korea e veriut

Trump shkel tokën koreanoveriore

Postuar në 30 Qershor, 2019 11:56

Donald Trump është bërë presidenti i parë amerikan që shkel në tokën koreanoveriore. Ai është takuar me kreun e Koresë së Veriut, Kim Jong-un në zonën e çmilitarizuar që ndan Jugun me Veriun në paralelin 38.

Jam i bindur që marrëdhënia jonë do të na mundësojë të tejkalojmë barrierat që qëndrojnë para nes

citohet lideri koreanoverior.

Koreja e Veriut i bashkohet projektit kinez të "Rrugës së Mëndafshit"

Postuar në 19 Prill, 2019 15:00

Pekini zyrtar ka ftuar edhe Korenë e Veriut të marrë pjesë në nismën “Një Brez, një Rrugë”.  Projekti është 1 trilionë dollarë dhe përfshin ndërtim rrugësh, hekurudhash dhe portesh. Njoftimin për pjesëmarrjen në samitin e javës tjetër e ka dhënë ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi sipas të cilit:

Një gjë e tillë është shumë normale sepse është një nismë e bashkëpunimit ekonomik

Siguria kibernetike/Drejtoresha e ASIG: Nuk jemi ende gati

Postuar në 21 Qershor, 2018 10:18

Shqipëria nuk ka kapacitete për të përballur sulmet kibernetike. Kjo gjë duket se pranohet edhe nga drejtuesja e Agjencisë së Sigurisë Kibernetike – krijuar gjashtë muaj më parë - Milva Tomçe, e cila në një komunikim me TemaTv, ka deklaruar se nuk ka të dhëna se serverat e kompanisë Abissnet janë shfrytëzuar nga Korea e Veriut. 

Video/Shqipëria në hartën e sulmeve kibernetike të Koresë së Veriut

Postuar në 18 Qershor, 2018 13:38

TemaTv

Diplomacia kapriçoze e Trump. Letër Kim Jong-un: I lutem Zotit të mos përdorim armët bërthamore

Postuar në 24 Maj, 2018 18:01

Presidenti amerikan Donald Trump ka zyrtarizuar shtyrjen e takimit të shumpëritur me kreun e Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Shtëpia e Bardhë ka publikuar në rrjetet sociale një letër të Trump drejtuar Jong-un përmes së cilës konsideron se koha e takimit të planifikuar për 12 qershor është e papërshtatshme.

Fotot satelitore, Kina furnizon me naftë Korenë e Veriut

Postuar në 28 Dhjetor, 2017 16:06

Mediat koreanougore raportojnë për kontrabandë nafte mes Koresë së Veriut dhe Kinës duke shpërndarë me këtë rast edhe fotot përkatëse.

Që nga muaji tetor raportohen 30 raste dhe mënyra e kontrabandimit është rreshtimi i çisternave kineze me njësi detare të Koresë së Veriut në Detin e Verdhë.

Fotot satelitore janë shpërndarë nga agjencitë amerikane dhe konfirmojnë se Pekini zyrtar po mban në jetë regjimin Korean.

ShBA bëjnë një hap pas: Të bisedojmë me Korenë e Veriut

Postuar në 13 Dhjetor, 2017 12:00

Kim Jong Un duket se ka fituar bastin me ShBA. Dy javë pas testit më të fundit bërthamor të zhvilluar nga Korea e Veriut, sinjalet nga Washingtoni janë zbutur për shtetin komunist. Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, ka deklaruar se ShBA është e gatshme të bisedojë, duke u tërhequr nga kushtet e deritanishme për Phenianin, sipas të cilave çdo negociatë duhet të paraprihej nga heqja dorë enga arsenali bërthamor. 

“Le të takohemi”, citohet të jetë shprehur Tillerson gjatë një fjalimi në Këshillin e Atlantikut.

Paralajmërimi i Kinës/Testet bërthamore koreanoveriore mund të çojnë në shembjen e malit Punggye-ri

Postuar në 29 Tetor, 2017 23:07

Akademia  Kineze e Shkencave ka paralajmëruar Phenianin zyrtar se teste të mëtejshme bërthamore rrezikojnë shembjen e malit Punggye-ri. Informimi mbi këtë çështje është bërë nga Instituti i Gjeologjisë dhe Gjeofizikes i cili a vënë në dispozicion të dhënat e veta për një delegacion koreanoverior që drejtohej nga Lee Doh-sik, kreu i Institutit për Kërkime Gjeologjike. Zona e testimeve është vetëm 80 km nga kufiri kinez dhe mendohet se shembja e malit mund të provokojë një katastropfë të vërtetë.

SHBA: Në tryezë, një opsion ushtarak për Korenë e Veriut

Postuar në 19 Shtator, 2017 08:52

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis ka deklaruar këtë fillim jave se për çështjen koreane, SHBA kanë në tryezë një opsion ushtarak. Ai ka refuzuar të japë hollësi, por ka bërë të qartë se plani synon të kufizojë dëmet që mund t’i shkaktohen Koresë së Jugut, aleat strategjik i SHBA dhe nën rrezen e artilierisë koreanoveriore. Mattis është përpjekur të shmangë perceptimet e marra nga ddeklarimet e para dsisa javëve të presidentit Trump që foli për “zjarr dhe tërbim”.

Politika e madhe e Tiranës/Merret me Korenë e Veriut dhe "harron" referendumin e kurdëve

Postuar në 15 Shtator, 2017 13:46

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka publikuar sot një deklaratë përmes së cilës dënon ashpër lëshimin e raketës balistike nga Korea e Veriut. Në deklaratë vihet në dukje shkelja e të drejtës ndërkombëtare dhe rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Qeveria shqiptare i bën thirrje RPDK-së të ndalojë menjëherë provokimet dhe të kthehet në tryezën e bisedimeve si rruga e vetme për një zgjidhje paqësore dhe të qëndrueshme në gadishullin Korean”, thuhet në deklaratë.

Pages

Subscribe to RSS - korea e veriut