parlament

Disa pyetje mbi projektligjin kriminal për prishjen e Teatrit Kombëtar

Postuar në 05 Korrik, 2018 12:35

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, ish-ministër i Drejtësisë, Nasip Naço, ka folur sot në seancën plenare në Parlasment për projektligjin për prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Në fjalën e tij, Naço i është përmbajtur kritikës juridike të projektit që I hap rrugë tjetërsimit në një zonë ku po shuhet memoria e një qyteti.

Më poshtë pyetjet e Naços:

Opozita nis luftën e miellit (Video)

Postuar në 12 Prill, 2018 12:32

Seanca e kësaj të enjte në parlament u shoqërua me tension pas vendimit të PD-LSI për të përshkallëzuar qëndrimet ndaj kryeministrit.

Deputetë të opozitës bllokuan foltoren e kuvendit me kërkesën për lirimin e 11 protestuesve kuksiane që mbahen të arrestuar  si dhe përjashtimin e Edi Ramës nga seanca për fyerje të deputetëve në kuvend. Pas disa ndërprerjesh dhe përjashtimin e tre deputetëve të opozitës, Flamur Noka, Klevis Balliu dhe Ervin Salianji që hodhën miell dhe shishe me ujë ndaj kryeministrit kuvendi mbylli punimet.

Parlament/Përplasje fizike mes deputetëve të opozitës dhe Gardës(video)

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 10:29

Seanca e zgjedhjes së Prokurorit të Përkohshëm ka nisur me konfrontime fizike. Deputeti i PD-së, Sali Berisha ka dalë në foltore ku është penguar nga punonjësit e Gardës. Socialistët kanë sjellë për votim, kandidaten Arta Marku. Jashtë selisë së Parlamentit janë mbledhur protestues që janë sjellë aty nga PD-ja dhe LSI-ja. 

Sikleti i anëtarësimit të Shqipërisë në Konferencën Islamike

Postuar në 15 Dhjetor, 2017 18:36

Dje ministri i Jashtëm dhe për Evropën, Ditmir Bushati, foli në Parlament për qëndrimin e Shqipërisë në Konferencën Islamike, mbledhur në një session të jashtëzakonshëm me kërkesë të Turqisë. Samiti u thirr pas vendimit të SHBA për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit. Z. Bushati I pëlqen të bëjë profesorin sa herë që flet; edhe dje në parlament ai sqaroi me rigorozitetin e një qëmtuesi detajesh se Konferenca tani ka ndryshuar emër dhe se aty nuk votohet.

Më mirë se kushdo e thotë ministri çfarë përfaqëson politika në Shqipëri (Video)

Postuar në 13 Tetor, 2017 16:53

Krimi dhe lidhjet me politikën  janë bërë temë e ditës për shkak të situatës me ngjarjet e fundit në Elbasan, Vlorë, e Lushnjë, por edhe pas publikimit të disa fotove nga kryetari i PD-së Lulzim Basha, ku pretendohet se ministri Blendi Klosi është mbështetur gjatë zgjedhjeve nga Durim Keçi, person që sipas tij është në kërkim ndërkombëtar. Në parlament pati akuza dhe kundër akuza, por interpretimin më të thjeshtuar dhe më të sinqertë duket se e ka bërë deputeti socialist, njëherësh dhe ministër, Pandeli Majko.

Është i njëjti personazh!

Postuar në 05 Tetor, 2017 20:26

Partia Demokratike dha një tjetër shfaqje donkishoteske mesa duket nga nevoja për të konfirmuar veten si opozitë dhe kryetarin si lider. Por ajo që prodhoi ishte deklarata manekine e kryetarit të saj, Lulzim Basha që i bëri thirrje popullit të marrë në dorë fatet e parlamentit.

 Në thelb shumë zhurmë për asgjë nga i njëjti njeri që bërtiste dhe ulëriste në çadër duke kërkuar që njerëzit të çoheshin për të shpuar gomat e zyrtarëve, ndërsa më pas i hodhi krahun kryeministrit dhe firmosën një marrëveshje që mbetet pazar për aq kohë sa nuk bëhet publike.

Video e re e sulmit në parlamentin iranian

Postuar në 11 Qershor, 2017 11:18

Ministria e Jashtme: Nuk ka Platformë të Tiranës për krizën në Maqedoni

Postuar në 29 Mars, 2017 15:26

Komisioni Parlamentar për Marrëdhëniet me Jashtë ka thirrur sot në një seancë dëgjimore përfaqësues të Ministrisë së Punëve të Jashtme. Ata janë pyetur nga deputetët për situatën në rajon, në dritën e zhvillimeve të reja dhe të vlerësimeve të shumta për ndërhyrje nga Rusia.

Miratohen katër ministrat e rinj. Asnjë votë kundër për Fatmir Xhafën. Mungon Meta dhe PDIU

Postuar në 23 Mars, 2017 14:22

Parlamenti i Shqipërisë ka votuar sot katër ministrat e rinj duke i dhënë fund debatit dhe dilemës që lindën kryesisht nga emri i Fatmir Xhafës. Ky i fundit zëvendëson Sajmir Tahirin në Ministrinë e Brendshme, mori 76 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, në një votë ku mungoi PD-ja dhe PDIU-ja. Ogerta Manastirlu që emërohet ministre e Shëndetësisë, mori 79 vota, Eduard Shalsi në detyrën e ministrit të Çështjeve Vendore, mori 76 vota, kurse Olta Xhaçka në detyrën e ministres së Mirëqënies Sociale, 79 vota pro.

Ligji për mbrojtjen në kuadër të NATO-s, pse nuk diskutoi PD-ja?

Postuar në 25 Nëntor, 2016 11:42

Pse u largua opozita këtë të enjte nga salla e parlamentit? Për dekretin e plehrave që nuk u votua në parlament? Për ofendimet e Taulant Ballës? Duken arsye që nuk e justifikojnë largimin. PD ndoshta nuk donte as të diskutonte as të votonte një ligj të rëndësishëm mbi ushtrinë. Duke parë se si miratohen në parlament pa diskutim apo kundërshtime ndryshimet në ligjin për kalimin e forcave të huaja ushtarake, duken qesharake ankesat e politikës për shkelje të sovranitetetit nga paketa e ligjeve për Vetting-un në Drejtësi.

Pages

Subscribe to RSS - parlament