ministrat

Qeveria shqiptare duhet të vetëdeklarojë infektimin brenda radhëve të veta

Postuar në 19 Mars, 2020 19:20

Princi Albert i Monakos ka rezultuar pozitiv për koronavirusin COVID-19.

Albert II, 62-vjeçar, kreu i shtetit i principatës, po vazhdon të punojë nga banesa e tij dhe gjendja e tij shëndetësore nuk është shkak për shqetësim, thuhet në një deklaratë zyrtare. 

Pak ditë më parë edhe kryeministri Serge Telle, gjithashtu rezultoi pozitiv për virusin.

Socialistët u votuan, por janë në opozitë

Postuar në 28 Shkurt, 2019 19:09

Një forcë politike ka për objektiv primar dhe maksimalist të ekzistencës së saj fitoren e zgjedhjeve dhe qeverisjen e vendit. Sipas sistemit elektoral që ekziston në Shqipëri, partitë politike përballen me zgjedhësit me listat e kandidatëve për deputetë. Janë këta të fundit që marrin ose jo mbështetjen e qytetarëve për të qenë mazhorancë në Kuvendin e Shqipërisë. Kjo mazhorancë e votuar nga zgjedhësit përzgjedh elitën e saj si pjesë e kabinetit qeveritar me mision përmbushjen e programit politik me të cilin ka fituar zgjedhjet.

Sulmet ndaj Ilir Metës nuk janë argument kundër qëndrimeve të Presidentit

Postuar në 11 Janar, 2019 21:36

Ilir Meta është zgjedhur presidenti i Shqipërisë në vitin 2017. Mandati tij mbaron në vitin 2022. Deri atëherë Shqipëria ka formalisht dy palë zgjedhje: së pari janë zgjedhjet lokale të vitit 2019 dhe më pas zgjedhjet e vitit 2021. Ky është kursi normal elektoral. Partia e zotit Meta, pra Lëvizja Socialiste për Integrim, është rreshtuar krah PD-së në betejën opozitare, por nuk ka munguar që të bëjë pazare me socialistët në këshillat bashkiakë.

Erdogan kundër spekulantëve

Postuar në 06 Tetor, 2018 12:10

Presidenti turk, Erdogan kë kërcënuar me gjoba "oportunistët" që përdorën kurset e këmbimit për të rritur çmimet, duke pohuar se Turqia nuk ka kërkuar para nga asnjë vend i huaj.

Duke folur për anëtarët e partisë së tij, Erdogan tha: "Ne nuk do të lemë vendin në mëshirën e spekulantëve".

Ai bëri u bërë thirrje qytetarëve të raportojnë se cilat dyqane kanë imponuar çmime të pazakonta gjatë krizës monetare.

Firmoset plani franko-gjerman për mbrojtjen e Europës

Postuar në 13 Nëntor, 2017 22:02

Vizioni i përbashkët franko-gjerman i bashkëpunimit midis vendeve evropiane në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes merr "udhë" pas nënshkrimit nga 23 vende të BE-së të planit për mbrojtjen e përbashkët ushtarake.

Marrëveshja njihet si Bashkëpunimi i Përhershëm Strukturor (PESCO). Pjesëmarrësit e takimit nënshkruan një sërë angazhimesh që "përfshijnë rritjen e shpenzimeve për kërkime dhe teknologjinë në sektorin e mbrojtjes në masën  2% të shpenzimeve totale të mbrojtjes" dhe "rritje të rregullt në terma realë për  buxhetet e mbrojtjes”

Qeveria e padekretuar del me lajm për çertifikatat

Postuar në 06 Shtator, 2017 18:23

Një mbledhje informale me ministrat e padekretuar u shoqërua me një postim në facebook nga kryeministri Rama që si të thuash përmbledh në 3 fjali rezultatin e këtij takimi që mbahet në Velipojë dhe që do të zgjasë 2 ditë. Duke i njohur vetes të paktën një rekord Guinnes për një shtet që për 4 vjet e la siç e gjeri kryeministri premton se në 100 ditë do të zhbëjë sistemin burokratik të sorrollatjes së qytetarëve me çertifikata në institucionet shtetërore për arsye dokumentacioni.

Më në fund PD tërheq ministrat nga qeveria

Postuar në 16 Gusht, 2017 16:06

Pas afro tre muaj bashkëqeverisje me Partinë Socialiste dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim, ministrat teknikë të Partisë Demokratike kanë bërë gati dorëheqjet të cilat prititet t’i zyrtarizojnë të enjten. Akti formal i largimit nga qeveria të ministrave të opozitës erdhi menjëherë pas përfundimit të raportit për strandartin e zgjedhjeve. Ministrat teknikë të Partisë Demokratike u bënë pjesë e kabinetit Rama, pas marrëveshjes së 18 majit  si garanci për të monitoruar administratën gjate fushates dhe standartin e zgjedhjeve të 25 qershorit.

Qeveria e re e Maqedonisë - shqiptarët rol kyç, por edhe të akuzuar për korrupsion

Postuar në 29 Maj, 2017 15:05

Zoran Zaev ka prezantuar listën e kandidatëve të tij për ministra të qeverisë së re në Maqedoni. Koalicioni i drejtuar prej tij përbëhet nga LSDM-ja me 49 mandate, BDI-ja me 10 mandate, 3 mandate nga Aleanca për Shqiptarët. 13 mandatet deçizive përbëhen nga parti shqiptare, ndërkohë që Lëvizja Besa u tërhoq nga ideja e pjesëmarrjes në qeveri, ndoshta për shkak të rivalitetit me BDI-në e Ali Ahmetit.

Lista raportohet si më poshtë:

Zoran Zaev                                     Kryeministër

Miratohen katër ministrat e rinj. Asnjë votë kundër për Fatmir Xhafën. Mungon Meta dhe PDIU

Postuar në 23 Mars, 2017 14:22

Parlamenti i Shqipërisë ka votuar sot katër ministrat e rinj duke i dhënë fund debatit dhe dilemës që lindën kryesisht nga emri i Fatmir Xhafës. Ky i fundit zëvendëson Sajmir Tahirin në Ministrinë e Brendshme, mori 76 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, në një votë ku mungoi PD-ja dhe PDIU-ja. Ogerta Manastirlu që emërohet ministre e Shëndetësisë, mori 79 vota, Eduard Shalsi në detyrën e ministrit të Çështjeve Vendore, mori 76 vota, kurse Olta Xhaçka në detyrën e ministres së Mirëqënies Sociale, 79 vota pro.

Peticioni i Vetting-ut, sa gjysma e firmave për referendumin e mbetjeve

Postuar në 04 Mars, 2017 17:42

“Ka një vullnet mbarëpopullor, të shprehur në të gjitha format, edhe përmes kësaj forme, me një nisëm të shoqërisë civile që Partia Socialiste e mbështet plotësisht dhe fuqimisht, në funksion të çlirimit të këtij vendi nga diktatura e korrupsionit dhe e kriminalitetit në sistemin e drejtësisë. Është një diktaturë që “de fato” ka bërë shumë viktima në këto 20 e kusur vite dhe të cilës i ka ardhur fundi, falë kësaj reforme jetike, transformuese dhe shtetndërtuese”.

Pages

Subscribe to RSS - ministrat