partite

Pandemia na kujtoi se edhe mjekët i kemi ca të PS-së, ca të PD-së e ca të LSI-së

Postuar në 20 Nëntor, 2020 14:16

Një ndër aspektet origjinale të pandemisë është zbulimi për të gjithë njerëzinë se këtu nga anët tona edhe mjekët janë të ndarë sipas partive politike. D.m.th që një mjek i cili ka një profesion shumë specifik dhe që shoqërohet me një betim, të angazhohet në detyra administrative nuk ka ndonjë gjë të keqe. Por që një mjek ta ndërtojë profilin e vet publik, të përcjellë mesazhe dhe të kundërshtojë vendimet, apo t’I mbrojë atom bi premise partiake, kjo është ndoshta prodhim bio i Shqipërisë.

Qesharake. PS-ja u premton aleatëve se do mbrojë votat në zgjedhjet lokale

Postuar në 30 Prill, 2019 15:51

Këto ditë disa media pranë pushtetit iu sulën Shpëtim Idrizit sepse sipas tyre ai tradhëtoi çështjen çame duke u bashkuar në një koalicion me Vangjel Dulen. Në fakt, Idrizi nuk është se e braktis kauzën kur ëhstë me Dulen në një koalicion, ai këtë punë bën tërë kohës.

Dy fjalë mbi qytetarin (jo) të dhunshëm Shqiptar

Postuar në 18 Shkurt, 2019 01:50

 

Protesta e opozitës në Tiranë të shtunën që lamë pas, pruri midis të tjerash, një polemikë ndërpartiake mediatike, me ngjyra të forta moraliste dhe kripto-hipokrizie. Fjala është për recetën e pretenduar deontologjike se ‘si dhe cilët janë shqiptarët e vërtetë’.

Kordon sanitar ndaj partive që protesta të mbetet interes i qytetarëve

Postuar në 10 Dhjetor, 2018 18:38

Kryeministri ka deklaruar sot gatishmërinë për të zgjidhur një sërë kërkesash të studentëve protestues. Sidomos sa i përket tarifave. E megjithatë përfaqësues të këtyre të fundit vijojnë të këmbëngulin të paktën në dy pika: arsim falas dhe dyfishim i buxhetit për arsimin.

Le të zëmë për një moment se me këtë kërkesë do të bihet dakord nga të gjithë na parim. Për cilën arsye këto kërkesa të cilat kërkojnë diskutim të gjerë dhe specializuar vihen në mënyrë ultimative? Këtë duhet ta thonë vetë studentët që nesër thuhet se do të jenë më shumë në Tiranë për të protestuar.

Parti(ballë) Kazani

Postuar në 16 Mars, 2018 14:58

Një sondazh i fundit i titulluar “Besimi në qeverisje 2017” i mbështetur nga PNUD përsërit gjetjet e mëparëshme se institucioni më i besueshëm janë Forcat e Armatosura me 63%, pas tyre Institucionet e Arsimit Publik me 63% kurse Policia e Shtetit, e shpallur pak kohë më parë si institucioni më i besueshëm, është vetëm me 53%.

Reformim i partive përpara zbatimit të reformës në drejtësi

Postuar në 09 Gusht, 2017 13:55

Hileja e reformës në drejtësi është zbuluar tashmë qartë. Ajo kamuflon nevojën për reformism të sistemit politk duke u kthyer në një alibi për atë që ka ndodhur deri më tani në Shqipëri dhe duke stigmatizuar në bllok një kategori të tërë. Në një takim të organizuar nga Instituti për Bashkëpunim dhe Zhvillim, me temë “Kontributi i Shoqërisë Civile në Progresin e Demokracisë”, e ka ku ka marrë pjesë edhe Delegacioni i BE-së në Shqipëri, është vënë theksi në disa çështjet që duhen trajtuar.

RTSH ndalon propagandën elektorale në fushatë

Postuar në 23 Maj, 2017 14:21

Televizioni Publik ka njoftuar se do nuk do të lejojë propagandë elektorale gjatë fushatës zgjedhore, por do të ndjekë vetë aktivitete elektorale me gazetarët e redaksisë së lajmeve. Shkresa është firmosur nga drejtori i RTSH-së, Thoma Gëllçi, duke përmbushur kështu edhe një rekomandim të OSBE-së për të mos transmetuar kasetat e gatshme të partive. http://www.kohajone.com/2016/11/22/apeli-i-osbe-televizionet-te-mos-tran...

Njoftimi i RTSH-së

Një rast nga ShBA për të kuptuar vlerën e kasetave dhe takimeve me studentë "ekselence" që marrin tesera

Postuar në 22 Maj, 2017 12:11

Zv. Presidenti amerikan Mike Pence është përballur me në protestë simbolike të disa studentëve gjatë një ceremonie në universitetin Notre Dame në Indiana. Studentët kanë lënë sallën në shenjë proteste thuhet, për politikat e administratës amerikane për martesat brenda të njëjtit seks, imigracionin etj..

18 Qershori, 50 parti bojkotojnë zgjedhjet

Postuar në 30 Prill, 2017 14:07

Nëse në zgjedhjet e 2013 morën pjesë gjithsej 66 parti politike në 18 Qershor do të garojnë vetëm 17 subjekte. Pushteti do të konkurojë me parti të vogla dhe të krijuara rishtaz, nga të cilat do të dalë dhe opozita legjitime, nëse i referohemi percaktimit kushtetues apo deklaratës së ambasadorit amerikan. Të paktën 7 nga këto parti kanë qenë në koalicion me Partinë Socialiste. Me këto parti në garë nuk ka shumë dilema se si do të jetë konfigurimi i parlamentit të adhshëm, pikëpyetjet janë deri ku do të shkojë marrëzia për t'i futur më zgjedhje pa një numër të madh partish në opozitë. 

Ali Ahmeti, me qetësi dhe dashuri.“Ujit” kokat e “nxehta”: Do ta gjejmë zgjidhjen

Postuar në 02 Mars, 2017 11:00

Ndërkohë që politikanët në Tiranë janë ngritur për të folur për albanofoninë primitive të George Ivanovit, Ali Ahmeti, ose ndryshe “ustai” i kësaj situate, ka ujitur nervat e shqiptarëve me fjalë pastori.

Pages

Subscribe to RSS - partite