marrëveshja

11 pikat e marrëveshjes për Nagorno-Karabakun. Rusia lë jashtë Turqinë

Postuar në 11 Nëntor, 2020 11:46

Paqja e ndërmjetësuar nga Rusia në konfliktin azero-armen në Nagorno Karabakh parashikon 11 pika të cilat janë bërë sot publike. Konkretisht marrëveshja e firmosur nga tre përfaqësuesit e përfshirë në diskutime janë: 

Armëpushimi hyn në fuqi në mesnatën e 10 nëntorit me orën e Moskës. 

Azerbajxhani dhe Armenia do të qëndrojnë në pozicionet aktuale.

Armenia dhe Azerbajxhani do të shkëmbejnë robërit e luftës.

Njoftohet marrëveshje tripalëshe për mbylljen e konfliktit në Nagorno-Karabakh

Postuar në 10 Nëntor, 2020 02:51

Mediat raportojnë se pas një muaji konflikti ushtarak, Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia kanë nënshkruar një marrëveshje për ndalimin e luftimeve. Vendimi është njoftuar së pari nga kryeministri armen, Nikol Pashinyan dhe është konfirmuar më vonë nga presidenti azer, Ilham Alyiev.

Deklarata tripalëshe do të jetë një pikë kyçe në rregullimin e konfliktit

Askush nuk po i përshëndet zgjedhjet demokratike në Malin e Zi

Postuar në 10 Shtator, 2020 22:53

Zgjedhjet në Malin e Zi kanë përfunduar. Ato kanë një fitues dhe një humbës. Ky i fundit historik madje. 

Zgjedhjet ishin demokratike dhe të lira, në ndryshim nga zgjedhjet një partiake gjetiu. 
Përmes tyre votuesit e vendit fqinj shprehën vullnetin e tyre për t’i thënë boll filozofisë qeverisëse: Me mua hanë të gjithë. 

Historike sot ishte vetëm tallja dhe poshtërimi i Kosovës dhe Serbisë

Postuar në 04 Shtator, 2020 19:43

 Marrëveshja e imponuar sot nga SHBA mes Serbisë dhe Kosovës është një tallje të cilën nuk ka hiperbolë që ta konkurojë. Të lëmë mënjanë aspektin procedurial, pra mënyrën sesa shpejt kjo marrëveshje u imponua dhe të përqendrohemi te përmbajtja dhe te mënyra sesi presidenti amerikan e përkufizoi atë: Një Marrëveshje e normalizimit ekonomik.

Mirëpo teksti i shpërndarë ka 15 pika nga të cilat nuk ka absolutisht ASNJË GJË TË RE.

Një zgjidhje sipas modelit Izrael-Emirate për Kosovën. SHBA duhet të rimarrë rolin drejtues

Postuar në 04 Shtator, 2020 15:31

Shumëkush po pret sot sesi do të dalë samiti mes Kosovës dhe Serbisë që organizohet nga SHBA. Tensioni është rritur dhe pritmëritë se diçka do të firmoset janë të mëdha nga lajmi se në mbyllje të samitit mes Vuçiç dhe Hotit do të jetë edhe presidenti amerikan, Donald Trump, ndërkohë që pala serbe ka bërë të qartë se nuk do të flasë për njohje, teksa nga pala kosovare ka pretendime për një pikë të marrëveshjes që flet për menaxhimin e territorit. Mirëpo problemi qëndron edhe te qasja e SHBA ndaj çështjes.

Trump: Po punojmë për një marrëveshje të re me Rusinë për mospërhapjen e armëve bërthamore

Postuar në 01 Gusht, 2020 13:27

ShBA dhe Rusia po punojnë për arritjen e një marrëveshjeje të re për mospërhapjen e armëve bërthamore. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një tryeze të rrumbullakët në Florida, zhvilluar në kuadër të masave kundër e emergjencave. 

Ne po punojmë me Rusinë tani për një marrëveshje të mospërhapjes së armëve bërthamore . Nëse ja dalim do jetë diçka shumë e mirë

citohet Trump. 

Po tani çfarë do t’i japin Serbisë?

Postuar në 11 Korrik, 2020 22:05

 

Sot në disa media është qarkulluar i përkthyer shqip një shkrim i publikuar në gazetën serbe “Danas” mbi diskutimin e gjatë diplomatik për shkëmbimin e teriritoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Një nga vlerësimet e këtij shkrimi është edhe fakti se ideja në fjalë është serbe dhe se ajo i është prezantuar publikut serb si zgjidhje e problemit të Kosovës në 10 vitet e fundit. 

Greqia dhe Italia firmosin marrëveshjen për kufirin detar dhe Zonat Ekskluzive Ekonomike

Postuar në 09 Qershor, 2020 13:30

Greqia dhe Italia kanë nënshkruar sot në Athinë marrëveshjen e delimitimit të zonave ekskluzive ekonomike në detin Jon. Sipas raportimeve mediatike nga Greqia kjo marrëveshje është një zgjerim i paktit të vitti 1977 dhe i hap rrugë të dyja vendeve për të nisur kërkimet dhe shfrytëzimin në rajonin detar në fjalë.

Delimitimi i zonave detare me të gjithë fqinjët tanë në kontekstin e ligjin ndërkombëtar është një objektiv konsistent për Greqinë

Erdogan deklaron arritjen e një marrëveshjeje me ShBA-të për Libinë

Postuar në 09 Qershor, 2020 02:45

Presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan, pretendon se është afër një marrëveshjeje me ShBA-të për atë që e quajti procesi tranzitor në Libi. Ai ka folur për televizionin shtetëror TRT pas një telefonate me homologun amerikan, Donald Trump. 

Ne arritëm disa marrëveshje. Një erë e re mund të nisë mes ShBA-ve dhe Turqisë pas këtyre bisedimeve 

citohet ai. 

Fjalë për një marrëveshje kundër reformës në drejtësi

Postuar në 21 Maj, 2020 19:05

Ambasadorja e ShBA në Tiranë ka përcjellë sot shqetësimin publik për një marrëveshje politike kundër reformës në drejtësi. 

Shpresoj që fjalët për një marrëveshje prapa krahëve për të vrarë reformën në drejtësi në Shqipëri të mos jenë të vërteta. Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë & jo perfekte, por është e nevojshme, po bën përparim & duhet të vazhdojë

shkruan Yuri Kim në tuiter. 

Pages

Subscribe to RSS - marrëveshja