kosove

Erdha në Kosovë si reporter

Postuar në 30 Qershor, 2020 15:19

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama raportohet se ka përfunduar vizitën e tij në Kosovë me disa takime me drejtuesit politikë të këtij shteti. Duke folur sot para mediave, z. Rama ndër të tjera tha:

Dua ta bëj shumë të qartë që më vjen keq kur shoh në reagime, dhe flas për reagime qytetare se si helmi i jetës politike ka penetruar në bazën e politikës kombëtare dhe ndikon që të mos kuptohet por përkundrazi, të deformohet thelbi i shqetësimit që sot duhet të kemi si komb.

Amerikanët marrin iniciativën: Takim Serbi-Kosovë më 27 qershor

Postuar në 15 Qershor, 2020 19:31

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell njofton se më 27 qershor do të  nisë dialogu mes të dyja vendeve në Shtëpinë e Bardhë. 

“Lajme të shkëlqyeshme! Unë kam marrë premtim nga qeveritë e Kosovës dhe të Serbisë për të ndaluar përkohësisht fushatën e mosnjohjes dhe kërkimin e anëtarësimit ndërkombëtar në mënyrë që të takohemi në Uashington, DC në Shtëpinë e Bardhë në 27 qershor për diskutime për Dialogun’’, ka thënë ai.

Betohet qeveria e re e Kosovës. Kryeministri Hoti flet për marrëveshje me Serbinë

Postuar në 03 Qershor, 2020 14:13

Qeveria e Avdullah Hotit ka marrë sot miratimin e Kuvendit të Kosovës para të cilit ka bërë edhe betimin. 

Do t’i shërbejmë popullit në këtë kohë pandemie, do të respektojmë kushtetutën dhe ligjet e Kosovës

u shpreh kryeministri i ri, Hoti.

Vetëvendosja e ka bojkotuar seancën plenare, në të cilën qeveria mori 61 vota pro, 24 kundër dhe një abstenim. Në fjalën e vet kryeministri i ri ka bërë këtë deklaratë lidhur me çështjen e ndjeshme të dialogut me Serbinë:

Gjykata Kushtetuese e Kosovës pezullon dekretin e Hashim Thaçit për qeverinë e re

Postuar në 01 Maj, 2020 18:42

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka pezulluar dekretin e presidentit Hashim Thaçi për emërimin e Avdulla Hotit si Kryeministër.

Ndërkohë, edhe avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koci ka bërë të ditur përmes një postimi në Facebook se dekreti është pezulluar.

Ai ka thënë se Kosova nuk po mundet me një qeveri e jo më me dy.

Ditën e djeshme presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përmes një konferencë për mediat ka thënë se ka dekretuar Avdullah Hotin, kryeministër të Kosovës.

Pse Amerika po nxit krizën në Kosovë?

Postuar në 21 Prill, 2020 21:38

 

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, i shijon shumë marrëveshjet e mira, por përpjekjet e tij për të ndërmjetësuar marrëveshje ndërkombëtare shpesh kanë dështuar. Pavarësisht kësaj, administrata e tij po kërkon të shënojë fitore në politikën e jashtme duke ndërmjetësuar një marrëveshje përfundimtare paqeje midis Serbisë dhe Kosovës, të cilat kanë qenë në luftë në fund të viteve ‘90. Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008, por Serbia dhe Rusia deri më tani nuk kanë pranuar t’u bashkohen Shteteve të Bashkuara dhe 100 vendeve të tjera në njohjen e saj si shtet.

Telefonatë Kurti-Macron/Kryeministri i Kosovës: Europa dhe Franca janë të pazëvendësueshme

Postuar në 09 Prill, 2020 14:18

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar mbrëmë një bisedë telefonike me presidentin francez, Emmanuel Macron me të cilin ka diskutuar situatën e pandemisë, por edhe dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Zyra për shtyp e kryeministrit njofton se Kurti ka sqaruar masat e marra nga qeveria për përballimin e pandemisë, ndërkohë që ka shtuar se për sa i përket krizës aktuale në Kosovë, zgjidhje janë vetëm zgjedhjet. 

Një president që sfidon votën e qytetarëve

Postuar në 30 Mars, 2020 12:50

Hashim Thaçi, president i Republikës së Kosovës njofton se ka zhvilluar sot një takim me ambasadorët e vendeve krysore garanttuese të pavarësisë së Kosovës, njohur si vende të Quintit. Thaçi njofton se “do të marrë hapa gjithnjë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, me ligjet e Kosovës dhe me detyrat si President i Republikës së Kosovës”. Dhe se në funksion të kësaj logjike ai siguron ndër të tjera se:

Kosova, e paprekur nga infeksionet e një shteti të dështuar si Shqipëria. Mbahen zgjedhje dhe njihen rezultatet

Postuar në 06 Tetor, 2019 23:57

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë kanë prodhuar tashmë rotacionin politik. Drejtuesi politik i Partisë Demokratike, Kadri Veseli citohet nga mediat të ketë pranuar humbjen dhe kalimin në opozitë. Sipas rezultateve të deritanishme të përcjella zyrtarisht nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Kosovës, në krye qëndron koalicioni i Lëvizjes Demokratike të Kosovës me Lëvizjen e Vetëvendosjes, respektivisht me 24.97% dhe 26.05% të votave, regjistruar në zgjedhje si parti më vete, por që aktualisht janë opsioni më i mundshëm për qeverisje. 

Autoktonë sigurisht, por të palegalizuar edhe në shekullin XXI

Postuar në 05 Shtator, 2019 11:27

Në Kosovë ka nisur procesi i legalizimit të ndërtimeve pa leje. Madje me këtë rast qeveria ka organizuar edhe një ceremoni me moton: Legalizo Ndërtimin, mos e humb mundësinë!
Tha ministri në detyrë i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi: 

Prodhuesit e Kosovës kërcënojnë me bllokim të kufirit me Shqipërinë

Postuar në 03 Qershor, 2019 19:24

Mbyllje të kufirit për një ditë ka paralajmëruar klubi i prodhuesve të Kosovës në rast se Shqipëria nuk i heq barrierat tregtare ndaj Kosovës.

Në diskutimin që patën përfaqësues të Klubit të prodhuesve të Kosovës me udhëheqës të Odës Ekonimike u tha se Shqipëria është e dyta pas Serbisë që vendos barreiera ndaj Kosovës.

Pages

Subscribe to RSS - kosove