21 janari

21 janari, morali i qeverisjes PS-LSI dhe goli i 2013-ës

Postuar në 11 Shkurt, 2021 21:04

Ky më poshtë është një shkrim i z. Rama që mban datën 4 prill 2013. Aty mund të risillni në mendje se kush ishte personi që bëri golin më 2013 duke folur madje edhe për moralin e qeverisjes PS-LSI. 

***

Pjesa më e zymtë e reagimit ndaj ftesës sime për LSI-në është manipulimi mediatik me emocionet e forta të 21 janarit.

Zyrtarisht, Atdheu ka edhe 4 dëshmorë të tjerë

Postuar në 21 Janar, 2021 13:57

Shqipëria do ta ngrysë sot ditën me 4 dëshmorë më shumë. Qeveria e saj ka vendosur që viktimat e protestës së 21 janarit 2011 t’i shpallë “Dëshmorë të Atdheut”. Titulli implikon një atribut vlerash që njihet në aktin e humbjes së jetës nga njerëz që pretendohet se jo vetëm besojnë në diçka, por me shembullin e tyre udhëheqin moralisht një shoqëri. Pra katër viktimat e 21 janarit janë dëshmorë për mua, ty, ata, fëmijët tanë nesër. Zyrtarisht. Ta theksojmë këtë: Zyrtarisht.

21 janari dhe ndarja e Kosovës, filli i një politike të padukshme

Postuar në 12 Korrik, 2020 00:49

 

Theksimi i gazetës serbe “Danas” se ideja e ndarjes së Kosovës dhe shkëmbimit të territoreve ka 10 vjet që prezantohet nga pushteti në Beograd, hap një mundësi të re faktologjike për të mbështetur një mendim që qarkullon në Tiranë. Dhe ky mendim është se ngjarje që i paraprinë ardhjes së Edi Ramës në pushtet shpjegohen edhe me këto interesa gjeopolitike. 

Një prej tyre është padyshim 21 janari, që mund të konsiderohet si akti i parë ku Edi Rama është protagonist aktiv i një loje më të madhe sesa thjesht rotacioni i pushtetit në Shqipëri. 

Po bëhet edhe bota si Shqipëria e Edi Ramës

Postuar në 10 Qershor, 2020 13:05

Dje në media qarkulloi kjo foto e drejtueses së Kongresit amerikan, Nancy Pelosi dhe pjesëtaëve demokratë të Kongresit. Të gjunjëzuar në kujtim të George Floyd për 9 minuta, aq sa zgjati mbajtja e tij nën këmbët e Dereck Chauvin.

Çfarë do të thotë kjo shfaqje? Solidarizim me dhimbjen dhe shenjë se Amerika vetë është gjunjëzuar?

Ndoshta, por ky është një teatër që nuk u shkon më elitave politike të Perëndimit që e jetojnë demokracinë thjesht si privilegj dhe jo angazhim.

Mero Baze: Në Shqipëri nuk ka drejtësi

Postuar në 22 Janar, 2020 14:36

Dje botuesi i gazetës “Tema”, Mero Baze shkruante për ata që sipas tij janë përgjegjës për 21 janarin 2011 dhe përpjekjet e tyre që t’i shpëtojnë drejtësisë. Baze vë në dukje se ka të tjerë që po qesëndisin Edi Ramën se nuk futi dot në burg Sali Berishën dhe Ilir Metën duke kaluar më tej në “qartësimin e disa gjërave”. Dhe këto gjëra në fakt janë vetëm një gjë: Në Shqipëri nuk ka drejtësi.

Përgjimi nuk është provë? Në emër të një përgjimi fitoi katër viktima më 21 janar 2011

Postuar në 13 Maj, 2019 20:19

Dëgjoni se çfarë thotë kryeministri Edi Rama në konferencën e djeshme lidhur me përgjimet për dosjet 339 dhe 184 që implikojnë vjedhjen e zgjedhjeve në Durrës dhe në Dibër. Dëgjoni dhe shikoni sesi ky njeri bën penalistin përpara shqiptarëve duke shpjeguar se përgjimi nuk është provë:

21 janar 2011 - 16 shkurt 2019 - Sistemi politik del jashtë loje

Postuar në 02 Shkurt, 2019 15:33

Dëgjoni se çfarë ka deklaruar Edi Rama me të vetët pak ditë para protestës së 21 janarit 2011: 

Pothuajse të njëtën gjë ka paralajmëruar edhe Lulzim Basha sot në Ballsh: 

Pazari që po mbyllet pas fjalëve dhe luleve për 21 janarin

Postuar në 26 Janar, 2019 16:15

Gazeta “Dita” ka sjellë disa ditë më parë rastin e gjyqtarit Aleksandër Muskaj si shembull përgënjeshtrimi për deklaratat e kryeministrit Edi Rama se ai do të çojë në burg gjyqtarët e 21 janarit. Në një shënim të vetin gazeta vë në dukje, se premtimet e z. Rama nuk qëndrojnë në këmbë dhe janë madje gënjeshtra rë vërteta. Për rastin e z. Muskaj, mjafton fakti se ai është propozuar nga qeveria Rama për në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut.

Ia ka marrë dorën tani

Postuar në 21 Janar, 2019 15:31

Edi Rama ja ka marrë dorën. Ta bëjë kuvendin sipas vendit. Kur sheh të mirat e pushtetit, milionat radhë – radhë, kur ndjen sesi çdo gjë varet nga ty, edhe humori i shoqërisë, e ardhmja, këto të duken çikërrima.

Antikonformizmi – nëse ndonjëherë ka qenë sepse ngjan e pamundur që një qytet si Tirana të prodhojë antikonformistë realë – hidhet pas. Si një uniformë e vjetër e një kohe tjetër.

Bëhen 8 vjet që pret e përcjell

Postuar në 20 Janar, 2019 22:23

Mediat kombëtare i kanë paraprirë përvjetorit të 21 janarit 2011, ku mbetën të vrarë katër protestues të opozitës. Ato ishin në një prej familjeve të  viktimave, të cilët qeveria socialiste i ka shpallur dëshmorë të demokracisë.

Sipas familjarëve të Ziver Veizit, 8 vite  pas ngjarjes tragjike drejtësia nuk është vënë në vend dhe ende nuk është bërë asgjë për zbardhjen e së vërtetës, ndërsa hetimet janë mbyllur duke e lënë ngjarjen në harresë.

Pages

Subscribe to RSS - 21 janari