populli

Kush mbetet garant i Kushtetutës?

Postuar në 30 Qershor, 2019 20:08

Votimet e 30 qershorit kanë për të hyrë në historinë e pluralizmit shqiptar si shenja më e dukshme e rrokullisjes kushtetuese që ky shtet mund të ketë njohur ndonjëherë. Në veprim dhe burim legjitimiteti janë autoritete pa autoritet real që po ecin në kufijtë, në mos në shkele të të drejtave tëveta kushtetuese. Ka një dekret Presidenti që cakton datën e votimeve më 13 tetor.

Në emër të (cilit) popullit

Postuar në 01 Prill, 2019 15:50

 

Thotë në një dalje televizive kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla:

PS-ja ka kontratë me popullin shqiptar. PD-ja dhe LSI-ja nuk mund të gënjejnë dot popullin. Ne do të hyjmë në zgjedhje.  Sa i takon akuzave të opozitës, mund të them se kjo opozitë nuk ka lënë njeri pa bërë me baltë.  Kjo opozitë ka baltosur deri hoxhallarë dhe priftërinj, jo më politikanë

Veliaj pati të drejtë. "Populli" nuk feston dot pa Partinë

Postuar në 14 Mars, 2019 16:56

Erjon Veliaj tha se nuk do ketë festime të Ditës së Verës më 14 mars, sepse do binte shi. Në fakt shi nuk ra, ose ranë disa pika që thanë veten. Ndaj shtyrja e festimeve “kur të dalë Dielli“, nuk eci siç pritej. Zotit Veliaj nuk i ecin skenarët entuziastë, pasi hileja e tyre është kaq banale saqë i nënshtrohet lloj lloj rastëisve. Si kjo e sotmja që nuk ra shi.

Partia e Freskut e hedh njëherë llafin për revolucion

Postuar në 08 Nëntor, 2018 19:33

Opozita e përfaqësuar nga Partia Demokratike në Parlament, ka arritur në fund të fundit një fitore propagandistike: ka ngulitur idenë se qeveria aktuale ka lidhje organike me krimin. E ka bërë këtë në mënyrë metodike, të vazhdueshme, me dhe pa LSI-në në qeverisjes dhe ka patur edhe fatin e një ekipi, skandalet e të cilit nuk kanë të sosur. Megjithatë PD-ja nuk ka krijuar frymën e nevojshme për ndryshim, ndonëse së fundmi ka nisur të flasë edhe për përmbysje. Pak më herët z. Berisha fliste për revolucion, term ky që nxiste proporcionalisht acarimin parlamentar të Flamur Nokës.

Populli si alibi dhe shpresë për mbylljen e pazareve personale

Postuar në 21 Shtator, 2018 13:32

Hashim Thaçi, president i Kosovës, mbrohet me popullin. Ai thotë se për marrëveshjen me Serbinë do të ketë referendum. Për kufijtë e Kosovës do të votohet.

Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë, mbrohet edhe ai me popullin. Dhe mbrohet me popullin edhe kur flet për çështje që janë verifikuar me shkelje serizoe të Kushtetutës. Dje në intervistë për “Opinion” ai tha se për Teatrin “do na gjykojë populli”. “Ne kemi marrë besimin e popullit për të bërë disa gjëra dhe populli do na gjykojë”, tha pak a shumë Rama.

Llogaridhënie pa hesap, ministrat nuk lëvizin

Postuar në 03 Shtator, 2018 12:22

Partia Socialiste mbodhi kryesinë ku vendosi të rifillojë një tjetër fushatë me qytetarët, ndonëse nuk ka mbyllur ende turin e llogaridhënies. Taulant Balla që për momentin mbulon edhe çështjet organizative tha se deputetët do trokasin derë më derë për të folur me popullin që është mësuar me rolin e spektatorit.

Marrëzia e bashkëqeverisjes me popullin!

Postuar në 12 Tetor, 2017 13:24

Shumica e fjalëve, gjesteve dhe akteve politike të skuadrës qeveritare dhe  skuadërkomandantit të saj janë si një munzë arratie për qindra mijëra shqiptarë që duan të ikin një orë e më parë nga ky vend. Ka edhe zëra opozitarë që kontribuojnë në këtë shporrje, por ata të qeverisë janë në krye. Dhe kanë përgjegjësinë më të madhem edhe po të mos ishin në krye.

Plehërat dhe dekoratat, qeveria thërret në ndihmë popullin

Postuar në 19 Shtator, 2017 21:19

Mazhoranca ka vendosur që dy nisma ligjore, ajo për heqjen e dekoratave për bashkëpunëtorët e ish-sigurimit të shtetit dhe dekreti për menaxhimin e integruar të mbetjeve të cilat u përfshinë në kalendarin e punimeve të Kuvendit për periudhën 18 shtator deri në 13 tetor, të hidhen për diskutim në popull.

Rama shpall dekalogun: Me popullin për popullin

Postuar në 27 Gusht, 2017 12:37

Asambleja e Partisë Socialiste shënoi praktikisht fillimin e qeverisë "Rama 2" që për nga fryma dhe modeli do të bazohet në një dekalog parimesh, të cilin kryeministri ua kërkoi të gjithëve ta varin në mur, në mos në qafë. 

Fjala e Ramës 

Kur "populli" nuk shtiret dhe nuk duartroket...

Postuar në 05 Qershor, 2017 11:32

Britania doli nga BE-ja, Shqipëria kërkon me ngulm të hyjë. Por a të bën kjo më pak apo më shumë europian në kuptimin e një kulture politike? Mundet, pasi BE-ja në një farë mënyre është kërbaç që i duhet një vendi pa tradita politike si Shqipëria, ndërkohë që Britania është një nga vendet ku forma moderne e demokracisë ka njohur embrionet e para. Nuk ka vend krahasimi, por meqenëse modeli është i gjithëpranuar atëherë nuk mund të flasim për pretendime.

Pages

Subscribe to RSS - populli