive shqiptare. Komuniteti ndërkombëtar është investuar që dy vendet të zgjidhin mosmarrëveshjet për emrin në mënyrë që Maqedonia të afrohet sa më shpejt me NATO-n dhe Bashkimin Europian, aq më tepër kur flitet për një kërcënim rus.

Aeroporti i Vlorës, detajet i di vetëm kryeministri

Postuar në 21 Shkurt, 2017 11:58

Në një konferencë ku shpalosi jo pak susksese të qeverisë, ministri i Financave u pyet edhe për aeroportit të Vlorës, një projekt që e anonncoi kryeministri në Facebook pas drekës në Stamboll me Presidentin turk Erdogan.Shkurt dhe pa predispozitën e njohur të qeverisë për të trumbetuar arritje kur bëhet fjalë për investime të huaja, si psh. Porti imagjinar i Karpenit në Kavajë, ministri nuk kishte shumë për të thënë sepse detajet i di vetëm kryeministri.

Pages

Subscribe to RSS - aeroporti