parlament

“Është koha që shqiptarët t’u kapin për zhelesh e t’u nxjerrin përjashta”

Postuar në 29 Tetor, 2015 12:37

Seanca e sotme plenare është shoqëruar me debate të mëdha mes pozitës dhe opozitës. Jozefina Topalli, ish-kryetare e Kuvendit, ka deklaruar se situata është e tillë që deputetët e së majtës, disa prej tyre, duhen nxjerë prej zhelesh nga Kuvendi. “Ka mbet mazhoranca të përfaqësohet nga burra 1 e 50 të gjatë. Para disa vitesh i kam thënë rojes që ta marrë ta nxjerrë prej zhelesh një deputet këtu.Por jam nxituar. Sot është koha që shqiptarët t’ju kapin të gjithëve për zhelesh dhe t’ju nxjerrin përjashta”, tha Topalli.

Eduart Ndocaj vjen në parlament pas refuzimit të Dedës. PS ia huazon PDK-së “kaubojsin” e Lezhës

Postuar në 24 Tetor, 2015 10:06

Eduard Ndocaj, personazhi kontravers i listës së Partisë Socialiste në Qarkun e Lezhës me shumë gjasë do të jetë ai që do të zëvendësojë Arben Ndokën në parlament. Kjo pasi, Ndrec Deda, të cilit I takonte mandate pas largimit të Ndokës ka deklaruar se do t’I kërkojë Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve dorëheqjen nga lista për shkak se tani ai ushtron mandatin e kryetarit të bashkisë së Mirditës të fituar në 21 Qershor. I pyetur nga Gazeta “Shqip” ai është shprehur se populli e ka votuar si kryebashkiak dhe se ai është i vendosur të vazhdojë këtë detyrë.

“Qeveria ka vdekur. Ikja është vetëm çështje kohe”

Postuar në 22 Tetor, 2015 13:57

“Kjo qeveri ka rënë, sepse nuk mund të jetë edhe qeveria edhe mafia, edhe qeveria edhe korrupsioni. Kjo qeveri ka rënë sepse e ktheu Shqipërinë në një vend qesharak”. Kështu ka deklaruar gjatë fjalës së tij sot në Parlament, deputeti i Partisë Demokratike Astrit Patozi. Ai ka deklaruar se edhe letra e Spartak Brahos që fliste poër destabiizim nga Tom Doshi e Dritan Prifti flet për nivelin ku është katandisur shteti shqiptar. Më tej paralajmërimi: “Ne nuk mund ta lëmë vendin në duart e sekserëve të Edi Ramës dhe Ilir Metës.

Video/Në Kosovë ka opozitë që qëllon me vezë Kryeministrin

Postuar në 22 Shtator, 2015 13:23

Pse Edi Rama nuk mban kurrë asnjë përgjegjësi

Postuar në 11 Shtator, 2015 11:05

Përballë akuzave se ka përfshirë në grupin e deputetëve njerëz që vijnë nga bota e krimit, të konfirmuara nga ngjarja e rëndë ku një deputet socialist u përfshi në një përleshje me armë në prani të policisë në Laç, kryeministri Edi Rama u mbrojt me zakonin e sulmeve ndaj kundërshtarit. Në një deklaratë të lexuar nga deputetja Olta Xhaçka u tha se “…ka marrë fund koha kur djali i kryeministrit qëllonte me armë dhe nuk prekej, ka marrë fund kultura e pandëshkueshmërisë që ndërtoi Berisha…”

Deputeti i ri Eduart Ndocaj, propozon rezolutë për dekriminalizimin. Dhe një video që vlen të shihet

Postuar në 10 Shtator, 2015 19:01

Çfarë të mbjellësh, atë do të korrësh. Kjo fjalë i shkon shumë për shtat situatës së krijuar në Lezhë, ku pritet zëvendësimi i dy deputetëve. Nëse para zgjedhjeve të vitit 2013, kryeministri aktual i thoshte “po” gjithkujt, sot problemi paraqitet ndryshe: i duhet t'u thotë “jo” disave. Situata komike me kandidatin pasues, Eduart Ndocaj, flet më mirë se çdo gjë për të vërtetën e pushtetit në Tiranë. Aq më tepër pastaj, kur shpresa e Kryeministrit, që të ndalë hyrjen e Ndocajt në Kuvend, përmes kryetarit të Bashkisë së Mirditës, vështirë se do të realizohet.

Në horizont, skenari i mocionit ndaj kryeministrit

Postuar në 10 Shtator, 2015 03:49

Partia Demokratike ngjan se e ka vendosur kursin e vet në kontekstin e debatit të madh politik që ka shpërthyer së fundmi. Ajo do ta parqendrojë goditjen ndaj aleatit të PS-së në qeveri, Ilir Metës. Në një shkrim të botuar në gazetën zyrtare “Rilindja Demokratike” insinuohet se kryeministri dhe kryetari i Kuvendit, janë aktualisht të përfshirë në një gjendje të një shantazhi reciprok. Duke referuar një version, sipas së cilit avokati i qeverisë në Arbitrazh, thotë se “Rama i di transfertat e Metës”, gazeta nënvizon se Kastriot Ismailaj është lidhje vetëm e Ilir Metës.

Arben Ndoka dorëzon mandatin e deputetit

Postuar në 07 Shtator, 2015 14:49

Arben Ndoka, deputeti socialist i Lezhës, i përfolur shumë gjatë këtyre muajve, ka lënë mandatin e deputetit. “Lapsi.al” publikon letrën që ai i ka drejtuar Grupit Parlamentar të PS-së, në të cilën rrëfen shkurtimisht jetën e tij, si dhe zbulon se do të ndjekë deri në fund çështjen e tij me drejtësinë. Letra publikohet në një ditë me heqjen e mandatit për deputetin Armando Prenga. Ndoka u përfol shumë pas incidentit në Parlament me kolegun e tij të PD-së, Gent Strazimiri. Për të opozita ka publikuar edhe një vendim gjykate prej ku ai rezulton i dënuar.

Granada shpërthen gjatë protestës në Kiev(video)

Postuar në 31 Gusht, 2015 22:27

Një polic vdiq dhe mbi dhjetë trupa të Gardës u plagosën nga shpërthimi i një granate, gjatë një proteste jashtë Parlamentit ukrainas në Kiev. Granada siç shihet është hedhur nga protestuesit.

Parlamenti ukrainas voton mes kaosit për statusin autonom të rajoneve lindore

Postuar në 31 Gusht, 2015 15:12

Këtë të hënë Parlamenti i Ukrainës ka votuar pro ndryshimeve kushtetuese për një status special rajoneve lindore të dominuara nga prorusët. Por përçarjet në kampin properëndimor dhe protestat e dhunshme nëpër rrugë treguan se këto ndryshime do të përballen me një rrugë tepër të vështirë përpara sesa të kthehen në ligj.

Pages

Subscribe to RSS - parlament