pamje

Netflix u përgjigjet kritikave për videon tronditëse (Video)

Postuar në 12 Prill, 2019 19:30

Netflix u është përgjigjur kritikave të ashpra për pamjet tronditëse në dokumentarin “Our Planet”, ku ilustroheshin pasojat tragjike të ndryshimeve klimatike.

Në video duken disa lopë deti të ngujuara  në një masiv shkëmbor pas shkrirjes së akullnajave në Polin e Veriut. Ato kanë humbur sensin e territorit dhe në tentativë për të zbritur bien nga një lartësi e madhe.

Përgjigje me pamje nga lart!

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 12:37

Për momentin peshorja e imazhit është në anën e kryeministrit sa i takon masës që vazhdon të ketë përballë nga ajo që nisi si protestë e studentëve, por që ditët e fundit duket se ka rënë në duart e PD-së.

Regjia e natyrës, pamje rrënqethëse të tragjedisë në Mati (Video)

Postuar në 30 Korrik, 2018 14:48

Një tjetër video rrënqethëse nga zjarri që përfshiu periferinë e Athinës tregon përmasat e vërteta të tragjedisë që shkaktoi dhjetra viktima e qindra të lënduar.

Pamjet tregojnë banorët që arritën t’u shpëtojnë flakëve dhe momentet e para të mbërritjes së tyre  në breg të detit, ku qëndruan për t’u shpëtuar flakëve.

Fëmijë, pleq dhe njerëz që kanë humbur gjitçka janë në pritje të varkave të shpëtimit. Gjithçka i ngjan një skene apokaliptike, ku dëgjohen të qara dhe tym e erë që mbulon gjithë zonën.

Supermikroskopi, përfitohen pamje me rezolucion të lartë

Postuar në 23 Tetor, 2015 10:02

Në fushën e teknologjisë me ritme shpejtë janë zhvilluar edhe mikroskopët. Hapi i fundit në këtë fushë është bërë nga shkencëtarët luksemburgas. Grupi hulumtues ka arritur të përsosë një mikroskop, që bën të dukshme nga syri i njeriut edhe objekte 100.000 herë më të vogla sesa trashësia e një fije floku. Falë kësaj metode, hulumtuesit mund të përfitojnë pamje me rezolucion të lartë edhe për hapësira mijëra herë më të vogla sesa një e mijta e milimetrit. Teknologjia në fjalë garanton ndjekjen me lehtësi të efekteve të substancave farmaceutike në qeliza dhe të shampove në flokët e njeriut.

Subscribe to RSS - pamje