parlament

Drejt zgjedhjeve me kartën e epidemisë

Postuar në 16 Prill, 2020 12:54

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në Parlament për situatën në të cilën ndodhet vendi dhe gjendjen e pandemisë. Sipas z. Rama, Shqipëria e ka fituyar betejën në frontin e shëndetësisë dhe tani mbetet para beteja në ekonomi. Duke folur për aspektin teknik dhe profesional të trajtimit të epidemisë, kryeministri ka deklaruar se vendi ynë nuk k apse të ketë zili askënd:

Evropa ka jetuar 550 vjet pa Shqipërinë. Mund të jetojë dhe 500 të tjera

Postuar në 12 Shtator, 2019 13:57

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka folur sot në Parlament për raportet e Shqipërisë me diasporën dhe Europën, duke përmendur me këtë rast se integrimi I vendit në Bashkimin Europian nuk është ndonjë ngjarje e pashmangshme. Lidhur me këtë, Bushati ka sjellë një ilustrim nga historia e kohës osmane, duke aluduar ndoshta se në rrugën drejt Europës nuk pengon vetëm kriza ciklike e vendit, por edhe preferencat e shprehur politike të politikanëve kryesorë që po luajnë kumar me të ardhmen.

Protesta, betimi dhe muhabete kot (Video)

Postuar në 05 Mars, 2019 12:18

Panorama e krizës politike që po kalon vendi vijon edhe sot me të njëjtën shfaqje. Opozita që ka djegur mandatet dhe mbështetësit e saj u mblodhën në protestën e radhës para parlamentit, ndërsa mazhoranca nuk u tërhoq nga vendimi për të zhvilluar seancën. Kryeministri Rama e ftoi sërish opoziten për dialog, por paralajmëroi se reformën zgjedhore kjo mazhorancë do ta miratojë me opozitën e re që po zë vendet në parlament. 

Orikum-Dukat, 70 milionë euro për 14.7 km. Deputeti Shehaj: Kushton 16 mln euro

Postuar në 11 Shkurt, 2019 23:25

Deputeti i Partisë Demkratike Agron Shehaj, ka deklaruar sot në Komisionin Parlamentar të Veprimtarive Prodhuese, se koncesioni i rrugës Orikum-Dukat, po u vjedh shqiptarëve 56 milionë euro. Duke folur gjatë diskutimit për projektligjin e ri “Për Partneritetin Publik-Privat”, Shehaj bëri këtë vlerësim:

Negociatat, gishti dhe budallai (Video)

Postuar në 07 Shkurt, 2019 12:17

"Në qershor nuk do të ketë hapje të negociatave për Shqipërinë" deklaroi Lulzim Basha në parlament. Sipas tij këtë mesazh e kanë marrë si Gramoz Ruçi ashtu dhe Taulant Balla në vizitën që patën në Berlin. 

Parlamenti u përfshi edhe këtë të enjte nga replika të ashpra mes deputetëve të opozitës dhe ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj për çështjen e minorenes që u abuzua seksualisht nga një grup adoleshentësh në Kavajë.

Kushti publiçitar, a duhet të japë sqarime Ilir Meta? (Video)

Postuar në 01 Shkurt, 2019 10:44

Me një dalje në orët e vona në Facebook, kryeministri u përpoq të rregullonte disi imazhin e degraduar që prodhoi debati në seancën e parlamentit. Në morinë e deklaratave që u lëshuan pa doganë, kaloi si pa u vënë re një deklaratë e Berishës se  Ilir Meta e detyroi Edi Ramën të njihte djalin si kusht për kandidimin për kyetar bashkie.

Debati/Rama: Sali ti gruas sime i ha atë që s'thuhet. Berisha: Ke dhënë 20 mln dollarë për të takuar Trump

Postuar në 31 Janar, 2019 13:09

Me nerva të prishura, Sali Berisha dhe Edi Rama kanë replikuar në Parlament, për çështje që duket se nuk janë shumë të qarta për publikun. Kryeministri ka pyetur ish-kryeministrin Berisha nëse e kalon dot apo jo oqeanin, pra nëse shkon apo jo në SHBA, ndërkohë që Berisha ka replikuar duke thënë se Rama ka paguar 20 milionë dollarë që të takohej me Donald Trump.

Konsiderata për profesionistin Bode nga Edi Rama (Video)

Postuar në 25 Nëntor, 2018 22:51

Edi Rama zgjodhi Rubriken “Përgjigjia ime” për të shpjeguar publikisht pse vendosi të propozojë Ridvan Boden për anëtar të Këshillit Mbikqyrës së Bankës së Shqipërisë.

Ai tha se përgjedhjen e ka bërë mbi kritere profesionale dhe aspak politike, duke folur për një një vendim patriotik që do i shërbejë vendit dhe politikës monetare. Por konsideratat e zotit Rama për ish-ministrin e PD-së janë te regjistruara me zë dhe me figurë, madje i janë komunikuar popullit nga foltorja e parlamentit.

Pakti me Shqipërinë shkon në parlamentin grek

Postuar në 05 Korrik, 2018 18:03

Komisioni Për Mbrojtjen dhe Çështjet e Jashtme në parlamentin grek pritet të diskutojë me dyer të mbyllura marrëveshjen që sipas deputetëve të opozitës greke është arritur mes Shqipërisë dhe Greqisë për çështje të pas Luftës së Dytë Botërore dhe delimitimin e Zonave Ekskluzive Ekonomike. 

Disa pyetje mbi projektligjin kriminal për prishjen e Teatrit Kombëtar

Postuar në 05 Korrik, 2018 12:35

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, ish-ministër i Drejtësisë, Nasip Naço, ka folur sot në seancën plenare në Parlasment për projektligjin për prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Në fjalën e tij, Naço i është përmbajtur kritikës juridike të projektit që I hap rrugë tjetërsimit në një zonë ku po shuhet memoria e një qyteti.

Më poshtë pyetjet e Naços:

Pages

Subscribe to RSS - parlament