berisha

Tallavaja kushtetuese/Në një faqe firmos kryeministri Edvin, në tjetrën ministër Edveri

Postuar në 18 Janar, 2019 15:35

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë publik sot një qëndrim të vetin për dekretimin e Edi Ramës si ministër i Jashtëm i Shqipërisë. Përmes një statusi në Facebook, Berisha, që ka patur edhe funksionin e ish-presidentit të Republikës, e quan aktin e sotshëm një ditë të zezë për kushtetueshmërinë e Shqipërisë, por pa prekur në asnjë rresht këtu përgjegjësinë e Presidentit aktual, Ilir Meta.  

Kjo është një e premte e zezë në historinë e kushtetutshmërisë dhe triumf i grushtit të shtetit brenda shtetit dhe kjo sepse:

Plaku i PD-së ofrohet për të mbyllur të gjitha skandalet

Postuar në 24 Dhjetor, 2018 23:20

Sali Berisha i ka dhënë sot një goditje të hidhur beniaminit të tij në krye të Partisë Demokratike, Lulëzim Basha. Gjatë një interviste në News 24, Berisha ka bërë dy prononcime që skualifikojnë Bashën nga kategoria e parë, nëse mund të huazojmë një term nga sporti. 

Së pari, zoti Berisha ka deklaruar se ai nuk ka patur dijeni për takimin Basha-Rama në maj të vitit 2017.

Video/Berisha: Votoni vettingun në politikë, ose me armë rrugë!

Postuar në 21 Dhjetor, 2018 13:27

Pjesë nga fjala e ish-Kryeministrit Sali Berisha sot në parlament, ku është folur për propozimin e vettingun në politikë:

Kuvendi Kombëtar i Përrallave

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 14:18

I ulur në një radhë, ngjitur me Sali Berishën, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka luajtur edhe sot teatrin e liderit të ndryshimit. NJë lideri që flet me fjalë të mëdha për misionin e PD-së kundër krimit, kapjes dhe oligarkëve.

E ndërkohë që ai fliste në një podium të Kuvendit Kombëtar të PD-së, njeriu kryesor i saj, ishte Sali Berisha. Ai që i ulur ngjitur me beniaminin e tij dha mesazhin kryesor se Lulzim Basha nuk luan nga karrigia. Se ai është i zgjedhur dhe konfirmuar për misionin e ruajtjes së status quosë.

Studenti dixhital - përpjekja e Berishës, PD-së dhe LSI-së për të vjedhur protestën

Postuar në 08 Dhjetor, 2018 15:01

Qeveria është në hall. Në hall të madh madje. Por ironikja është se opozita është në një hall edhe më të madh. Ajo ka dalë në vend të dytë të përfaqësimit të kundërshtimit të qeverisë. Protesta e studentëve e bëri këtë gjë. Ndaj edhe pamë aty para ca ditësh ndonjë gazetar të çquar që po bënte rikonjicion.

Për ta zgjidhur këtë situatë që po e vendos PD-në dhe LSI-në në rolin e vet të pazarit, lakuriq fare, PD-ja po përpiqet të njollosë protestën, apo me shpresë ta vjedhë atë.

Ndarja e Kosovës, Berisha: Instrument për shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës

Postuar në 27 Nëntor, 2018 23:15

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka folur sot në mbrëmje në emisionin “Përballë” të Lutfi Dervishit për situatën e krijuar mes Kosovës dhe Serbisë. Duke përsëritur qëndrimin e tij se Hashim Thaçi po bën lojën e Serbisë në përpjekjen e korrigjimit të kufijve, Berisha ka shtuar se pararoja e politikës serbe në hapësirën shqiptare është Edi Rama.

Berisha thirrje punonjësve të Forcave të Rendit: Mos zbatoni urdhërat e Sandër Lleshit. Janë nul

Postuar në 09 Nëntor, 2018 21:11

Ish-kryeministri Sali Berisha ka sot gjatë një interviste për “Abc News” se emërimi në detyrën e zv.ministrit të Brendshëm të Sandër Lleshit është antikushtetues, antiligjor. Duke iu referuar ligjit për Këshillin e Ministrave dhe Kodit të Procedurave Administrative, Berisha tha se caktimi i tij bie ndesh me çdo normë juridike, çka e bën çdo akt të ndërmarrë këtej e tutje nul. Berisha u ka bërë thirrje të gjithë punonjësve të Forcave të Rendit të mos zbatojnë asnjë urdhër të Sandër Lleshit sepse ato nuk kanë bazë ligjore.

Kryeministri ngatërroi vendin e vet me Albanian-n e Kaukazit

Postuar në 01 Nëntor, 2018 11:30

Një ditë më parë kryeministri Rama postoi në rrjetet sociale një foto 3 D, të cilën e prezantoi si projektin që qeveria ka për transformimin e aeroportit të Kukësit pa dhënë më shumë detaje, por duke u mjaftuar me figuracionet e facebook.

“Aeroporti i Ri i Kukësit dhe një paralajmërim: Mos përgojoni 3D se sot një vit, në realitet do jetë më i bukur se këtu”- shkruan Rama edhe pse nuk ka sqaruar se kush është kompania që e ka bërë projektin.

Berisha mbyll çështjen "Dako". Përflet në Facebook parukeritë e Durrësit...

Postuar në 30 Tetor, 2018 02:57

Për hetimet dhe përgjimet ndaj Vangjush Dakos u bë gjithë ajo zhurmë. U duk sikur për pak kryebashkiaku i Durrësit e pësoi. Mesa duket diçka ka kthyer dhe kjo kuptohet nga sjellja e ish-kryeministrit Sali Berisha, që përmes një postimi në Facebook e ridikulizon kaq shumë çështjen në fjalë, sa duket se është i interesuar ta mbyllë atë si debat publik. Thuhet në mesazhin e përcjellë nga z. Berisha:

Përplasja e dhunshme si axhendë politike

Postuar në 26 Tetor, 2018 12:15

Tashmë është e dukshme se qeverisja e z. Rama në aspektin politik është përqendruar te diversion reciprok me opozitën. Me një lëvizje të shpejtë, kryeministri ka neutralizuar për momentin kauzën anti-krim dhe antimafia të opozitës, e cila u vu në krye të një beteje që duket se sikletosi shumë qeverinë dhe mazhorancën. Lista e njerëzve të pushtetit, apo të afërt me të që po dalin me probleme penale, rekorde kriminale dhe që kanë kontakte të afërta me njerëz të krimit, duke se nuk mbaron. 

Pages

Subscribe to RSS - berisha