roshi

“Kanakari” i Edi Ramës pranon falsifikimin (Video)

Postuar në 11 Korrik, 2018 12:11

Ish-kryetari socialist i Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi pranon se ka falsifikuar formularin e dekriminalizimit, duke mos paqyruar në të disa masa sigurimi, ndalime dhe dëbime në Itali, Zvicër e Gjermani. Ai kerkon gjykim te shkurtuar dhe të premten prokuroria pritet te lexoje pretencen.

Në kërkesën drejtuar gjykatës së Tiranës, Rroshi pretendon se plotësimi i gabuar i formularit ka ardhur për shkak të neglizhencës.

Zgjedhje pa opozitën në 7 Maj në Kavajë

Postuar në 24 Mars, 2017 11:41

Presidenti cakton 7 Majin si datën e zgjedhjeve të pjesshme në Kavajë pas zbardhjes së vendimit nga Gjykata Kushtetuese që konfirmoi si të ligjshëm shkarkimin e Elvis Rroshit. Ndoshta i vetmi aksion politik i opozitës që prodhoi zhvillime, ligji për dekriminalizimin do të detyrojë mazhorancën të ripropozojë kandidat për bashkinë e Kavajës, një bastion i Partisë Demokratike, i rënë në duart e socialistëve falë kombinimit Edi Rama-Elvis Roshi.

Edi Ramën e detyrojnë të shkarkojë (Elvis???)Roshin

Postuar në 29 Dhjetor, 2016 20:29

Ky është një shkrim i publikuar më datë 10 maj me titull: Do kalojë nga zyrat e Llallës. Sot KQZ-ja bër fakt heqjen e mandatit të Elvis Roshit dhe kryeministri u detyrua ta shkarkonte nga detyra e Kryetarit t Bashkisë Kavajë. NJë vendim pas një mbrotjeje kompromentuese. PO risjellim shkrimin bashkë videon ku flet Roshi si një kujtesë për firmëtarin Edi Rama. 

***

Populli humbet tre përfaqësues për shkak të dekriminalizimit

Postuar në 29 Dhjetor, 2016 14:19

Kryetari i Bashkisë së Kavajës, që zyrtarisht njihet me emrin Elvis Roshi, nuk do të jetë më në këtë detyrë. Edhe deputeti i LSI-së, Shkëlqim Selami po ashtu nuk do të jetë më deputet. Bashkë me këta është edhe Dashamir Tahiri I PDIU-së. Vendimin për t’i zhveshur këta të zgjedhur të popullit nga mandati përfaqësues e ka marrë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i cili me votë unanime ka vendosur të aktualizojë efektet e ligjit për dekriminalizimin për Roshin dhe Selamin. Për Tahirin, 3 anëtarë të KQZ-së kanë votuar kundër. 

Pse duhet t'i besojmë Edi Ramës për Fatmir Xhafën?

Postuar në 07 Gusht, 2016 11:58

Ditët e fundit Partia Demokratike ka aktivizuar një akuzë të vjetër për Fatmir Xhafën, vëllai i të cilit sipas saj rezulton të ketë qenë i përfshirë në trafik ndërkombëtar të drogës. Partia Demokratike thotë se për Agron Xhafajn ka patur një kërkesë ekstradimi, por që është mbajtur e fshehur nga qeveria. Për këtë pretendim të saj Partia Demokratie ka bërë publik edhe një vendim të Gjykatës së Lartë të Venezuelës. Por ndryshe nga sa ndodh zakonisht me akuzat nga selia e Partisë Demokratike, për rastin në fjalë nuk ka pasur asnjë kundërdeklaratë nga selia kundërshtare.

Arrestohet Elvis Roshi

Postuar në 13 Qershor, 2016 19:11
Elvis Roshi, apo Ervin Roshi, kryetar i Bashkisë së Kavajës është tashmë çështje e drejtësisë shqiptare. Ai është arrestuar sot pasdite në qytetin e Kavajës me urdhër të Prokurorisë së Përgjithshme "pas një hetimi nga Prokuroria, nën akuzën e falsifikimit të dokumentave, për formularin e vetëdeklarimit të Dekriminalizimit".
 

“Ndodhem në Itali. Do të kthehem të vijoj detyrën derisa drejtësia të sqarojë çdo gjë”

Postuar në 03 Qershor, 2016 19:36

Elvis Roshi, i shumëdiskutuar kohët e fundit, ka vendosur që të rikthehet në detyrë. Këtë e njofton ai përmes një statusi në profilin e vet në Facebook, ku deklaron se ndodhet në Itali. Roshi shkruan se ka prova shkresore që është i padënuar, ndaj do të vijojë detyrën deri në momentin që çdo “gjë të sqarohet nga drejtësia”. Shkruan Roshi: “Sic edhe jeni ne dijeni, me koshiencen time, ju tregova per nje leter e cila me zuri ne befasi disa dite me pare.

Mesatarja e Rilindjes në dy tekste të ngjashme...

Postuar në 02 Qershor, 2016 18:54

Sot në Parlament Ben Blushi zhvilloi një polemikë me disa përfaqësues të Partisë Socialiste mbi atë se çfarë do të thotë të jesh socialist. Fjala është për socialistin si model i përpunuar i njeriut të angazhuar zyrtarisht majtas në Shqipëri dhe jo për socialistin si zbatues dhe asimilues i një doktrine. Kjo polemikë, e provokuar nga ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri, ngrihet mbi hipotezën se cilësimi socialist në Shqipëri është pozitiv, nisur nga ajo që socialistët kanë krijuar në politikën shqiptare.

Elvis Rroshi tha se u dënua për sherr masiv, por PD zbardh vendimin e përdhunimit në grup (Dokumenti)

Postuar në 31 Maj, 2016 18:36

Pak orë pasi Elvis Roshi dha dorëheqjen si kryebashkiak i Kavajës, duke sqaruar se ishte dënuar në Itali kur ishte minoren për një sherr masiv, Partia Demokratike ka zbardhur vendimin e Gjykatës italiane, ku sipas saj Elvis Roshi është dënuar për përdhunim në grup.

A mund të merret seriozisht ky kryeministër? (Video)

Postuar në 31 Maj, 2016 17:45

Pak javë më parë kryeministri ishte në Kavajë për anëtarësimet e reja në Partinë Socialiste dhe me shumë pompozitet foli para anëtarësisë për ligjin e dekriminalizimit, duke lartësuar një figurë si Elvis Roshi dhe ironizuar nismën e opozitës. Fundi rezultoi sërish i trishtueshëm për një kryeministër që jep shfaqje por nuk mund të merret më seriozisht.

<

Pages

Subscribe to RSS - roshi