negociatat

PS kërkesë LSI-së: Vendos për presidentin. I kemi votat edhe pa ju

Postuar në 27 Prill, 2017 15:40

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, ka kërkuar sot nga LSI-ja që të marrë një vendim rreth zgjedhjes së presidentit të ri të vendit. Gjatë një fjalimi në Parlament, Ruçi, ka deklaruar se PS-ja i ka votat, duke lënë të kuptohet sa opsionin e zgjedhjeve të parakohshme, aq edhe zgjedhjen e presidentit të ri vetëm me votat e PS-së dhe PDIU-së.

Mbreti gjysmëlakuriq dhe gjysmëopozita

Postuar në 26 Prill, 2017 13:34

Negociatat me ndërmjetësimin e dy negociatorëve europiane prodhuan një realitet të ri politik që do ta detyrojë qeverinë të lëvizë nga llogorja në raport me çështje që deri dje  refuzonte t'i pranonte. Pranimi i problemeve me dekriminalizmin, narkotrafikun, implikimin e policisë dhe shitblerjen e votës shënoi një fitore të vogël të opozitës dhe një goditje për imazhin e qeverisë. 

Basha: Kërkuam qeveri dhe kryeministër teknik të propozuar nga shumica dhe të dakordësuar nga ne

Postuar në 26 Prill, 2017 12:44

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka sqaruar sot para mediave opsionet e vëna në tavolinë nga opozita mbrëmjen e djeshme të negociatave. Basha thotë se qeveria teknike me ministra teknikë, u kërkua nga PD-ja, por duke sugjeruar që kryeministri teknik të vinte nga radhët e shumicës aktuale.

Nuk kemi kërkuar pushtet në tavolinë, por qeveri teknike me ministra teknikë. Nuk kemi qenë përjashtues, përkundrazi, kemi propozuar që emri i kryeministrit teknik të vijë nga partia më e madhe e shumicës, sigurisht me miratimin e opozitës”, tha ai.

Zbardhen lëshimet e Ramës, PPE heq dorë nga negocimi

Postuar në 26 Prill, 2017 00:32

Kanë qenë dy ndërmjetësit e Parlamentit Europian David McAllister e Knut Fleckenstein që kanë zbardhur pozicionet e palëve në negociatat që u zhvilluan të ndara. Në një deklaratë të shkurtër zyrtarët europianë njohën opinionin publik me çështjet e diskutuara shumë prej  të cilave shqetësime të opozitës.

Ndërmjetësimi europian, pa zgjidhje. Rama del komod nga negociatat

Postuar në 25 Prill, 2017 20:23

Nga raundi i parë i negociatave me ndërmjetësit europianë  David McAllister dhe Knut Fleckenstein duket se ka dalë i kënaqur vetëm kryeministri Rama. Në thelb drafti i propozuar prej misionit përputhje me disa qëndrime të qeverisë, çka ka e ka bërë edhe me komod pjesëmarrjen e Ramës në këtë takim.

Negociatorët e PPE-së/“Dokument me 12 pika për krizën, asnjë nuk flet për qeveri teknike”

Postuar në 23 Prill, 2017 11:09

Carlo Bollino, drejtues i gazetës “Shqiptarja.com” shkruan sot për krizën politike dhe rolin e negociatorëve të PPE-së. Sipas Bollinos, protesta e përshkallëzuar e PD-së, parashikuar për të hënën, synon të rrisë forcën negociuese të saj në prag të negociatave, ndërkohë që sipas tij, dokumenti që do të vihet në tavolinë ka 12 pika dhe është miratuar nga kancelarja Angela Merkel. 

Media në Maqedoni akuzojnë ambasadorin amerikan si prishësin e marrëveshjes Gruevski - Ahmeti

Postuar në 30 Janar, 2017 22:52

Mediat në Maqedoni bëjnë me dije se Parlamenti i vendit ka njoftuar zyrtarisht se Nikolla Gruevskit i ka mbaruar afati si i mandatuar për krijimin e qeverisë së re. Që nga ky moment, disa faktorë politikë ndërkombëtarë dhe në Maqedoni po investohen që stafeta t’i kalojë Zoran Zaevit, drjetues i LSDM-së, i cili nuk arriti të dilte parti e parë. Në lojë është futur edhe ambasada amerikane në Shkup, e cila ka dalë hapur kundër VMRO-DPMNE dhe Nikolla Gruevksit duke bërë thirrje për negociata.

Turqia ndryshon kursin me 180 gradë: Pa Assadin nuk ka zgjidhje

Postuar në 20 Janar, 2017 16:23

Bashar al – Assad duket se ka kapërcyer edhe një pengësë tjetër teksa armiku kryesor i tij në rajon, Turqia, nuk e sheh më të domosdoshëm largimin e tij. Përkundrazi, Assad tashmë është pjesë e zgjidhjes së problemit. Njoftimin për këtë ndryshim dramatik të qëndirmit turk e ka dhënë zv.kryeministri Mehmet Simsek në samitin e Davosit. Sipas tij “faktet në terren kanë ndryshuar në mënyrë dramatike, kështu që Turqia nuk insiston më në zgjidhjen pa Assadin; nuk është realiste”.

Pages

Subscribe to RSS - negociatat