mediat

Intervista/Bojaxhi: Shteti paçavure drejtohet nga mediat

Postuar në 17 Maj, 2016 11:59

Në një intervistë për Televizionin Publik shqiptar, Gjergj Bojaxhi ka sqaruar pozicionin e tij lidhur me akuzat për pasuri të fshehura në parajsat fiskale. Ai ka bërë një vlerësim të situatës dhe ka folur rreth angazhimit të tij në zgjedhjet e ardhshme.

Ka shumë sulme ndaj jush. Pse sot, pse tani, pse jo gjatë zgjedhjeve vendore?

Vrasja në Tiranë, skenarë nga mediat dhe nga Berisha. Policia ende në heshtje

Postuar në 02 Maj, 2016 16:45

Policia nuk ka dalë ende me një version të vetin për vrasjen e Elton Çiços, një natë më parë në një lokal në Bllok në Tiranë. Ndonëse raportohet se janë ndaluar disa të dyshuar dhe në media janë përcjellë disa pamje filmike nga momenti i ekzekutimit, bashkë me hollësi jo pa rëndësi , Policia apo Ministria e Brendshme nuk ka ende asnjë gjë për të thënë.

Duke patur parasysh atë çfarë raportojnë disa media mund të renditen disa pika:

Së pari se viktima ishte në hasmëri për shkak të një ngjarjeje të ndodhur një vit më parë në Tepelenë nga e kishte edhe origjinën.

Bashkëfajësia e medias

Postuar në 25 Shkurt, 2016 20:20
"Mediat tona" do të duhej të ishin një forum ku do të prodhonte mirëkuptim të shumanshëm. Gazetaria e tillë do të kuronte shoqërinë tonë të stërlodhur nga tensionet e panevojshme partiake dhe do të krijontë një ambient të domiuar nga mirëkuptimi reciprok dhe ai i përgjithshëm. Etika mediale nënkupton gjithashtu, që gazetarët dhe gazetaret, enkas sot, do të duhej të rrezatonin kujdes, rrespekt dhe lojalitet ndaj njëri-tjetrit e jo ti fryjnë zjarrit; Jo të ftojnë në vëllavrasje.

Islami i padukshëm shqiptar

Postuar në 24 Janar, 2016 15:39

Konflikti sirian, arrestimet te “Xhamia e Unazës” dhe atentatet terroriste në Francë zbuluan një VIP të ri, islamin shqiptar, si një lloj gjëje që askush nuk e përkufizoi dot bindshëm, por të gjithë mendimtarët mediatikë e pranuan si ekzistues dhe e përkëdhelen si antibiotiku ynë, made in Albania, kundër ca islameve të tjerë.

Negativi i Shqipërisë në mediat perëndimore

Postuar në 17 Janar, 2016 18:47

Sot qeveria shqiptare doli me një njoftim zyrtar për shkrimet reklamues të publikuar kundrejt 36 milionë lekëve në revistën “The Economist”. Në njoftimin e vet, qeveria kërkoi të nënvizonte dy gjëra: së pari që shkrimi është një investim për imazhin e Shqipërisë dhe së dyti se “revista e njohur nuk publikon të pavërteta”.

Nuk është hera e parë që qeveria shqiptare, por edhe njerëz të njohur publikë, rendin drejt një lloj fetishizimi të shtypit ndërkombëtar, i cili nga ana e vet prej kohësh është në qendër të kritikave si për përmbajtjen ashtu edhe për cilësinë.

Të inkriminuarit në Parlament, kryeministri përplas duart në tavolinë, por nuk përgjigjet

Postuar në 30 Dhjetor, 2015 13:41

Kryeministri Edi Rama ka dhënë sot konferencën e fundvitit me gazetarët. I shoqëruar nga garancia e menaxhimit mediatik, Endri Fuga, kryeministri u është përgjigjiur pyetjeve, disa prej të cilat nuk i priti mirë. U pyet p.sh për inkriminimin e deputetëve, por nuk dha ndonjë përgjigje për përgjegjësitë e tij në rast se vërtetohet se në Parlament do të rezultojnë 19 të inkriminuar.
“- “Zonjushë, nuk ka nëse”, - u përgjigj Rama duke përplasur duart. Por gazetarja këmbënguli duke ia përsëritur pyetjen.

Shpjegimi i kryeministrit për kriminalizimin e shpifjes, keqkuptime dhe keqinterpretime

Postuar në 12 Nëntor, 2015 10:05

Kryeministri ka sqaruar se çfarë ka parasysh me propozimin për rikthimin e shpifjes dhe fyerjes si vepër penale që dënohet me burg. Në një postim në profilin e tij në rrjetin social Facebook, Rama shkruan se shpifja do të jetë vepër penale për politikanët që paguhen me taksat e popullit dhe jo për gazetarët.
"Asnje lidhje me shtypin kriminalizimi i shpifjes! Jo, shpifja duhet te jete veper penale per çdo politikan qe paguhet me taksat e popullit!”- shkruan Rama.

Intervista/”Termi kënetë nuk ka të bëjë me mediat, por me ngjalat”

Postuar në 10 Nëntor, 2015 21:27

Po bëhen disa herë rresht që kryeministri i Shqipërisë, sulmon, ironizon dhe stigmatizon punën e gazetarëve. Pas ankesës për keqraportim, ndoshta fshihet një shqetësim real, por edhe një alibi sipas së cilës media po deformon arritjet. Për të kuptuar diçka më shumë nga kjo patologji e re e pushtetit në Tiranë, intervistuam moderatorin e emisionit “Të Paekspozuarit”, Ylli Rakipi.

Z. Rakipi, besoj i keni ndjekur ankesat e kryeministrit për mediat? Situatë shqetësuese ju duket, apo media vërtet po e shqetëson pushtetin?

Lajme nga këneta

Postuar në 10 Nëntor, 2015 21:02

Kryeministri hodhi sot akuza të rënda ndaj mediave, duke mos i kursyer aforizmat për një punë të cilën thotë se di ta bëjë edhe vetë shumë mirë. I pyetur për incidentin e shefit të komisariatit numër 4 me gazetarë të televizionit ABC News, kryeministri nuk u ndal te rasti, por e analizoi atë në kuadër të bindjes që ai ka për median shqiptare dhe pronarët e saj:

Neni 62 në ligjin për median, mbetet në fuqi. Rrëzohet amendamenti i Taulant Ballës

Postuar në 14 Tetor, 2015 15:53

Amendamenti i Taulant Ballës për heqjen e nenit 62 në ligjin për median audiovizive nuk është pranuar nga shumica. Alfred Peza, nënrkyetar i Komisionit Parlamentar të Medias ka deklaruar se shumica mendon të marrë në konsideratë vërejtjet e faktorit ndërkombëtar në këtë drejtim, të cilat e shohin shumë problematike këtë masë të propozuar. Amendamenti synonte që të hiqte nga ligji rregullimet për pronësinë dhe shpërndarjen e reklamave.

Pages

Subscribe to RSS - mediat