uçk

Dokument për Bashën që e implikon me çështjen e UÇK-së. U zbulua para apo pas 17 majit 2017?

Postuar në 17 Nëntor, 2020 15:47

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla ka deklaruar se do të vërë në dispozicion një dokument që tregon CV-në e Lulzim Bashës, i cili thotë se ka qenë hetues në vitin 1999 në luftën e Kosovës.

Unë bindem, ndaj "jam" ministër

Postuar në 05 Korrik, 2020 23:45

Askush nuk mund të njollosë historinë e UÇK-së dhe të popullit shqiptar. Kjo është një thuajse bindje e përgjithshme në mesin tonë, pasojë e pakorrigjueshme e historiografisë dhe pedagogjisë nacionaliste të Enver Hoxhës që nuk toleronte asnjë kritikë, asnjë mëdyshje dhe asnjë rishikim. Ministri në detyrë për Punët me Jashtë në Shqipëri, i diplomuar për filozofi e që aq shumë na u shit si mendje e hapur dhe e re në një mjedis të mykur si ai i Tiranës, e ka shumë të natyrshme t’i bashkohet këtij kori të unitetit.

Mediat kosovare fshijnë lajmin me listën emërore të 20 mijë veteranëve mashtrues

Postuar në 16 Shtator, 2018 16:19

Pak orë pasi mediat në Kosovë kanë publikuar listën e emrave të 20 mijë veteranëve mashtrues të UÇK-së, ato e kanë fshirë lajmin nga faqja e vet online. Gazeta “Zëri” dhe lajmi.net, dy faqet që e publikuan listën të plotë, duket se kanë hequr materialin, i cili siç u tha janë pjesë e aktakuzës së Prokurorisë.

O sa mirë me qenë...veteran!

Postuar në 16 Shtator, 2018 14:35

Gazeta “Zëri” në Kosovë publikon sot emrat e atyre që i quan 20 mijë mashtrues. Fjala është për të ashtuquajturit veteranë të Luftës së vitit 1999 të cilët me ndihmën e establishmentit politik në krye të të cilit qëndron Hashim Thaçi dhe shpura e tij bashkë me Haradinajn, Kadri Veselin dhe Fatmir Limaj, janë trajtuar me pension të posaçëm.

Bugajski: Qeveria me ish-drejtues të UÇK-së nuk i pengon hetimet për krimet e luftës

Postuar në 29 Maj, 2017 18:13

Bashkëpunëtori i lartë i Qendrës për Analizën e Politikave Evropiane (CEPA) në Uashington DC dhe njohësi i proceseve politike në Ballkan, Janusz Bugajski ka dhënë një interviste për gazetën “Zëri” në Kosovë ku thotë se krijimi i një qeverie të re me drejtues ish-komandantë të UCCK-së, nuk do ta pengojë punën Gjykatës Speciale në hetimet për zbardhjen e krimeve të luftës në Kosovë.

Një film për Kosovën nga Spielberg

Postuar në 01 Prill, 2016 10:17

Steven Spielberg do të realizojë një film mbi Kosovën dhe konfliktin e saj të vitit 1999. Lajmi bëhet i ditur nga “Koha Ditore” e cila shkruan në numrin e sotshëm se nga komunikimi me “Amblin Entertainment”, kompanisë filmike të Spielbergut, është konfirmuar ky projekt. “Kosova është një rrëfim sa i ndërlikuar, aq edhe i thjeshtë. Ka të bëjë me një popull të shtypur që kërkon lirinë, dhe ajo kërkohet edhe me armë edhe me diplomaci.

Kuvendi i Kosovës gati për Gjykatën Speciale, veteranët godasin Thaçin me shishe: “Je hajn”!

Postuar në 03 Gusht, 2015 15:11

Parlamenti i Kosovës po përgatitet për të votuar krijimin e GJykatës Speciale që do të hetojë krimet e luftës, pasi palët politike aleate në qeverisje, deklarojnë se janë gati. Bindja e deputetëve të partisë së Hashim Thaçit, PDK, për të votuar pro, ka qenë e vështirë. Por ndërkaq veteranët e luftës po vazhdojnë protestën e tyre para selisë së Qeverisë së Kosovës. Ata kërkojnë përfundimin e listave të veteranëve dhe mos votimin e Gjykatës Speciale. Madje kanë gjuajtur me shishe zëvendëskryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi, duke i thirrur “hajn, hajn”.

Subscribe to RSS - uçk