lame

Shqipëria ka mbivendosje dhe ende po ndan pasurinë në shekullin e 21-të

Postuar në 07 Nëntor, 2019 09:42

Kreu i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame, sqaronte dje në një emision televiziv situatën me pronat në Shqipëri. Rast ilustrues: Lalëzi.

Deri pak kohë përpara bëhej kjo gjë: Kur përplaseshin, shkonin te Hipoteka përkatëse dhe atje paraqiteshin. Hipoteka nuk përdorte sistem elektronik. E dyta, shikonte kush ishte më i forti ose kush paguante më shumë dhe regjistronte atë. Ai që mbetej, ose do shtyhej më poshtë ose do shtynte ndonjë tjetër dhe ai do sistemohej. Mbetej tjetri dhe do shtyhej dhe ky.

Tjetër ligj i posaçëm për legalizimet

Postuar në 17 Tetor, 2019 17:30

Nga Zall-Herri ku përmbylli procesin e legalizimeve Drejtori i Agjencisë së Kadastrës, Artan Lame, deklaroi se po punohet për disa ndryshime ligjore për të trajtuar objektet që nuk kanë mundur të legalizohen për shkak të probelemeve të ndryshme. Sipas Lames kjo do të bëhet me një ligj të posaçëm pas vërejtjeve që Komisioni i Venecias shprehu për ligjin e pronave.

Krehër tokave në bregdet

Postuar në 03 Mars, 2018 12:51

30.000 mijë parcela në gjithë bregdetin shqiptar do t’i nënshtrohen verifikimit të pronësisë. Kreu i ALUIZN-it, Artan Lame deklaraoi në  një konferencë për shtyp se funksionarë shtetërorë, komisione fshatrash, kryetarë komunash, në abuzim të pastër me pushtetin që kanë patur, kanë ndarë dhe përvetësuar si toka të koperativave bujqësore, toka dhe zona bregdetare që kurrë nuk kanë qënë prona të kooperativave.

Pas katër vjetësh si drejtor: Punonjësit e ALUIZNI-t do t’i nënshtrohen konkursit

Postuar në 22 Gusht, 2017 12:12

Artan Lame, drejtori ik e hajde i ALUIZNI-t ka dalë sot në një konferencë për shtyp se punonjësit e agjencisë do t’i nënshtrohen konkursit.

Artan Lame jep një tjetër version për kartën e anëtarësisë së Nexhmije Xhuglinit në Partinë Fashiste

Postuar në 26 Nëntor, 2016 20:20

Një ditë pas publikimit të një dokumenti ku tregohej karta e anëtarësisë së Nexhmije Xhuglinit (Hoxha) në Partinë Fashiste Shqiptare, Artan Lame ka dhënë një tjetër version që sipas tij i përmbahet kritereve shkencore dhe që shpjegon pse një vajzë e përfshirë në grupet komuniste mbante kartë anëtarësie të Partisë Fashiste. Lame thotë se dokumenti i publikuar nga ish-drejtori i Arkivës në Ministrinë e Brendshme nuk provon se Nexhmije Xhuglini ka qenë anëtare e Partisë Fashiste.

Shkruan Lame:

Një ide e re: Medaljet jepen edhe për statistikë!!!

Postuar në 30 Nëntor, 2015 13:00

Artan Lame iluminon sot popullin shqiptar të Facebook me pasionin e tij prej koleksionisti. Poston nja ca medalje duke shtuar se ajo që ndodhi në 70-vjetorin e Çlirimit është një praktikë botërore. Thotë koleksionisti-politikani-polemisti dhe drejtoro-historiani Lame: "Me tej, me rastin e pervjetoreve, ne te gjithe Evropen vijuan te emetohen medalje te ngjashme, me rastin e 10-vjetorit te mbarimit te Luftes, pastaj te 20-vjetorit, 30-vjetorit e keshtu me rradhe.

Zhurmuesit gojëmbyllur

Postuar në 29 Tetor, 2015 16:03

Ka disa lajme me ndërtime pallatesh këto dy ditët e fundit. Lajme që lidhen detyrimisht me qeverinë e cila ka në krye një politikan që u ngrit në sezonin e zhvillimit të industrisë së ndërtimit në Shqipëri. E që për çudi, po vetë, me të ardhur në qeveri, e goditi duke e pezullluar thuajse fare. Thuajse. Pasi siç dihet shpallja e zonave me përparësi, apo pezullimi i ndërtimeve në kuadër të reformës territoriale, nuk penguan që një pallat te Liqeni Artificial të vijonte punën. Së fundmi pallatet po rigjallërohen sa nga Laguna Blu, aq edhe te Liqeni Artificial i Tiranës.

PD: Artan Lame i dha tenderin burrit të drejtoreshës së tij (faksimile)

Postuar në 17 Tetor, 2015 11:56

Partia Demokratike vazhdon të denoncojë atë që quan skandal të kreut të ALUIZNI-t, Artan Lame. Në vijim te akuzave për korrupsionin me tenderat e ALUIZNI­t, ka deklaruar sot se, fituesi i tenderit prej 650 milione lekësh është bashkeshorti i Drejtoreshes së Sherbimeve Mbështetëse të Artan Lames. Në një deklaratë për media, kreu i Departamentit Antikorrupsion, Lealba Pelinku tha se afera e përlarjes së parave, për të blerë një produkt që ALUIZNI e ka, për Shkodren, Fierin, Elbasanin, Tiranën 1, Tiranën 3 dhe Tirana 5, shkon në shumën 1 miliardë e 100 milione.

“Je suis Sulejman”, por edhe “Je suis Lezhjan”

Postuar në 01 Tetor, 2015 11:40

Artan Lame kishte kohë që nuk e merrte penën. Përveç ndonjë statusi në Facebook, intelektuali kryeqytetas e la veten të zhytej në punë burokratike. Deri kur një ditë, pa ia kërkuar kush, ose duke ia kërkuar ndërgjegja, iu desh të mbronte qytetërimin e vet, i vënë në rrezik nga incidentet me pllaka e sulltanë në Lezhë. Lame shkruajti një shkrim në gazetën “Shqip”, ku ndër të tjera thoshte: “Sulltan Sulejmani I, i mbiqojtur “i Madhërishmi” s’ka qenë ndonjë i dobët, por meqë ka vdekur është më i dobëti nga të gjithë. Dhe të vdekurit janë bela e të gjallëve.

Monument kulture, apo garazh? Shtirja e të “pabesëve” në qeveri

Postuar në 24 Gusht, 2015 17:34

Hipkorizia nuk njeh kufij në këtë vend. Ndërkohë që po zhvillohet debati për çështjen e Kishës së Shën Thanasit, Artan Lame, poston një status në Facebook që pak lidhje ka me të vërtetën e çështjes.
“HEREN E FUNDIT QE FEJA FITOI KUNDER SHKENCES, PUNA PERFUNDOI ME TURREN E DRUVE TE GIORDANO BRUNOS.
Debati per punen e kishes se shen Thanasit ne Dhermi, po merr tjeter kahje. Ne debat u futen edhe shkencetare e studionjes (sot u shpreh edhe albanologu i shquar arberesh Matteo Mandala, te cilit nga Kisha e Tiranes i replikoi zjarr per zjarr Thoma Dhima).

Subscribe to RSS - lame