letra

KOASh zbardh qëndrimin: Për Kishën Ukrainase të mbahet një Sinod Panorthodhoks

Postuar në 11 Mars, 2019 21:59

Mediat greke po i bëjnë jehonë përplasjes së Kryepeshkopit të Kishës Orthodhoske Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos me Patriarkun Ekumenik të Stambollit, Bartolomeu. https://www.liberal.gr/arthro/243512/diethni-themata/2019/ekklisia-albanias-pros-patriarcheio-na-sugklithei-panorthodoxi-sunodos-gia-tin-apofugi-schismatos.html

Letra e Trump për Vuçiç: Njohja e Kosovës hap rrugën e Serbisë drejt BE-së

Postuar në 15 Shkurt, 2019 14:44

Mediat serbe raportojnë për një letër të presidentit amerikan Donald Trump, dërguar homolgut të tij serb, Aleksander Vuçiç me rastin e festës kombëtare të Serbisë.

Shtetet e Bashkuara mbeten të patundura në përpjekjen tuaj të shenjtë për të thelluar bashkëpunimin rajonal. Veçanërisht në çështjen e normalizimit të marrëdhënieve më Kosovën. Një marrëveshje historike, me një pranim të ndërsjellë në thelb, do të ndërtonte rrugën e Serbisë drejt zhvillimit ekonomik dhe integrimit në BE

citohet letra e Trump.

Masakra e Basovicës bëhet çështje mes Italisë dhe Sllovenisë

Postuar në 13 Shkurt, 2019 10:33

Qeveria sllovene akuzon Ministrin e Brendshëm italian Mato Salvini, dhe kreun  e Parlamentit Evropian, Antonio Tajani, se duan të fshehin përgjegjësitë e fashizmit në ngjarjet tragjike të Luftës së Dytë Botërore.

Të dy politikanët italianë sipas tij, bënë deklarata "të papranueshme" duke iu referuar vrasjes së ushtarëve italianëve nga partizanët jugosllavë në fund të Luftës së Dytë Botërore. Referuar këtyre deklaratave presidenti slloven Borut Pahor i dërgoi një letër homologut të tij italian Serge Matarela për të shprehur protestën e tij të fortë.

Tarifa ndaj Serbisë nuk është politikë anti-amerikane

Postuar në 12 Shkurt, 2019 19:51

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë përshkallëzuar së fundmi qëndrimin e tyre zyrtar kundër qeverisë së Ramush Haradinajt. Përmes një letre të publikuar në mediat kosovare pranë Hashim Thaçit, zv.ndihmës sekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Matheë Palmer u drejtohet tre drejtuesve kryesorë të shtetit të Kosovës, Presidentit, Hashim Thaçi, kryeministrit Ramush Haradinaj dhe kreut të Kuvendit, Kadri Veseli, me një mesazh shumë të qartë për domosdoshmërinë e heqjes së tarifës për malrrat serbe.

Skandali në Ministrinë e Jashtme/Njoftim ambasadave: Gent Cakaj është ministër me kompetenca të plota

Postuar në 25 Janar, 2019 13:15

Skandali që po konsumohet me Ministrinë e Jashtme dhe për Evropën nuk ka precedent dhe ai i shkon për shtat vetëm një njeriu si Edi Rama.

Zoti Rama është ministër i Jashtëm me dekret presidencial dhe një fakt i tillë është reflektuar në faqen online të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë ku z. Rama figuron si titullar. Ditën e parë të marrjes së detyrës, z. Rama tha vetëm dy fjali:

Letra e nxënësve të fillores: Xhaxhi Edi! I thuaj Babagjyshit të na sjellë një si ai oxhaku në klasë!

Postuar në 08 Janar, 2019 17:41

Xhaxhi Edi! 

Jemi bërë bashkë dhe po të shkruajmë nga klasa jonë. Po rrimë afër me njëri-tjetrin sepse është ftohtë, shumë ftohtë. Në klasën tonë nuk rrihet pa xhup. 

Kjo është letra e parë. Për të gjithë ne të klasës. Njëri tha se do donte që letrën e parë t’ia niste një vajze të klasës, një tjetër se donte që të mos shkruajë letra, por të ketë telefon si babi e të shkruajë aty, me taç. Kurse disa thanë se letra e parë duhet për Babagjyshin e Vitit të Ri. 
 
Por mësuesja na tha: 

Trump, letër Thaçit: Një marrëveshje e balancuar me Serbinë është e mundshme

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 10:11

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar se do të marrin rol drejtues të dialogun mes Serbisë dhe Kosovës. Presidenti amerikan Donald Trump i ka dërguar një letër homologut kosovar, Hashim Thaçi në të cilën marrëveshja mes të dyja vendeve konsiderohet e mundshme. 

Transferimi i tokave shtetërore, banorët e Lukovës: Më shumë se 270 ha janë pronë private

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 00:24

Duket se transferimi i 1472 ha tokë shtetërore drejt Ministrisë së Turizmit, me vendndodhje në zonën Vlorë –Sarandë, ka krijuar problemet e para. Vendimi i Këshillit të Ministrave me numër 708, i datës 22.11.2018 përcaktonte kalimin e pronës dhe regjistrimin në emër të Republikës në hipotekë, duke e shoqëruar të gjithë hapësirën me harta kufizuese.

20 anëtarë të PE-së, letër të hapur: Të liberalizohen vizat për Kosovën

Postuar në 04 Dhjetor, 2018 14:49

20 anëtarë të Parlamentin Europian, mes të cilëve edhe Eduard Kukan, Knut Fleckenstein, Tanja Fajon, Ivo Vajgl, kanë publikuar sot një letër të hapur që i është dërguar Presidentit të Këshillit të Europës dhe Presidencës Austriake të Këshillit të Bashkimit Europian përmes së cilës ata kërkojnë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Në fillm të letrës ky akt konsiderohet jetik për dhe se ai duhet bërë pa asnjë vonesë.

Çfarë mendonte Ainshtajn për Zotin

Postuar në 04 Dhjetor, 2018 11:21

Nëse do ishte shkruar në Twitter, do të ishte bërë virale. çfarë mendon një nga njerëzit më të famshëm në botë për fenë dhe Perëndinë:

"Fjala" Zot për mua nuk është veçse shprehje dhe produkt i dobësive njerëzore dhe Bibla nuk është asgjë më shumë se një përmbledhje e miteve të respektuara, por mjaft primitive"- shkruan Ajnshtajni një vit para vdekjes së tij në vitin 1954. Dhe fragmenti është 239 karaktere, më pak se kufiri i 280 karaktere e që lejon Twitter.

Pages

Subscribe to RSS - letra