te kripura

Njoftim: "Të Kripura" shkëput marrëdhënien me Soros

Postuar në 06 Korrik, 2020 02:06

Të nderuar miq! Duam të ndajmë sot me Ju një njoftim të rëndësishëm, ose që ne e quajmë të tillë. Që prej disa ditësh, Të Kripura nuk financohet më nga fondacioni “Soros” duke mbyllur kështu një kontratë bashkëpunimi interesante.

Kjo tashmë është vënë re edhe nga lexuesit e rregullt të rubrikës, që kanë nuhatur kthesën 180 gradë të Të Kripura dhe përmbajtjes së saj. Kush mund të qeshë vallë në këto kohë? Atëherë: kush mund të shkruajë gjëra për të qeshur kur nuk ka financim?

Bashkia e Tiranës vendos që festimet e 75-vjetorit të Çlirimit të bëhen më 20 shkurt 2020

Postuar në 27 Dhjetor, 2019 15:19

Bashkia e Tiranës vendos festimin e 75 – vjetorit të Çlirimit për më 20 shkurt të vitit 2020. Këshilli ka rënë dakord me propozimin e kryetarit Erion Veliaj që ka argumentuar se tërmeti i 26 nëntorit prishi atmosferën festive të parashikuar, por nuk mund të cenojë detyrimin tonë për të kujtuar të rënët për liri. 

Fake news dhe fake logjika e vullnetarëve të ambasadës amerikane

Postuar në 30 Qershor, 2019 01:16

 

Mathew Palmer shkarkohet. 

Ky “lajm” u përhap me shpejtësi në disa media online, pasuar mandej nga gjyqi politik i gazetarëve “seriozë” që ia ngopën “lajmin” të shndërruar në status “fake” Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit. Për ca e ca bota është katrore: shpjegohet me Kryemadhin dhe Bashën. 

“Historia” është më e thjeshtë se kaq: “lajmi” bashkë me fotomontazhin e postimit tuiter të Mike Pompeo u realizua në Paint për t’u postuar në rubrikën “Të Kripura” në ResPublica, një rubrikë humoristike. 

Ekskluzive/"Dy botë", film dokumentar në Gjermani për protestën e 11 majit

Postuar në 13 Maj, 2019 22:00

 

Etilda ndërhyn në vetë të parë për fotografimin e Borëbardhës

Postuar në 24 Mars, 2019 20:10

Në datën 20 mars, redaksia e “Të Kripura” në ResPublica, që kryen punë autonome për llogari të buzëqeshjes publike dhe buzëvarjes politike, publikoi një lajm sipas të cilit fotografi i zonjës Belinda Balluku, njohur nga Gjenerata X si Borëbardha e Infrastrukturës, ishte pushuar nga puna.

Propozimi: Taksë qarkullimi brenda Tiranës. Do të mbulohet si "fond solidariteti"

Postuar në 28 Nëntor, 2018 19:04

Një tjetër tarifë apo taksë  për ata që hyjnë në Tiranë.  Sipas burimeve nga kabineti i z. Rama, bëhet e ditur se është duke u shqyrtuar vendosja e tarifave simbolike për kalimet e automjeteve në urat e Lanës në Tiranë. Tarifa po mendohet të mbahet gjatë pagesës së detyrimeve për automjetet, por një ide ëstë që ajo mund të paguhet edhe në parkingjet në kryeqytet, të cilat kanë vendndodhje gjeografike që e bën të detyrueshëm kalimin e tyre nga një urë.

Ekskluzive/Zbardhet strategjia dhe deviza e fushatës elektorale të Erjon Veliajt

Postuar në 13 Tetor, 2018 00:32

Mbeten vetëm pak muaj nga zgjedhjet lokale, por kryebashkiaku i Tiranës Erjon Veliaj ka nisur përgatitjet. Redaksia e “Të Kripura” ka marrë vesh disa hollësi nga mënyra sesi Veliaj mendon të organizojë fushatën. 

Intervista/Basha: “Lidhja ime me rusët, alibi për votën pro Turqisë për Jeruzalemin”

Postuar në 11 Mars, 2018 17:40

Kemi arritur t’i shkëpusim një intervistë të shkurtër, z. Lulzim Basha, që ndodhet në Belsh. I akuzuar së fundmi për lidhje me rusët, z. Basha paraqet interes të veçantë për opinionin. Më poshtë pyetjet tona dhe përgjigjet e z. Basha:

Z. Basha keni ardhur në Belsh për t’u lidhur me rusët?

Jeni në vete? Ça përrallash janë këto? Ça lidhje ka Belshi këtu? Unë po pushoj.

Po ngaqë në Belsh janë antenat e RTSH-së dhe ka zëra se lehtëson komunikimin me padronët tuaj?

Subscribe to RSS - te kripura