berisha

Rruga e Kombit: 10 mln euro/km. Milot - Fier: 20 mln euro/km. Standardi i BE-së: 1.29 mln euro/km

Postuar në 02 Korrik, 2020 17:06

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar sot në faqen e vet në Facebook projektin e ri të qeverisë për rrugën Milot-Fier. Sipas Berishës ky projekt përfaqëson një histori vjedhjeje me një faturë të ekzagjeruar prej 1.2 miliardë eurosh. Për ta ilustruar këtë, z. Berisha sjell disa të dhëna:

Imagjinoni sikur këtë ta kishte bërë Berisha - dy fjalë për tamponët mediatikë të PS-së

Postuar në 29 Qershor, 2020 13:14

Dikur, në mesin e viteve ’90, kur Shqipërinë e kishte vizituar privatisht ish-presidenti amerikan, George Bush i vjetri, në radhët e socialistëve nisi të gjallëronte thashethemi se Berisha do t’i jepte Sazanin amerikanëve. 

Kaq e ngulitur ishte ideja se një bazë për amerikanët ishte e barazvlefshme me shitjen dhe humbjen e solidaritetit, saqë ai vlente si argument politik kundër një pushteti që ç'është e vërteta nuk e humbiste rastin t’i krijonte probleme vetes.

Çfarë nuk bëri për këtë foto/takim me Berishën Lideri i Ballkanit!

Postuar në 25 Qershor, 2020 23:31

Gjatë një interviste në  emisionin “Rubikon”, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të cilit i pëlqen të bëjë europianin e fundit në Ballkan, ka rrëfyer këtë gjoja historiçkëz: 

Më kujtohet një episod me një lider serb në një takim ndërkombëtar. Në derën rrotulluese të hotelit duke pritur për të dalë, dera rrotullohet dhe hy unë me Hashimin [Thaçin] dhe gjendem përballë. 
Nuk futej dot ai pa kaluar ne dhe Hashimi i zgjat dorën. Ky ishte lider progresist, me demek ose pa demek. Ai i jep dorën në atë moment.

Rotacion i parimit: Një hyn një del, një Spiro një Vangjel

Postuar në 22 Qershor, 2020 22:27

Rama ka vetëm një rrugë, për të shmangur një përplasje, të japë dorëheqjen

Kështu ka deklaruar sot ish-kryeminstri Sali Berisha në një intervistë televizive. Sa herë e kemi dëgjuar këtë gjë? Kush do përplaset me kë? Berishistët e mbetur me pushtetin në bulevard? Punë e madhe. Ai bulevard fundja është bërë prej kohësh si vendngjarje e krimit dhe dhunës politike. Një brez paralel me të, në kafenetë e Bllokut jeta ka vazhduar si pa të keq edhe kur vriteshin njerëz. 

Konsensus për të ardhmen e fëmijëve tanë(të tyre)

Postuar në 09 Qershor, 2020 12:35

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në një takim të atij që quhet Këshilli i Integrimit ku ndër të tjera ka dhënë edhe shoën e buzëqeshejve të ndërsjella me Presidentin. Një teatër bajat që kemi 30 vjet që e shohim. Ndër të tjera zotëria – që pas lënies së mjekrës ka nisur të mençurojë dukjen dhe qëndrimet – është kujdesur të flasë edhe për të ardhmen e fëmijëve tanë, term, kuptimi i të cilit duhet sqaruar:

7 vjet që ja hedh Berishës dhe Metës, ka ShBA “me vete” dhe sërish nuk e mbyll dot reformën në drejtësi

Postuar në 27 Maj, 2020 22:09

Sot media të ndryshme kanë interpretuar zhvillimet e fundit përmes optikës së një manovre të kryeministrit përmes së cilës ai ka nxjerrë bllof synimet e presidentit Ilir Meta për paqe me shumicën. Në themel qëndron reforma në drejtësi dhe opsionet e deformimit apo frenimit të saj dhe këtu Rama, sipas këtyre interepretimeve, i ka qëndruar angazhimit të vet për vazhdimin e saj. Kjo është politikë proamerikane. 

Berisha: Respiratorët nuk kanë ardhur. Testet e premtuara seriologjike, iu konfiskuan një kompanie

Postuar në 16 Prill, 2020 21:02

Në një lidhje Skype me Ora News, ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza të rënda për mënyrën me të cilën qeveria po menaxhon situatën. Së pari Berisha ka refuzuar të pranojë si shkencërisht të qëndrueshëm projeksionin e prezantuar sot nga kryeministri Rama sipas të cilit nëse nuk merreshin masa mendohej se do të vdisnin nga 2800-18000 njerëz. 

Së dyti, Berisha ka deklaruar se ka vdekje të paroportuara me CoVid-19 që kanë ndodhur në disa qytete të Shqipërisë. 

Kërkuan që subjektet e vetingut të mos ankoheshin në Gjykatë Kushtetuese

Postuar në 06 Mars, 2020 03:10

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka qenë dje i ftuar në një emision televizv në Euronews Albania, ku ka folur për zhvillimet politike në vend. 

Përveç protestave dhe situatës së krijuar me to, z. Berisha ka zbuluar disa episode të reformës në drejtësi. Sipas tij, Partia Demokratike bëri një marrëveshje xhentëlmenësh me dy ambasadorë sipas të cilës përveç ndryshimeve kushtetuese edhe ligjet organike që pasonin do të miratoheshin me konsensus. Në këtë kuadër PD-ja dha dakordësinë për miratimin e ndryshimeve të 21 gushtit por që më pas nuk u pasua nga konsensusi i premtuar. 

Paketa anti-KÇK pastron krimin. Do paguajmë qindra milionë dollarë dëmshpërblim

Postuar në 08 Shkurt, 2020 19:10

Ish-Kryeministri Sali Berisha mendon se akti normatin i njohur si anti-KÇK mbron kriminelët përmes mekanizmave juridikë. Sipas Berishës akti është antiligjor dhe është rrëzuar njëherë në vitin 2015. Më poshtë mendimi i Berishës dhënë për News 24: 

E imagjinoni Berishën apo Ramën në këtë lloj incidenti?

Postuar në 06 Shkurt, 2020 15:37

Lulzim Basha ka qenë në një dhomë në një nga godinat e Qytetit “Studenti”. Kanë qenë njerëz të stafit të tij që kanë filmuar takimin me studentë. Në një moment në dhomë hyn një prej pjesëtarëve të administrimit të godinës dhe kërkon që z. Basha të dalë jashtë sepse ka hyrë pa leje. Zoti Basha e ka mediatizuar këtë përballje duke akuzuar qeverinë për mënyrën sesi vepron. Mediat e qeverisë kanë dy ditë që duan ta tallin kreun e PD-së për këtë që po bën dhe me një lloj fushate që ai ka nisur duke takuar njerëz të ndryshëm dhe duke dalë në rrugët e qytetit.

Pages

Subscribe to RSS - berisha