veto

Veto franceze për negociatat

Postuar në 15 Tetor, 2019 12:20

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian do të diskutojnë sot nëse Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut  do të lejohen të nisin bisedimet zyrtare për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.

Një hap i tillë nuk mbështetet nga Franca, që pritet të vendosë veton për të dy vendet. Diplomatë europianë i thanë Agjencisë Gjermane të Lajmeve se Parisi i sheh gjërat ndryshe nga vendet e tjera edhe pse është i izoluar në qëndrimin e vet.

Biznesi rrit presionin, paralajmëron “veto” me taksat

Postuar në 20 Maj, 2019 21:31

Për herë të parë situata politike ka vënë në lëvizje edhe botën e biznesit. Forumi i Dhomave të Tregtisë dhe shoqatat e sipërmarrjes private i bënë apel partive në vend për zgjidhjen e krizës politike, pasi mungesa e stabilitetit politik e shoqëruar me një rënie të ekonomisë vitet e fundit ka goditur drejtpërsëdrejti konsumin dhe ka favorizuar rritjen e informalitetit në ekonomi.

Rusia paralajmëron veto për Maqedoninë

Postuar në 03 Tetor, 2018 12:34

Ministria e Jashtme ruse ka lënë të hapur mundësinë e vetos në OKB për Marrëveshjen e Prespës. Moska ka rikonfirmuar qëndrimin e saj kundër aderimit të Maqedonisë në NATO, duke e quajtur të pavlefshëm referendumin e së dielës për shkak të pjesëmarrjes së ulët.

Juncker: Turqia e Erdoganit s’ka shanse të futet në BE

Postuar në 13 Shtator, 2017 11:15

Turqia mori një tjetër mesazh të fortë nga Brukseli se kursi antieuropian që po ndjek i bën zero shanset që ajo të anëtarëshet në Bashkimin Europian. Në fjalën e përvitshme nga parlamenti Europian, Presidenti i KE, Jean Clont Juncker i bëri të qartë Ankarasë se problemi nuk është populli turk, por la të kuptohet se përplasja me Europën është e udhëhqjes politike dhe konkretisht e presidentit Erdogan.

Ministrat e BE-së njihen me "veton" greke ndaj Shqipërisë

Postuar në 09 Shtator, 2017 12:32

Kursi i përplasjeve mes Tiranës dhe Athinës i është përcjellë zyrtarisht  BE-së si një çështje që  karakterizon axhendën europiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku përfshihen edhe me problemet me Maqedoninë apo Turqinë. 
Politika greke është në sinkron dhe ka shprehur publikisht qëndrimet mbi pasojat e perspektivës europiane të Shqipërisë për shkak të problemeve me mosrespektimin e të drejtave të minoritetit grek.

Turqia vë veton kundër bashkëpunimit NATO-Austri. Vjena: Ndikim në misionet në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 24 Maj, 2017 10:21

Sjellja e Bashkimit Europian me Turqinë ka reflektuar pasojat e veta edhe në NATO. Ankaraja zyrtare ka vënë veton kundër bashkëpunimit me Austrinë, një vend që nuk është në Aleancë pork a Partnership me të dhe ka të stacionuar 400 trupa në Kosovë, në kuadër të misionit KFOR. Turqia thuhet se e ka aplikuar veton si përgjigje ndaj qëndrimeve të Vjenës kundër ambicieve turke për në BE. Për këtë arsye, NATO ka ndryshuar procedurat duke lejuar që bashkëpunimi të bëhet vend pas vendi.

Greqia s’ka ndërmend veton për Shqipërinë, Kotzias: Takohemi në BE!

Postuar në 24 Janar, 2017 09:31

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka deklaruar se Athina kërkon t’i zgjidhë gjithë problemet me Tiranën, mbi bazën e të drejtës ndërkombëtare. Ai gjithashtu ka shtuar se pala greke nuk me sheh të nevojshme vendosjen e vetos për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE, pasi sipas tij Shqipërisë i janë vënë kushte nga Brukseli.

Presidenti grek Pavlopulos: Veto për anëtarësimin e Maqedonisë në BE

Postuar në 04 Dhjetor, 2016 16:46

Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos, ka paralajmëruar me veto ndaj anëtarësimit të Maqedonisë në Bashkimin Europian. “Për sa kohë që Shkupi vazhdon në rrugën e rivendikimeve ndaj Greqisë, nuk do mund të ketë perspeëktivë europiane”, ka deklaruar Pavlopulos në një intervistë për televizionin publik grek, ERT, që u transmetua të dielën në mesditë.

Veto për "nacionalistin" Rama! Çfarë thonë analistët grekë? (Video)

Postuar në 20 Nëntor, 2016 12:14

Pas sinjaleve nga Athina zyrtare për pengim të hapjes së negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë, disa analistë grekë ndajnë opinione të ndryshme për këtë qëndrim, teksa flasin për mikrofonin e Abc News. Ka prej tyre që veton greke e cilësojnë një mundësi të fundit të politikës së Athinës, ndërsa të tjerë bëjnë fajtor kryeministrin Rama për klimën e tensionuar Greqi- Shqipëri. Gazetarë dhe anlistë të gazetave kryesore shohin një situatë që mund të rrëshqasë kollaj në dëm të dy vendeve.

Hapja e negociatave, Athina drejt vetos për Shqipërinë në samitin e dhjetorit

Postuar në 11 Nëntor, 2016 14:17

Shqipëria mori rekomandimin për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Evropian, por kushtet e vendosura dhe për më tepër mungesa e një date në tekstin e progres raportit të Komisionit Europian e bëjnë edhe më komplekse situatën nisur edhe nga skepticimzmi i Athinës për të reaguar me veto ndaj sjelljes që po tregon Shqipëria në raport me fqinjin jugor.

Pages

Subscribe to RSS - veto