kosove

Kosova, e paprekur nga infeksionet e një shteti të dështuar si Shqipëria. Mbahen zgjedhje dhe njihen rezultatet

Postuar në 06 Tetor, 2019 23:57

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë kanë prodhuar tashmë rotacionin politik. Drejtuesi politik i Partisë Demokratike, Kadri Veseli citohet nga mediat të ketë pranuar humbjen dhe kalimin në opozitë. Sipas rezultateve të deritanishme të përcjella zyrtarisht nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Kosovës, në krye qëndron koalicioni i Lëvizjes Demokratike të Kosovës me Lëvizjen e Vetëvendosjes, respektivisht me 24.97% dhe 26.05% të votave, regjistruar në zgjedhje si parti më vete, por që aktualisht janë opsioni më i mundshëm për qeverisje. 

Autoktonë sigurisht, por të palegalizuar edhe në shekullin XXI

Postuar në 05 Shtator, 2019 11:27

Në Kosovë ka nisur procesi i legalizimit të ndërtimeve pa leje. Madje me këtë rast qeveria ka organizuar edhe një ceremoni me moton: Legalizo Ndërtimin, mos e humb mundësinë!
Tha ministri në detyrë i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi: 

Prodhuesit e Kosovës kërcënojnë me bllokim të kufirit me Shqipërinë

Postuar në 03 Qershor, 2019 19:24

Mbyllje të kufirit për një ditë ka paralajmëruar klubi i prodhuesve të Kosovës në rast se Shqipëria nuk i heq barrierat tregtare ndaj Kosovës.

Në diskutimin që patën përfaqësues të Klubit të prodhuesve të Kosovës me udhëheqës të Odës Ekonimike u tha se Shqipëria është e dyta pas Serbisë që vendos barreiera ndaj Kosovës.

Vetëvendosja paralajmëron protesta edhe në Kosovë

Postuar në 09 Mars, 2019 10:04

Valë protestash pritet të nisin edhe në Kosovë. Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka paralajmëruar se kundërshtimi për platformën e dialogut me Serbinë nuk do të jetë kufizohet me ankimimin në Gjykatën Kushtetuese.

 “Në asnjë moment nuk e shohim Gjykatën Kushtetuese si të vetmin institucion ku ne mund ta bëjmë kundërshtimin tonë të radhës, për shkak se duke parë situatën aktuale ne jemi të bindur që protestat dhe demonstratat janë të domosdoshme”

Letërsia Shqipëri-Kosovë, përvoja dhe shmangie

Postuar në 23 Janar, 2019 13:08

Letërsia e Kosovës dhe letërsia e Shqipërisë për një periudhë të gjatë kohore janë zhvilluar në rrethana të ndryshme politike, kulturore, letrare, kështu që, shikuar nga perspektiva e sotme mund të themi se tashmë është pranuar ideja se kishim të bënim me një letërsi, por me dy përvoja të ndryshme letrare.

SHBA, dakord edhe me shkëmbimin e kufijve, por jo me çdo marrëveshje Serbi-Kosovë

Postuar në 15 Janar, 2019 14:29

Një ditë pasi Klan Kosova publikoi lajmin se Departamenti i Shtetit ka bërë presion pranë qeverisë së Kosovës për të hequr tarifën 100%, gazeta “Koha Ditore", cituar nga agjencia serbe "B92", përcjell një tjetër informacion. Duke cituar zyrtar amerikan, gazeta përcjell qëndrimet e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, sipas të cilave amerikanët mbështesin një marrëveshje që do të sigurojë njohjen reciproke përfshirë eventualitetin e korrigjimit të kufijve apo shkëmbimin e territoreve.

What the fuck! Rama provokon tjetër debat

Postuar në 26 Nëntor, 2018 12:36

Edi Rama tërhoqi sërish vëmendjen me retorikën që shpalosi në mbledhjen e dy qeverive në Pejë.

Kryeministri shqiptar foli për tarifën e vendosur nga qeveria e Kosovës për mallrat Serbe, duke thënë se ishte reagimi i duhur politik në kushtet e bllokadës që Serbia po i bën anëtarësimit të Kosovës në institucionet ndërkombëtare.

Rama po ashtu foli për një qasje destruktive të Serbisë dhe njëanshmëri të Bashkimit Evropian në raport me serbët dhe shqiptarët.

Organizatat e shoqërisë civile në Serbi e Kosovë, letër Mogherinit: Jo shkëmbimit të territoreve

Postuar në 07 Gusht, 2018 14:47

Organizatat e shoqërisë civile në Kosovë dhe Serbi i kanë dërguar përfaqësueses së Lartë të BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Federica Mogherini, një letër, me anë të së cilës i kërkojnë të bëjë publik një qëndrim të qartë në lidhje me idenë e ndarjes së Kosovës dhe shkëmbimit të territoreve mbi baza etnike. Në letrën që mban firmën e 37 organizatave të shoqërisë civile, serbe dhe kosovare, thuhet se vënia në zbatim e një ideje të tillë do të prodhonte një reaksion zinxhir te shtetet e tjera të Ballkanit, çka do të çonte në konflikte të reja.

Bruçaj për VOA: Tirana nuk mund të zgjidhë problemet e Turqisë

Postuar në 16 Prill, 2018 20:15

I përfolur si një nga njerëzit kryesorë të rrjetit të Fetullah Gylen në Shqipëri, kryetari i Komunitetit Mysliman, Skënder Bruçaj ka komentuar për herë të parë arrestimet në Kosovë dhe kërkesën e autoriteteve turke që edhe Shqipëria të dorëzojë personat e listuar nga Ankaraja si pjesëmarrës në grushtin e dështuar të shtetit.

Gabuan apo zbatuan urdhërin?! (video)

Postuar në 30 Mars, 2018 16:43

Dorëzimi në Turqi i gjashtë personave të ashtuquajtur gylenistë ka shtuar dyshimet se ky operacion është bërë në kordinim me Presidentin Thacci dhe kryeministrin Haradinaj, ndonëse këta të fundit kanë mohuar të kenë patur dijeni.

Shkarkimi i ministrit të Brendshëm dhe i kreut të Inteligjencës së Kosovës nuk i kanë hequr dyshimet se autoritetet politike në Prishtinë kanë vepruar në zbatim të urdhërave të “sulltanit” turk. Pas një mbledhje të krerëve politikë u fol për një gabim institucional.

Pages

Subscribe to RSS - kosove