letra

Cilën Shqipëri kanë ndërmend këta zotërinj?

Postuar në 18 Qershor, 2018 19:52

Ministria e Jashtme e Shqipërisë, që në këtë mandat të dytë qeveriës, i ka shtuar vetes edhe llagapin “për Evropën”, ka shpërndarë në këto momente një njoftim mbi një letër që drejtuesit e komuniteteve fetare në Shqipëri i dërgojnë kancelares gjermane Merkel dhe presidentit francez Macron për hapjen e negociatave për me Shqipërinë.

Në letër përfaqësuesit e këtyre komuniteteve bëjnë thirrje që Europa të hapë rrugën për anëtarësimin e vendit tonë, duke theksuar edhe njëherë se Europa është e ardhmja për kombin tonë. 

Anadollakët e pandryshueshëm të Europës

Postuar në 01 Qershor, 2018 14:12

Gazeta konservatore greke “Kathimerini” publikonte dje një letër të një qytetari australian me origjinë greke i cili jeton në Greqi. Letra i drejtohet kryeministrit Alexis Tsipras në formën e një vënieje në dijeni për atë që autori e quan “aventura ime me sektorin publik”. 

Diplomacia kapriçoze e Trump. Letër Kim Jong-un: I lutem Zotit të mos përdorim armët bërthamore

Postuar në 24 Maj, 2018 18:01

Presidenti amerikan Donald Trump ka zyrtarizuar shtyrjen e takimit të shumpëritur me kreun e Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Shtëpia e Bardhë ka publikuar në rrjetet sociale një letër të Trump drejtuar Jong-un përmes së cilës konsideron se koha e takimit të planifikuar për 12 qershor është e papërshtatshme.

Fitore pa vlerë për PD-në/"Burgos" Agronin dhe lë ministër Fatmirin

Postuar në 16 Maj, 2018 11:20

Vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, është dorëzuar pranë autoriteteve italiane të cilat kanë lëshuar një vendim dënimi për të. Përmes një letre publike të shpërndarë sot në disa media, Agron Xhafaj, thotë se po dorëzohet edhe pse nuk është i kërkuar.

Të falemnderit or burazer!*

Postuar në 02 Maj, 2018 22:12

I nderuar

Sot është dita jonë e përbashkët. 1 maji. Dita e të papunëve. Po. Sepse siç e dimë, ndonëse njihet si dita e punëtorëve, në këtë vendin tonë që po ja sheh hajrin, ajo është Dita e ksehasjes, e festës dhe e ahengut.

E sigurisht protokollin e këtyre daveteve popullore nuk mund ta kryesojë kush tjetër veç teje. Personalisht kam menduar se do të kishim shumë ditë që do të na bashkonin, qëkurse për ne të shkretët u mundësua Bashkëqeverisja.

ShBA, kërkohet vendosje sanksionesh edhe për shitje-blerje armësh apo sistemesh mbrojtëse

Postuar në 17 Mars, 2018 10:58

Një grup ligjvënësish amerikanë të drejtuar nga senatori Bob Menendez kanë kërkuar sqarime nga Departamenti i Shtetit informaciome mbi raportet e mundshme të Rusisë me vende të tjera në shitjen e sistemit ajror mbrojtjës S 400.

Shkarkimet e Trump, Edi Rama i shkruan Rex Tillerson: E pashë në ëndërr largimin tuaj nga detyra

Postuar në 13 Mars, 2018 16:54

Pas lajmit të shkarkimit të Rex Tillerson nga presidenti amerikan Donald Trump, kryeministri shqiptar i ka dërgua një letër ish-sekretarit të DASH.

Në letrën që disponohet nga redaksia e “Të Kripura”, Rama shpreh mbështetjen e vet për Tillerson si figurë që përbënte garanci për mbarë komunitetin atlantik, ndërkohë që nuk ka hezituar të shprehë konsideratat personale për largimin e tij nga detyra. Rama shkruan se ai dhe disa shokë socialistë, e kanë parë në ëndërr këtë largim, ëndërr të cilën ja kanë treguar zyrtarisht ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu.  

Një president që bën hall të Shqipërisë, hallin e Sali Berishës

Postuar në 19 Shkurt, 2018 11:39

Ilir Meta vazhdon edhe në Presidencë të luajë “politikë” me teknikën e tij të preferuar, e me gjasë të vetmen që di, të “zbulimit me luftim”, ku lufta e vetme që përdoret është thashethemi. Thashethemi si mënyrë për të njoftuar tjetrin se “shiko se çfarë do bëj unë”, ndaj hajde të flasim.

Patriarku i Stambollit, letër Erdoganit: "Lutemi për suksesin e forcave turke në Afrin"

Postuar në 26 Janar, 2018 21:27

Para tri ditësh bëri njëfarë buje lajmi se besimtarët myslimanë në Kosovë po luteshin për suksesin e fushatës turke në Siri. Duket se nuk janë vetëm. Një lajm vjen nga Turqia që “zë disi në befasi”, teksa njoftohet se mbështetjen për operacionin antikurd “Dega e Ullirit”, presidenti turk, Reçep Tayyip Erdogan e ka marrë së fundmi edhe nga Patriarku Orthodhoks i Stamboollit, Bartholomeu I.

Mediat raportojë për një letër të tij drejtuar Erdoganit, përmes së cilës shpreh mbështetjen për fushatën turke dhe uron fitoren.

Po Ilir Meta kë përfaqëson me fletërrufenë ndërkombëtare ndaj qeverisë së Shqipërisë?

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 21:32

Vështirë të gjendet ndonjë precedent me aktin e sotshëm të presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta. Me anë të një letre drejtuar kryetarit të një shteti të huaj, ai kërkon falje për një votë të ambasadores së Shqipërisë në OKB, një organizatë kolektive në të cilën vendi ynë aderon prej dekadash.

Pages

Subscribe to RSS - letra