dekretimi

Akademia e Shkencave kërkon sërish nga Presidenti dekretimin e Skënder Gjinushi si kryetar

Postuar në 19 Korrik, 2019 15:50

 

Akademia e Shkencave ka vendosur t’i kërkojë sërish Presidentit të Republikës dekretimin e Skënder Gjinushi si kryetar. Formalisht Akademia i referohet një vlerësimi të Këshillit Ekzekutiv që konstaton se zgjedhjet e zhvilluara më datë 24.05.2019 për Kryetarin e ASH-së, me pjesëmarrjen e 43/44 anëtarëve të Asamblesë së Akademisë, janë kryer në përputhje të plotë me të gjitha rregullat e procedurat ligjore e statutore.

Presidenti i Republikës refuzon dekretimin e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave

Postuar në 12 Korrik, 2019 12:10

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka refuzuar sot dekretimin e Skënder Gjinushin në detyrën e kryetarit të Akademisë së Shkencave. Në faqen e Presidencës është publikuar dekreti i refuzimi bashkë me arsyetimin përkatës juridiko-kushtetues që nis me një parashtim të prcedurës së njoftimit nga Akademia për zgjedhjen e Gjinushit si kryetar dhe përshkrimin e saj.

Rexhep Selimi: Lajm i mirë mosdekretimi i Cakajt. Besa Shahini, mbesë e një spiuni të UDB-së

Postuar në 10 Janar, 2019 14:07

Një ndër njerëzit më të afërt me Shqipërinë në Kosovë, Rexhep Selimi, ka reaguar pak minuta më parë lidhur me refuzimin e presidentit të Republikës, Ilir Meta për Gent Cakajn. Përmes një statusi në Facebook, Selimi, aktualisht funksionar i lëvizjes Vetëvendosja, akuzon madje edhe se Besa Shahini, emëruar ministre e Arsimit është sipas tij, mbesa e një ish-bashkëpunëtori të shërbimit sekret jugosllav. Më poshtë statusi i Selimit:

Ndryshimet në qeveri, Presidenti nuk dekreton ende “kandidatët e ardhur nga rruga”

Postuar në 05 Janar, 2019 13:37

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar sot një pjesë të ndryshimeve në qeveri duke firmosur të gjitha shkarkimet nga detyra të ministrave që Kryeministri zgjodhi për të lënë detyrën. Meta nuk ka firmosur megjithatë dekretet për emërimin në detyrë të të gjithë kandidatëve të rinj për ministër. 

Ministër vetëm për firmë

Postuar në 12 Nëntor, 2018 21:47

Pasi humbën betejën e argumentimit, mediat pranë pushtetit, por edhe kryeministri Edi Rama që sot tundi letra – përgjigje nga rrjetet sociale, i janë kthyer cilësive të Presidentit brenda individit Ilir Meta. Pra këto që po ndodhin me mosdekretimin e Sandër Lleshit, apo Lleshajt, lidhen me manovrat politike të Ilir Metës që është ai që është e të tjera.  Por demokracia është edhe lojë procedurash që janë garancia se instinktet personale do të mbahen të kufizuara brenda një korpusi rregullash. Për këtë arsye është e udhës që të renditen disa fakte rreth çështjes “Lleshi” apo “Lleshaj”:

Kërkesa e dytë për dekretimin e Lleshit, a do ta “dredhë” Presidenti i Republikës?

Postuar në 09 Nëntor, 2018 11:09

Kryeministri Edi Rama ka përcjellë sot kërkesën e dytë për dekretim të Sandër Lleshit në detyrën e ministrit të Brendshëm. Përmes një njoftimi në tuiter, Rama thotë se kërkesën e ka shoqëruar me një relacion shpjegues se përse duhet dekretuar ministri. 

I vetmi iluzion është Gjenerali i refuzuar nga Komandanti

Postuar në 03 Nëntor, 2018 22:49

Po bëhet zhurmë e madhe – pakicat janë të zhurmshme thotë kryebashkiaku Veliaj – se pse Ilir Meta, president i Republikës nuk dekreton emërimin në detyrë të Sandër Lleshit si ministër të Brendshëm.

Ivanov nuk e dekreton ligjin për gjuhët

Postuar në 17 Janar, 2018 20:09

Presidenti maedonas George Ivanov nuk ka dekretuar ligjin për përdorimin e gjuhëve që i jep status zyrtar edhe shqipes. Ashtu siç ishte paralajmëruar, Ivanov ka arsyetuar se ligji cenon karakterin unitar të shtetit. 

Presidenti i jep nënshtetësinë shqiptare Kryepeshkopit Janullatos

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 17:19

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekretuar dhëniën e nënshtetësisë për kryepeshkopin e Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos.

Dekret për dhënie të shtetësisë shqiptare nr. 10700

D E K R E T

PËR DHËNIE TË SHTETËSISË SHQIPTARE   

Në mbështetje të nenit 92, pika “c”, dhe nenit 93 të Kushtetutës, si dhe nenit 9, pika 7, e nenit 20 të ligjit nr. 8389, datë 05.08.1998, “Për shtetësinë shqiptare”, të ndryshuar,

Presidenti shpreh rezerva për pavarësinë e Helidon Bendos në krye të SHISH

Postuar në 11 Dhjetor, 2017 12:40

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, është shprehur sot për herë të parë për mosdekretimin e Helidon Bendos në detyrën e drejtorit të Shërbimit Informativ. Ai është pyetur gjatë një konference për shtyp me homologun e tij malazez, Filip Vujanoviç, që ndodhet në një vizitë në Tiranë dhe ka dhënë këtë përgjigje: 

Pages

Subscribe to RSS - dekretimi