Diplomacia kapriçoze e Trump. Letër Kim Jong-un: I lutem Zotit të mos përdorim armët bërthamore

Postuar në 24 Maj, 2018 18:01

Presidenti amerikan Donald Trump ka zyrtarizuar shtyrjen e takimit të shumpëritur me kreun e Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Shtëpia e Bardhë ka publikuar në rrjetet sociale një letër të Trump drejtuar Jong-un përmes së cilës konsideron se koha e takimit të planifikuar për 12 qershor është e papërshtatshme.

Ne u informuam se ky takim u kërkua nga Korea e Veriut, por një gjë e tillë për ne është tërësisht e parëndësishme. Po prisja me padurim që t’ju takoja në Singapor. Për fat të keq, bazuar në mërinë e jashtëzakonshme dhe armiqësinë e hapur të shfaqur në deklaratën tuaj më të fundit, e ndjej të papërshtatshme në këtë kohë, të zhvillojmë këtë takim. Për këtë arsye ju lutem le të jetë kjo letër të bëjë me dije se Samiti I Singaporit nuk do të mbahet. Ju flisni për kapacitetet tuaja bërthamore, por tonat janë kaq masive dhe të fuqishme saqë i lutem Zotit që nuk do të përdoren kurrë

thuhet ndër të tjera në letrën e Trump.

Duket se presidenti amerikan ka dashur të zbulojë se samiti i Singaporit ishte kërkesë e Phenianit, pra një hapje dhe nevojë e regjimit Korean, ndërkohë që nuk ka harruar të kujtojë sesa i fuqishëm është arsenali bërthamor amerikan. Një komunikim banal dhe joetik, por që duket se përfaqëson gjuhën me të cilën Trump beson se duhet folur edhe në emër të SHBA.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.