mocioni

Ndoshta të gjithë fituan diçka. Po Isa Mustafa dhe LDK, çfarë fituan?

Postuar në 26 Mars, 2020 14:01

Kryeministri i rrëzuar i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar sot se mocioni i djeshëm provokoi një rënie të domosdoshme.

Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet dot qeverisja si përmbajtje. Jo se e kemi ditur, gjithsesi e morëm vesh.

Mbledhja e djeshme e kuvendit do të ishte mirë të mbahej mend gjatë. Mirëpo, nuk do të ndodhë kështu, sepse ne do të fitojmë. Pra, e ardhmja është e jona, ndërkohë që do ta humbim një tragjedi.

Isa Mustafa rrëzon Albin Kurtin në Kosovë

Postuar në 25 Mars, 2020 23:09

Kuvendi i Kosovës ka rrëzuar me 82 vota pro, 32 kundër dhe një abstenim qeverinë e drejtuar nga Albin Kurti. Mocioni i ndërmarrë nga partneri i tij në qeveri, Lëvizja Demokratike e Kosovës ka kaluar me miratim të gjerë ndërkohë që gjatë gjithë ditës, Kurti ka replikuar dhe i është përgjigjur akuzave të ndryshme.

Kurti: Mocioni kundër meje, në funksion të shkëmbimit të territoreve

Postuar në 25 Mars, 2020 12:51

Është duke u zhvilluar seanca plenare në Kuvendin e Kosovës ku diskutohet mocioni i mosbesimit ndaj Albin Kurtit, kryeministër i vendit. Në fjalën e vet, Kurti thotë se pas mocionit qëndron ideja e shkëmbimit të territoreve.

Proamerikanë si këta

Postuar në 24 Mars, 2020 21:51

Kosova po eksperimenton së fundmi një shfaqje origjinale të marrëzisë shqiptare në kohë të një krize globale. 
Arsyeja e sulmit për përmbysje të organizuar të qeverisë së Albin Kurtit, frymëzuar dhe dirigjuar nga amerikanët është shndërruar në një sebep gati qesharak. Qeveria ka vendosur kufizim lëvizjeje dhe për gjendjen e jashtëzakonshme ka patur dallim qëndrimesh mes kryeministrit Albin Kurti dhe ministrit të Brendshëm, Agim Veliu i Lëvizjes Demokratike të Kosovës. 

Turqia dërgon trupa ushtarake në Libi

Postuar në 26 Dhjetor, 2019 11:02

Turqia do të dërgojë trupa ushtarake në Libi. Presidenti i vendit, Recep Tayyip Erdogan ka njoftuar se qeveria do të kërkojë nga Parlamenti miratimin e mocionit për këtë çështje.

Do të shkojmë aty ku jemi ftuar. Përderisa ka në ftesë ne do ta pranojmë

tha Erdogan gjatë një takimi me krerët e degëve të partisë së tij, Drejtësi dhe Zhvillim.

Bie qeveria rumune. Nuk kalon mocionin e besimit në Parlament

Postuar në 11 Tetor, 2019 21:04

Qeveria rumune është rrëzuar dje pasi kryeministrja socialdemokrate Viorica Dăncilă humbi mocionin e besimit në Parlament.
238 deputetë votuan pro mocionit, që u vu në lëvizje një javë pas negociatave mes palëve gjatë të cilave disa anëtarë të shumicës u larguan drejt opozitës. Pushteti i kryeministres u trondit pasi aleatët e saj në koalicion dolën nga qeverisje na gusht të këtij viti. 

Presidenti Klaus Iohannis do të të duhet të zgjedhë një kryeministër të ri, ndërkohë që vetë Dăncilă është kandidate për zgjedhjet presidenciale të 10 nëntorit. 

Terapia e njohur për socialistët "fajin e ka Saliu" adoptohet si politikë zyrtare

Postuar në 13 Qershor, 2019 12:30

Kryeministri ka folur sot në Parlament për krizën duke përsëritur ato që ka thënë thuajse çdo ditë.

Qeveria greke i mbijeton mocionit

Postuar në 16 Qershor, 2018 22:21

Parlamenti grek hodhi poshtë mocionin e mosbesimit të paraqitur nga opozita konservatore ndaj qeverisë së kryeministrit Aleksis Cipras. 153 vota votuan kundër, ndërsa 128 ishin pro. Votimi u parapri nga një debat i ashpër mes kryeministrit Aleksis Csipras dhe liderit të opozitës Kyriakos Mitsotakis.  Krerët e opozitës shprehën kundërshtimin e tyre ndaj marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë.

Dështon rrëzimi i qeverisë me mocion mosbesimi në Rumani

Postuar në 08 Shkurt, 2017 19:30

Parlamenti i Rumanisë rrëzoi mocionin e  mosbesimit kundër qeverisë së Socialdemokrate të kryeministrit, Sorin Gkrinteanou. Mocioni u kërkua nga Partia Liberale Kombëtare e qendrës së djathtë opozitare dhe Fronti Kombëtar i Shpëtimit me mbështetjen e Partisë Lëvizja Popullore. Për rrëzimin e qeverisë  votuan vetëm 161 deputetë nga 233 vota që nevojiteshin.

Spanjë, drejt zgjedhjeve të treta brenda një viti?

Postuar në 28 Gusht, 2016 14:03

Këtë të mërkurë Spanja do të vendosë nëse do t’i drejtohet sërish zgjedhjeve parlamentare për herë të tretë brenda një viti. Kryeministri aktual, Mariano Rajoy pritet të përballet me një mocion besimi në Parlament, pasi nuk ka arritur të krijojë shumicën e nevojshme për të qeverisur. Spanja ka 3 muaj pa një qeveri efektive që nga zgjedhjet e qershorit, që u zhvilluan edhe ato pas zgjedhjeve të dhjetorit.

Pages

Subscribe to RSS - mocioni