kim jong un

Video/Shfaqet pas tri javësh mungese lideri koreanoverior, Kim Jong Un

Postuar në 02 Maj, 2020 14:39

Pas tri javësh mungese, lideri koreanverior, Kim Jong-un është rishfaqur në publik. Ai ka vizituar një fabrikë në Phenian, gjatë qëndrimit në të cilën është shfaqur i relaksuar dhe duke tymosur një cigare. Gjatë mungesës së tij u përfol sëmundja, por edhe vdekja. 

CNN tallet me marrëveshjen historike

Postuar në 12 Qershor, 2018 12:27

Lajmi i marrëveshjes historike mes presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit komunist të Koresë së Veriut është raportuar gjerësisht në mediat ndërkombëtare, por pa ndonjë entusiazëm të veçantë për impaktin që do të ketë në zhvillimet globale takimi i konsevatorit Trump me diktatorin komunist Kim.

CNN ka shkuar edhe më tej duke e diskutuar këtë zhvillim botëror me ish-basketbollistin amerikan Denis Rodman, një mbështetës i deklaruar i presidentit Trump dhe mik i Kim Jong Un-it gjithashtu. Ngazëllim dhe lot nga ish-ylli i NBA nën ekkluzivitetin e CNN.

Çarmatoset Koreja e Veriut

Postuar në 12 Qershor, 2018 03:47

Samiti mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut është bërë realitet duke shkruar një moment historic dhe kapërcyer dyshimet e momentit të fundit që e vunë në pikëpyetje atë. Mediat kanë përcjellë momentet e takimit mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe liderit koreanoverior, Kim Jong-un në Singapor, në hotelin “Capella” në Sentosa.

Diplomacia kapriçoze e Trump. Letër Kim Jong-un: I lutem Zotit të mos përdorim armët bërthamore

Postuar në 24 Maj, 2018 18:01

Presidenti amerikan Donald Trump ka zyrtarizuar shtyrjen e takimit të shumpëritur me kreun e Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Shtëpia e Bardhë ka publikuar në rrjetet sociale një letër të Trump drejtuar Jong-un përmes së cilës konsideron se koha e takimit të planifikuar për 12 qershor është e papërshtatshme.

Fotolajm/Publikohet takimi Pompeo-Kim Jong Un

Postuar në 26 Prill, 2018 22:42

Shtëpia e Bardhë ka publikuar foto të takimit mes ish-kreut të CIA-s Mike Pompeo me kreun e Koresë së Veriut Kim Jong Un. Takimi u zhvillua në fillim të muajit prill në kuadër të përpjekjeve për një marrëveshje mes ShBA dhe Koresë. Sot Pompeo është miratuar si sekretar Shteti në Senatin amerikan. 

Trump njofton takim me kreun e Koresë së Veriut

Postuar në 09 Mars, 2018 10:26

Presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar se ai është i gatshëm të takohë kreun e Koresë së Veriut, Kim Jong-un i cili sipas tij ka rënë dakord që të ndërpresë testet e reja bërthamore dhe madje të çmontojë arsenalin bërthamor. Trump ka postuar në Twitter lajmin, që mbetet hipotetik, ndonëse ai shprehet qartë se “është planifikuar një takim”.

Videolajm/Motra e Kim Jong-un, familjarja e parë që kalon kufirin që nga Lufta e Koresë

Postuar në 09 Shkurt, 2018 13:36

Kim Yo-jong, motra e dikatorit koreanoverior Kim Jong-un ka mbërritur në Korenë e Veriut sot në Korenë e Jugut në kuadër të Lojërave Olimpike Dimërore. Yo-jong është pjesëtarja e parë e familjes sunduese të Phenianit që kalon zyrtarisht kufirin shtetëror që nga Lufta e Koresë. 

Kim duke bërë detyrat e shtëpisë

Postuar në 10 Gusht, 2017 08:38

Sot kërcënon SHBA-të me sulm bërthamor, por dikur ishte një nxënës i bindur i së ëmës, Ko Young-hee. Diktatori koreanoverior Kim Jong - un shfaqet duke bërë detyrat nën kujdesin e nënës, e cila mendohet se vdiq në vitin 2004. 

http://www.atimes.com/atimes/Korea/NG14Dg02.html

Krenaria nukleare e Kim Jong-un

Postuar në 08 Maj, 2016 12:18

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un deklaroi sot se vendi i tij do t’i përdorte armët bërthamore që kishte në dispozicion vetëm në rast vetëmbrojtjeje. ”Kim premtoi edhe se do të përpiqej të përmirësonte dhe normalizonte marrëdhëniet me vendet armike, përgjithësisht të nënkuptuara si SHBA dhe Koreja e Jugut”, njoftoi agjencia zyrtare koreanojugore e lajmeve, YONHAP.

I forti Kim Jong Un shfaqet në video duke parë testim rakete

Postuar në 09 Janar, 2016 12:44

Tri ditë pas Korea e Veriut njoftoi shpërthimin e një bombe me hidrogjen, është shpërndarë një tjetër video. Aty shfaqet kreu i shtetit Kim Jong Un duke parë një raketë që del nga uji shoqëruar me komente me tone luftarake. Në video thuhet se lëshimi i raketës dhe pamjet janë të muajit dhjetor 2015 dhe mendohet se testi është kryer afër Sipo, në Detin e Japonisë që lag Korenë e Veriut. Mediat koreanojugore thonë se video është një përpunim pamjesh nga disa teste, por jo një lëshim i suksesshëm nga një nëndetëse.

Pages

Subscribe to RSS - kim jong un