Nuland

Shënim: Ç’thotë Nulandi publikisht e privatisht për opozitën

Postuar në 24 Korrik, 2016 07:35

Pasi u krijua qeveria ukrainase nga partitë opiztare që rrëzuan Janukoviçin, Victoria Nuland, e shoqëruar nga zv.presidenti Joe Biden, i përgëzoi publikisht liderët opozitarë. Por në mediat gjermane rrodhi një bisedë telefonike e përgjuar mes saj dhe amabasadorit amerikan në Kiev, që bëri xhiron e botës, sepse ajo tha “Fu*k the EU!” në fund të bisedës.

Nga zhgënjimi në "ngazëllim" për patriotizmin e Bashës

Postuar në 22 Korrik, 2016 19:04

Deri para nënshkrimit të marrëveshjes për miratimin e reformës në drejtësi, ambasada amerikane më Tiranë, nuk e kurseu gjuhën e drejtëpërdrejtë ndaj Lulzim Bashës, për të cilin tha se ishte e zhgënjyer, pasi çdo herë nxirrte nga një pretendim të ri. Ky raport i ri mes selisë diplomatike të Shteteve të Bashkuara dhe Partisë Demokratike vuri në pikëpyetje edhe kohezionin brenda grupit parlamentar demokrat, deputetë u shprehën të shqetësuar për marrëdhëniet e krijuara mes Bashës dhe amerikanëve. Por dje ishte dje dhe sot është sot.

Tjetër ultimatum i Nuland: Të votohet propozimi hibrid, thirrje ndërgjegjies patriotike së çdo deputeti

Postuar në 20 Korrik, 2016 09:23

Ndihmës sekretarja amerikane e shtetit, Viktoria Nuland u bën thirrje edhe një herë palëve politike në Shqipëri të gjejnë sa më shpejt zgjidhjen dhe të votojnë në 21 korrik propozimin e mbështetur prej saj për reformën në drejtësi. E pyetur nga televizioni Klan lidhur me mesazhin që ajo i jep popullit shqiptar para këtij votimi, ndihmës sekretarja thekson se Shtetet e Bashkuara dhe ajo personalisht kanë qenë për një kohë të gjatë mbështetës të demokracisë shqiptare.

Zbardhet propozimi amerikan për reformën në drejtësi

Postuar në 11 Korrik, 2016 13:42

Të gjitha pikëpyetjet që u ngritën pas vizitës së ndihmësmsekretares amerikane, Vikroria Nuland janë mbi përmbajtjen e propozimit që SHBA u ka ofruar palëve për reformën në drejtësi. Palët janë treguar të rezervuara për të dhënë detaje mbi këtë propozim, aq sa Petrit Vasili u detyrua t'i drejtohet me një letër kryetarit të Komisionitë të Posaçëm të Reforms, Fatmir Xhafaj për të mësuar çfarë po negociohet.

Vizita e Viktoria Nuland zbuloi gjithçka

Postuar në 11 Korrik, 2016 10:02

Takimet e Viktoria Nuland dhe ajo që u tha në to dhe pas tyre treguan së paku dy gjëra shumë të rëndësishme: SHBA është një mbrojtëse e përkorë dhe e paepshme e parimeve më të mira të politikës dhe beteja e opozitës nuk është e pathemeltë.

Politika, të paktën që prej dy shekujsh, në vendet demokratike shihet si aktiviteti në të cilin pranohet ekzistenca e interesit, mendimit, grupit apo opinionit të ndryshëm. Duke qenë kështu, politika përpiqet të gjejë një mënyrë t’i pajtojë apo të bjerë dakord me këta interesa apo qëndrime duke ndjekur kushtetutën dhe ligje të tjera.

Ambasadori Lu tërhiqet, LSI jashtë loje

Postuar në 11 Korrik, 2016 02:12

Vizita 4-orëshe në Tiranë e ndihmës-sekretares së shtetit amerikan, Viktoria Njulënd, prodhoi dy lajme: 1-Ambasadori Lu u tërhoq nga varianti i reformës në drejtësi, në të cilin vëzhguesit ndërkombëtarë do të ishin bosat e spastrimit të gjyqtarëve e prokurorëve shqiptarë të korruptuar; 2-LSI doli nga ekuacioni i 94 votave në Kuvend.

Propozim i ri, avaz i vjetër për kryeministrin

Postuar në 10 Korrik, 2016 22:03

Vizita disaorëshe e ndihmës sekretares Viktoria Nuland la në tavolinat e palëve një propozim të ri amerikan për reformën në drejtësi që hedh poshtë draftin e ambasadorit Lu për reformën. Nuland u përpoq ta paraqesë  këtë ofertë si një propozim të ambasadorëve, Lu e Vllahutin, të cilët deri dje ishin në negociata për të gjetur vota individuale që drafti të votohej në 21 korrik edhe pa konsensusin e opozitës.

PD nuk i hap rrugë planit Lu për reformën. Basha: Kemi vota vetëm për konsensus

Postuar në 10 Korrik, 2016 18:00

Për Lulzim Bashën nuk ka asnjë rrugë tjetër për miratimin e reformës në drejtësi pa konsensusin politik mes palëve. Këtë deklaratë ai e bëri pas takimit me ndihmës sekretaren Viktoria Nuland, duke lënë të nënkuptohet se çdo përpjekje e ambasadorit Lu për të gjetur vota djathtas nuk garanton një proces të gjithëpranuar. “S’ka dhe s’do te ketë themel per reformën në drejtësi përveç konsensusit politik mes palëve”-tha Basha.

Kërcënimi i pavend i kryeministrit: “Po vjen “zonja e hekurt”...

Postuar në 09 Korrik, 2016 16:44

Mazhoranca ka përqendruar shpresat te karta “Nuland” për reformën në drejtësi. Apo më saktë: për kalimin të pandryshuar të variantit të saj më datë 21 korrik.

A ka raportuar drejt ambasadori Lu te Sekretarja Nulland? Pse PD u detyrua të publikojë email-et me zyrtarët e OPDAT?

Postuar në 09 Qershor, 2016 12:26

Deklarata e ambasadës amerikane se qeveria u tregua fleksibël për reformën në drejtësi dhe opozita jo, shkaktoi një thyerje të madhe në raportet mes selisë diplomatike të Shteteve të Bashkuara dhe opozitës zyrtare në Shqipëri.

Pages

Subscribe to RSS - Nuland