parlament

Zbutet opozita, vihet në shërbim të demokracisë parlamentare

Postuar në 15 Prill, 2016 12:49

Partia Demokratike i ka dhënë fund qëndrimit të kushtëzuar me Kuvendin. Mbledhja e Kryesisë së demokratëve vendosi këtë të premte që të rikthejë normalitetin duke filluar nga dita e hënë. Sipas këtij vendimi të Kryesisë, demokratët do të rikthehen në Komisionet Parlamentare, ku ndodhen një sërë nismash ligjore për të shqyrtuar së bashku me maxhorancën, më e rëndësishmja prej të cilave mbetet reforma në drejtësi, raporton TCH.

Berisha shpall dekusarizimin: Jo në një parlament me Koço Kokëdhimën dhe Valentina Leskajn

Postuar në 03 Mars, 2016 12:44

Partia Demokratike është një hap para bojkotimit të kuvendit ose dorëzimit të mandateve, opsione të diskutuara në grupin parlamentar dhe që kanë mbështetjen e ish-kryetarit të PD-së, Sali Berisha. Gjatë seancës plenare në kuvend, Berisha e quajti të pakuptimtë qëndrimin e opozitës në parlament për aq kohë sa mazhoranca ka në gjirin e saj deputetë me të shkuar kriminale dhe në konflikt të pastër interesi. “Çfarë opozite jemi ne kur ulemi këtu me njerëz që i kanë duart me gjak, të freskët.

Berisha paralajmëron revolucion për të kundërshtuar konçesionin e TVSH-së

Postuar në 18 Shkurt, 2016 15:03

Ish-kryeministri Berisha ka komentuar në parlament shkarkimin e Skëlqim Canit nga Ministria e Financave dhe emërimin në vend të tij të Arben Ahmetajt. Berisha tha se ky ndryshim mund të çojë në destibilizimin e vendit, pasi opozita nuk do të pranojë konçesionin për administrimin elektronik të TVSH-së, arsye për të cilën sipas tij u shkarkua edhe ish-ministri Shkëlqim Cani. “Ministër që shkarkohet se nuk donte të lejonte një marrëveshje korruptive nuk kam parë unë. A doli se është TVSH e Olsit dhe Edit sepse ai zotëria që hoqët nuk pranonte ta firmoste atë.

Debatet për Politikën e Jashtme/“Turqia nuk mund të jetë pol kryesor për Shqipërinë. Nuk mund të harrohen marrëdhëniet me Italinë”

Postuar në 06 Shkurt, 2016 19:31

Rrëzimi i rezolutës për Kosovën ka hapur disa diskutime në Parlament mbi Politikën e Jashtme. Ka një mendim të gjithëpranuar se ajo që thotë ministri i Jashtëm aktual është krejt pa peshë në adresimin e qëndrimeve dhe sfidave të Shqipërisë në lëmin e Politikës së Jashtme, meritojnë vëmendje disa qëndrime të ish-kryeministrit Sali Berisha, sidomos në drejtim të qëndrimit të qeverisë aktuale ndaj Turqisë, që i njeh prioritetin në partneritetin strategjik, apo edhe në “vjedhjen” e idesë së Davutoglusë për “zero probleme me fqinjët”.

21 janari, Paloka zbulon se ka përgjegjës të njohur për plumbat

Postuar në 21 Janar, 2016 16:19

Sot në Parlamet është debatuar mbi 21 janarin, përgjegjësitë dhe shkaktarët. Kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së, Edi Paloka, ka deklaruar se janë dy persona që janë përgjegjës “për urdhrin për plumbat”, të cilët sipas tij janë shmangur nga prokuroria. “Do dalë se kush e dha urdhrin për plumbat. Janë dy të tjerë që e dini shumë mirë që nuk ia nxori as Ina Rama nga e morën plumbin. Unë s’kam pranuar të flas për këtë dhe sot në fillim të seancën thashë se drejtësia do të flasë. Ka shumë gjëra të tjera që ju i dini zotëri dhe po është e vërtetë, amanetin tha Balla.

Mirela Ferracaku zëvendëson Mark Frrokun në Parlament

Postuar në 17 Dhjetor, 2015 17:10

Pas largimit nga Kuvendi të Mark Frrokut, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka dhënë mandatin Mirela Ferracakut . Ajo i përket Partisë Kristian Demokrate të drejtuar nga Frroku dhe ka arsim të mesëm. Ajo ka punuar si ndihmësmjeke në komunën Bërdicë të Shkodrës dhe ka nisur aktivitetin në politikë me Frymën e Re Demokratike të drejtuar nga Bamir Topi. Ferracaku vjen në Kuvend pasi Frroku humbi mandatin për shkak të vendimeve të gjykatave.

Apologjia e sinqertë e socialistit Pandeli (Video)

Postuar në 19 Nëntor, 2015 14:07

Në kundërpërgjigje të deklaratave të ish-kryeministrit Berisha për lidhje të ministrave dhe qeverisë me eksponentë të krimit, një tjetër ish-kryeministër socialist si Pandeli Majko ka bërë një lloj apologjie për situatën në sistemin e drejtësisë, duke i faturuar përgjegjësi të gjithë klasës politike, madje duke bërë edhe krahasime me të kaluarën si një tregues se ku e kanë katandisur vendin ai dhe të tjerët që për 25 vjet kanë qeverisur këtë milet.

Teatër në parlament, Beqaj: Humba kontrollin, s'duhet të përdor fjalë fyese në kuvend. Spaho: Të vazhdojë seanca

Postuar në 05 Nëntor, 2015 12:34

Pas ndërprerjes së seancës si pasojë e replikave që çuan deri në fyerje, minisitri i Shëndetësisë, Ilir Beqa i ka kërkuar ndjesë deputetes Albina Dede, të cilën e etiketoi si kafshë.”Këto fjalë nuk duhet të përdoren në parlament, gjatë diskutimit humba kontrollin si njeri I gjallë që jam”-deklaroi Beqaj, duke i kërkuar ndjesë deputetes demokrate. Pas këtij moment zv/kryetari i kuvendit Edmond Spaho, lejoi vazhdimin e seancës.

“Është koha që shqiptarët t’u kapin për zhelesh e t’u nxjerrin përjashta”

Postuar në 29 Tetor, 2015 12:37

Seanca e sotme plenare është shoqëruar me debate të mëdha mes pozitës dhe opozitës. Jozefina Topalli, ish-kryetare e Kuvendit, ka deklaruar se situata është e tillë që deputetët e së majtës, disa prej tyre, duhen nxjerë prej zhelesh nga Kuvendi. “Ka mbet mazhoranca të përfaqësohet nga burra 1 e 50 të gjatë. Para disa vitesh i kam thënë rojes që ta marrë ta nxjerrë prej zhelesh një deputet këtu.Por jam nxituar. Sot është koha që shqiptarët t’ju kapin të gjithëve për zhelesh dhe t’ju nxjerrin përjashta”, tha Topalli.

Eduart Ndocaj vjen në parlament pas refuzimit të Dedës. PS ia huazon PDK-së “kaubojsin” e Lezhës

Postuar në 24 Tetor, 2015 10:06

Eduard Ndocaj, personazhi kontravers i listës së Partisë Socialiste në Qarkun e Lezhës me shumë gjasë do të jetë ai që do të zëvendësojë Arben Ndokën në parlament. Kjo pasi, Ndrec Deda, të cilit I takonte mandate pas largimit të Ndokës ka deklaruar se do t’I kërkojë Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve dorëheqjen nga lista për shkak se tani ai ushtron mandatin e kryetarit të bashkisë së Mirditës të fituar në 21 Qershor. I pyetur nga Gazeta “Shqip” ai është shprehur se populli e ka votuar si kryebashkiak dhe se ai është i vendosur të vazhdojë këtë detyrë.

Pages

Subscribe to RSS - parlament