roth

Qoka e Rothit përgënjeshtron pa dashje Ramën

Postuar në 14 Mars, 2019 22:04

Një vit më parë kryeministri i Shqipërisë e shpalli veten triumfator të një beteje 20 vjeçare të shqiptarëve për t’u afruar me Europën. Tha se qeveria e tij e bindi Brukselin të japë një datë për hapjen e negociatave dhe se periudha një vjeçare deri në qershorin e 2019 do ishte një proces formal i të ashtuquajturit screeening.

Ja çfarë deklaronte ai:

Mesazh nga Gjermania për "naivët" në Tiranë

Postuar në 07 Shkurt, 2019 12:49

DW është hapur me titullin se ndryshimi i kufijve mes Serbisë dhe Kosovës nuk sjell stabilitet. Jo rastësisht, pasi axhenda që promovohet nga Hashim Thaçi ka edhe mbështetjen e shokut të Tij Edi Rama. Pozicioni tinzar që qeveria shqiptare po mban për këtë çështje, është nën vëzhgim të rreptë nga Berlni që e ka bërë të qartë se Tirana nuk duhet të përfshihet në lojëra të rrezikshme.

Kërcënimi rus për Ballkanin, kartë presioni për negociatat

Postuar në 21 Maj, 2018 13:11

Një "sinjal inkurajimi" për të rinj shqiptarë dhe maqedonas e konsideron ministri për çështjet evropiane në Gjermani, Michael Roth mbështetjen për hapjen e negociatave të anëtarësimit me dy vendet e Ballkanit.

"Hapja e negociatave për anëtarësim do të jetë për popullin, mbi të gjitha për të rinjtë në Shqipëri dhe Maqedoni një mesazh inkurajues"- tha  Roth për gazetën Die Ëelt, duke shtuar se “rruga drejt anëtarësimit është natyrisht e gjatë dhe  se çdo hap është i lidhur me kushte të qarta".

Misioni qesharak i zotit Roth

Postuar në 13 Maj, 2018 14:37

Të shtunën Shqipërinë e vizitoi ministri  gjerman për Evropën, Michael Roth, i cili doli edhe në një konferencë për shtyp me homologun shqiptar, Ditmir Bushati. Përmbajtja e deklaratave tregoi se vizita ishte thjesht një ndihmë e sforcuar e socialdemokratëve gjermanë për qeverinë socialiste të Tiranës, mesa duket në kuadër të solidaritetit politik si anëtarë të së njëjtës familje. 

Gjithçka mbaron me erosin

Postuar në 10 Dhjetor, 2015 15:10

Philip Roth në një bashkëbisedim me Milan Kunderën mbi fatet e Europës, fundin e botës, vdekjen, librat dhe erosin

30 Nëntor, 1980

Subscribe to RSS - roth