Shërbëtori që kemi President

Postuar në 19 Shkurt, 2016 11:15

Presidenti Nishani nuk po dekreton emërimin e dy ministrave të rinj, Arben Ahmetajt në Ministrinë e Financave dhe Milva Ikonomit në Ministrinë e Ekonomisë ndonëse ka dekretuar shkarkimin e Shkëlqim Canit dhe Arben Ahmetaj nga ministritë e mëparshme. Jo zyrtarisht burime pranë Nishanit thanë për gazetën Panorama se presidenti do të presë fillimisht votimin në Parlament të dy dekreteve të tij për shkarkimin e ministrave dhe më pas do të vijojë procedura për dekretimin e ministrave të rinj. “Që të emërohet ministri i ri duhet të jetë vendi i lirë i ministrit. Lirimi bëhet nga Parlamenti që duhet të votojë dekretin e Presidentit. Po sikur Parlamenti të rrëzojë dekretin e Presidentit për shkarkimin e ministrit? Kështu që Parlamenti duhet të miratojë shkarkimin e ministrit që ikën, më pas të emërohet ministri i ri”, thanë burime zyrtare të Presidencës për Panorama. Këtë praktikë Presidenti nuk e ka ndjekur herët e shkuara, siç ishte rasti i Veliajt, Celibashit, apo Naços. Hezitimi i presidentit vjen në një kohë kur ish-kryeministri Berisha ka sulmuar ashpër në parlament emërimin e Arben Ahmetajt si Ministër i Financave. Madje i ka kërkuar që të mos e pranojë detyrën dhe të japë dorëheqjen. Këtij qëllimi duket se po i shërben edhe Nishani, i njohur për shërbimet e ndaj shefit që e emëroi president.

Comments

Submitted by TVSH (not verified) on

U dhje edhe respublica pas atij mhb te qelbur te TVSH. Nuk paska njerez te pashitshem dhe tepableshem ne kete vend.

Submitted by Profesori (not verified) on

Jo vetem qe eshte sherbetor i ushushush kokministrit salushber, por eshte edhe mbledhes dhe perpunues i tere felliqesirave qe prodhon fabrika e propagandes se atije dhe atyre qe e emeruan ne ate vend.
Zoterinj te redaksise, ju pergezoj.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.