parlament

"Ikim nga Rilindja, kjo fatkeqësi kombëtare që e kthehu Shqipërinë në konvikt të të kërkuarve nga drejtësia ndërkombëtare”

Postuar në 13 Tetor, 2016 14:58

Ben Blushi ka zyrtarizuar sot largimin nga Partia Socialiste përmes një fjale në Parlament. Ikën nga PS-ja një deputet i vjetër i saj, duke konfrimuar kështu atë prirje që po zë vend mirë aty: Timoni rikthehet në duart e vjetra të atyre që ishin armiq të shqiptarëve dhe të historisë në vitin '91. Por edhe të njerëzve që janë pasuruar e pasurohen me çdo formë. Më poshtë fjala e Blushit: Më poshtë fjala e Blushit:

"Dua të bej sot me dije një vendim që kam marrë bashkë me kolegen time te nderuar, zonjën Mimoza Hafizi.

Nuk jeni aq i sigurtë sa doni të hiqeni zoti Kryeministër

Postuar në 06 Tetor, 2016 16:46

Kryeministri është në siklet, kurse në të gjithë jemi në hall. Seanca e sotme parlamentare i nxori kokën frikës së Edi Ramës ndaj zemërimit për ligjin e importit të mbetjeve, i cili theu rutinën e “lajmit 3 ditësh”.

Ligji i plehrave i blerë, dikush ka paguar për ta sjellë në parlament

Postuar në 22 Shtator, 2016 21:15

Fjalimi i Ben Blushit në seancën parlamentare per Projektligjin e Importit të Mbetjeve.

Parlament/Berisha-Rama, kërcënime reciproke për burgosje

Postuar në 25 Korrik, 2016 14:22

Diskutimet në seancën e sotme plenare janë përqendruar në reformën në drejtësi dhe në kalimin e Kodit të ri Penal. Përfaqësues të opozitës kanë mbajtur si temë arritjen e konsensusit, që sipas tyre i jep meritë PD-së dhe LSI-së, meqenëse PS-ja dhe kryeministri tentuan kalimin e reformës me 94 vota. “Ai bëri gjithçka kundër konsensusit në dhjetëra raste. Ai i bëri gropën konsensusit por në të gjitha rastet ai ra vetë brenda.

"Ka nisur të flasë"

Postuar në 09 Qershor, 2016 16:52

Partia Demokratike ka shpërndarë sot fjalën që mbajti sot në Parlament deputeti Flamur Noka, njëkohësisht nënkryetar i Komisionit të Sigurisë Kombëtare. Duke e parë si një qëndrim zyrtar të PD-së në një seancë ku mungonte ish-kryeministri Sali Berisha, po sjellim këtu pikën kryesore të fjalës së tij që ishte ajo e akuzës për implikim të ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri, në çështjen e përgjimeve.

Prokuroria qetëson Partinë Socialiste: Thirrja e Berishës për armatosjen e popullsisë në kuadër të aktivitetit parlamentar

Postuar në 05 Qershor, 2016 12:29

Prokuroria e Përgjithshme e ka gjetur të pabazuar në ligj shqetësimin e një grupi deutetësh të Partisë Socialiste që kallëzuan ish-kryeministrin Berisha për thirrjet për armatosje ose marrje pa të drejtë e komandës, thirrjet publike për veprime të dhunshme dhe përhapje e informatave të rreme që ngjallin panik.

Blushi: Jeni me ligjin apo me krimin?

Postuar në 02 Qershor, 2016 12:48

Ben Blushi reagoi ashpër pas dorëheqjes së Elvis Roshit dhe faktit se ai është dënuar në Italinpër përdhunim në grup. Kritikat më të forta ishin për kreun socialist Edi Rama dhe qëndrimin që mbajti Partia Socialiste ndaj fakteve të dala së fundmi në dritë.

Opozita mesazh qytetarëve: Armatosuni të mbroheni. Qeveria bandë kriminale

Postuar në 21 Prill, 2016 13:39

Arrestimi i Emiljano Shullazit ka qenë pjesë e debateve në seancë plenare, në të cilën ish-kryeministri Sali Berisha ka lëshuar edhe mesazhin e fundit, i cili edhe mund të quhet disi radikal. “Gjatë qeverisjes sime, Shullazi është arrestuar 4 herë. Shullazi është skandali i radhës i kësaj qeverie. Kjo qeveri është e përfshirë në skandale të pafundme. Të gjitha këto vetëm për një arsye, për shkak të lidhjeve të ngushta të Shullazit me Ramën dhe Tahirin. Rama e ka shndërruar qeverinë në një organizatë kriminale.

Rama sqaron rolin e Tahirit në arrestimin e Shullazit

Postuar në 21 Prill, 2016 12:31

Arrestimi i Emiljano Shullazit dominoi sencën e sotme plenare. Kryeministri Edi Rama bëri të ditur nga foltorja e Kuvendit se personazhi i njohur i botës së krimit, u arrestua nga policia dhe se cdo pretendim i opozitës për arrestim nga Prokuroria është i dështuar. "Në fakt, e vërteta edhe sikur të ishte kështu përsëri nuk do të ishte kundër asaj që po them unë. Sepse normalisht arrestimet bëhen pas sulmeve në prokurori.

Pages

Subscribe to RSS - parlament