kosovaret

Ligji për shtetësinë shqiptare, hiqen kufizimet për qytetarët e Kosovës. Shtetësi edhe për ata që lindin në Shqipëri

Postuar në 01 Gusht, 2019 16:46

Qeveria shqiptare ka propozuar sot një projektligj të ri “Për Shtetësinë”. Në dispozitat e këtij drafti bie në sy mënyra e fitimit të shtetësisë shqiptare që është përmes lindjes, origjinës, lindjes në territorin e Republikës së Shqipërisë, natyralizim dhe birësim.

Bie në sy pika e dytë, pra fitimi i shtetësisë me origjinë që rregullohet në nenin 6:

Shqipëria konkuron në turizëm me çmime, por jo me shërbime

Postuar në 20 Korrik, 2019 13:31

Shqipëria vazhdon ta konkurojë bregun e Malit të Zi lidhur me tregun turistik të Kosovës. Sipas raportimeve të mediave në Kosovës, turistë të këtij shteti këtë vit kanë braktisur Ulqinin dhe kanë zgjedhur Shqipërinë, ndonëse shërbimet dghe siguria në Ulqin është më e madhe.

…kosovarët sivjet kanë vendosur që të bojkotojnë Ulqinin, arsyeja kryesore janë çmimet e larta

shkruan gazeta Metro.

Shanset për qiramarrje sipas mbiemrit. Në Zvicër penalizohen kosovarët dhe turqit

Postuar në 10 Qershor, 2019 16:52

Mbiemri çon në paragjykime dhe më tej të kushtëzon akomodimin me shtëpi.

Sëmundja e pashpjegueshme e vetëkënaqësisë

Postuar në 15 Maj, 2019 11:59

Një lajm i mirë për kombin shqiptar: Besa Shahini, aktualisht ministre e Arsimit në Shqipëri, do të jetë gjatë në politikën shqiptare në Tiranë. Zonja e njofton haberin në një intervistë për gazetën “Mapo”, përmes së cilës bën me dije se është një gjë shumë e mirë që z. Rama hapi PS-në dhe qeverisjen për kosovarët.

Plotësohet grupi i të pakënaqurve, një tjetër kosovar heq fanellën e Shqipërisë. Po çfarë kanë thënë kur e kanë veshur! (Video)

Postuar në 22 Gusht, 2016 23:46

Amir Rrahmani, ish-mbrojtësi i Partizanit është i larguari i radhës nga kombëtarja e Shqipërisë për t’iu bashkuar përfaqësues së Kosovës. Në shembullin e Milot Rashicës edhe ai shpjegoi përmes një postimi se zgjodhi Kosovën për dy arsye, emocionale dhe sportive. Rrahmani bëhet kështu kosovari i katërt që i kthen mbrasht fanellën Federatës Shqiptare të Futbollit. Më së paku kjo është jo korrekte dhe fyese sepse futbollistët në fjalë kishin të drejtën të refuzonin Kombëtaren Shqiptare me të njëjtin argument se do luanin për vendlindjen e tyre.

Subscribe to RSS - kosovaret