Kroacia

Ballkani Perëndimor, pa dogana për mbetjet urbane. Kosova ja sjell Shqipërisë, kjo e fundit ja çon Kroacisë

Postuar në 22 Prill, 2019 22:19

Abc News raporton sot për situatën e ndotur të liqenit të Fierzës në Kukës si pasojë e prurjeve të lumenjve, Drini i Bardhë dhe Drini i Zi që sjellin me vete mbetjet urbane nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Pamjet e transmetuara flasin qartë dhe duke patur parasysh se për mbetjet e Shqipërisë që derdhen në detin Adriatik është ankuar shpesh Kroacia, atëherë mund të kuptohet mirë se të paktën në një pikë unifikimi doganor është arritur në Ballkanin Perëndimor.

Ambasada e Kroacisë: Ndryshimi i kufijve destabilizon rajonin

Postuar në 09 Gusht, 2018 10:26

Vendet e rajonit nuk janë nxituar të pozicionohen rreth idesë për korrigjim kufijsh të ish-komandantit të UÇK-së, Hashim Thaçi aktualisht president i Kosovës.

Frontal i ka marrë një reagim ambasadës kroate në Prishtinë ku theksohet kundërshtimi kategorik për ndryshim kufinjsh, pasi kjo mund të sillte destabilizim të Ballkanit.

Serbia përplaset me Izraelin ( Video)

Postuar në 06 Gusht, 2018 10:39

Teksa Beogradi është në vorbullën e propozimit për korrigjim kufijsh me Kosovën dhe një paqartësie mbi të ardhmen e Asosacionit të Komunave Serbe, hapet një front i ri polemikash këtë herë me Izraelin.

Autoritetet serbe kanë reaguar ashpër ndaj pjesëmarrjes së pilotëve dhe një delegacioni izraelit në ceremoninë festive që Kroacia organizoi në përkujtim të Operacionit Stuhia, i cili bëri të mundur kthimin nën kontrollin e kroatëve të disa zonave të banuara nga serbë.

E meritonin! Për herë të dytë fitojnë Kupën e Botës

Postuar në 15 Korrik, 2018 20:13

20 vjet pas fitimit të Botërorit në turneun që organizoi vetë, Franca arriti të fitojë sërish Kupën e Botës 2018.

"Gjelat" mundën 4-2 Kroacinë në një finale spektakolare që dhuroi shumë emocione, duke u kurorëzuar për herë të dytë në historinë e tyre si kampion të Botës. 

Përballë një Kroacie luftarake dhe me futboll perfekt, por e lodhur nga ndeshjet e mëparshme, Franca kishte cilësinë, energjinë dhe përqendrimin për të arritur objektivin. Një shpërblim për teknikun Deshamp, i cili bëhet i treti që e fiton Kupën e Botës edhe si lojtar edhe si trajner.

Kroacia në finalen e Botërorit të Rusisë

Postuar në 11 Korrik, 2018 22:51

Kroacia ka regjistruar sot më 11 korrik 2018 arritjen ndoshta më të madhe në historinë e futbollit të Ballkanit duke shkuar në finale e Botërorit që zhvillohet në Rusi.

Kryeministri kroat: "Jemi shumë afër marrëveshjes kufitare me Slloveninë"

Postuar në 13 Janar, 2018 13:17

Kryeministri kroat, Andrej Plenkovic ka deklaruar se SLlovenia dhe Kroacia janë shumë afër një marrëveshjeje për kufirin, pavarësisht se çfarë thuhet në media. Prononcimi i tij citohet nga agjencia HINA dhe sipas tij, modeli i propozuar nga Zagrebi zyrtar është një premisë shumë e mirë për zgjidhje.

Edhe njëherë e përsëris – e mendoj se jemi shumë afër një zgjidhjeje sesa duket në public. Ne kemi shpjeguar qëndrimet tona palës sllovene sikurse partnerëve tanë në BE”, tha Plenkovic nga qyteti jugor Solin.

Përmbysja e madhe, Serbia në rolin e ri të paqebërësit në Ballkan

Postuar në 01 Dhjetor, 2017 13:28

Diçka serioze ka ndryshuar në Ballkan dhe Serbia duket se po regjistron veten në krahun e fituesit. Pas një dekade izolimi dhe akuze për projektimi dhe zbatim planesh të spastrimit etnik, Beogradi zyrtar gjendet sot në rolin e një protagonisti të paqes dhe stabilitetit. Madje duke u cilësuar nga aktorët ndërkombëtarë si vendi kyç për këtë gjë. Përveç aftësive manovruese të Serbisë, një rol ka këtu edhe ndryshimi i qëndrimeve të komunitetit ndërkombëtar.

Samit trepalësh në Durrës, "del në sipërfaqe" termi Europa Adriatike

Postuar në 17 Nëntor, 2017 17:34

Është zhvilluar sot në Durrës, takimi i dytë trepalësh mes ministrave të Jashtëm të Shqipërisë, Kroacisë dhe Malit të Zi.

Në njoftimin për shtyp që përcjell Ministria e Jashtme theksohen temat për të cilat është diskutuar duke përsëritur edhe në këtë drejtim nevojën e një bashkëpunimi strastegjik.

Përshkallëzohet tensioni mes Sllovenisë dhe Kroacisë për Gjirin e Piranit

Postuar në 22 Shtator, 2017 20:25

Një çështje që konsiderohej e tejkaluar, ajo e ujërave territoriale është kthyer në një episod të nxehtë diplomatik mes Sllovenisë dhe Kroacisë. Kryeministri slloven Miro Çerar anulloi një vizitë të planifikuar në Kroaci, duke akuzuar fqinjin e tij për provokim dhe rikthimi të gjuhës së konfliktit. 
Homologu i tij kroat, Andrei Plekoviç, vuri në dukje në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara se marrëveshja ndërkombëtare e arritur për këtë çështje nuk është e vlefshme.

Shqipëria prezanton projektin e vet për gazsjellësin adriatiko-jonian

Postuar në 12 Shtator, 2017 12:00

Shqipëria, ministria e Energjetikës, ka prezantuar së fundmi një projekt fizibiliteteti që lidh gazsejëllësin Transadriatik(TAP) me Bosnje – Hercegovinën dhe Kroacinë. I ashtuquajturi gazsjellësi adriatiko-jonian është mbëshetur shpesh nga qeveria shqiptare, por ky projekt i fundit ka edhe një faturë financiare: 618 milionë euro për një korridor, për finacimin e të cilit kërkohet edhe ndihma e BE-së.

Pages

Subscribe to RSS - Kroacia