kontrata

Skandali me sahatet e ujit, bashkia ua faturon qytetarëve

Postuar në 15 Nëntor, 2017 17:43

Nuk mungojnë suprizat me Bashkinë e Tiranës sa u takon kostove që u faturon qytetetarëve përmes enteve që ka në administrim. Dhe kjo me filozofinë e faktit të kryer, duke shkelur hapur procedurat që parashikon ligji për të drejtat dhe detyrimet e që rrjedhin nga kontratat e shërbimeve me pagesë për qytetarët.

Kontrata e ndryshuar me Rapiscan, të ardhura 11.3 mln euro

Postuar në 19 Shtator, 2017 11:41

S2 Albania, kompania që po zbaton marrëveshjen koncesionare për skanimin në dogana, ka deklaruar në tatime të ardhura prej rreth 1.5 miliardë lekësh për vitin 2016, apo 11.3 milionë euro.  

Monitor raporton se subjekti nuk ka dorëzuar bilanc për vitin 2016, por të dhënat bëhen të ditura nga tatimet. Në krahasim me vitin 2015, kur xhiro e deklaruar në bilanc ishte 1.5 milionë euro, të ardhurat janë rritur me 73 herë. Me kontratën që filloi të zbatohej në 7 shtator 2015, 2016-a ishte viti i parë i plotë i aktivitetit.

KESH humbet gjyqin me HEC-et e vegjël, kthen mbrapsht 6.2 mln euro

Postuar në 28 Gusht, 2017 18:20

Një sagë e gjatë seancash gjyqësore ka përfunduar në favor të prodhuesve të vegjël të energjisë, të cilëve KESH do të duhet t’u paguajë mbi 6 milionë euro nga një vendim jo i argumentuar mirë i ERE-së. Prodhuesit e vegjël të energjisë kanë fituar një çështje në Gjykatën e Lartë kundër vendimit të Entit Rregullator të Energjisë  për rregullimin e çmimit me ulje për periudhën rregullatore 2012-2014.

Qeveria prish kontratën me Beketin për hidrocentralin e Kalivaçit

Postuar në 26 Maj, 2017 22:35

Në fund të mandatit qeveria prish kontratën e nënshkruar 20 vite më parë me kompaninë “Hidro srl” për ndërtimin me konçesion të hidrocentralit të Kalivaçit. Kjo kompani që ka në zotërim 100% të aksioneve të firmës Kalivaçi Green Energy është në pronësi të italianit Françesko Beketi i akuzuar nga Prokuroria Shqiptare për veprat penale të pastrimit të parave, falsifikimit të dokumentave dhe shmangien e taksave.  

Për shëndetësinë është bërë shumë, por kjo nuk e mbulon dot problemet me kontratën e check up!

Postuar në 16 Maj, 2017 14:40

Dje u bë me dije një manovër administrative e qeverisë shqiptare e cila kushtëzon marrjen e ndihmës ekonomike me kryerjen e kontrollit bazë mjekësor. FIllimisht harku i moshës të cilës I ofrohet ky shërbim ishte 40-65 vjeç, më vonë u bë 35-70 vjeç, dhe së fundmi shtohet edhe ky kriter. Dyshimi është që qeveria po përpiqet të mbulojë konçesionin e check up i cili paguhet për rreth 400 mijë persona, pavarësisht sesa është numri i personave që e kryejnë atë.

Lobisti i Ilir Metës, McKeon, konfirmon kontratën me LSI-në

Postuar në 18 Janar, 2017 14:02

Tri ditë më parë, “reporter.al” publikoi një lajm sipas të cilit Ilir Meta ka paguar një firmë lobimi në SHBA për të mundësuar marrëdhënie të nivelit të lartë me administratën e re amerikane duke paguar një shifër prej 15 mijë dollarësh në muaj.Në një intervistë të djeshme në “News24”, Meta replikoi duke thënë se “nuk merrem me media të Sorosit, apo pranë Sorosit”, mënyrë kjo për të zhvlerësuar lajmin pa dhënë përgjigje.

Koncensioni rrit cmimet e ilaceve me mbi 2.4 për qind

Postuar në 14 Tetor, 2016 14:21

Me miratimin e kontratës së ndryshuar koncensionare për pullat e sigurisë së ilaçeve, çmimi i tyre do të rritet në mënyrë të menjëhershme mbi 2.4 për qind. Ndërkohë përfitimet e koncensionarit SICPA parashikohet të jenë edhe më të larta pasi do kryejë edhe shërbime të tjera.

"TemaTv"

Prishja e kontratave me HEC–et, investitorët refuzojnë të firmosin me OSHEE-në

Postuar në 12 Gusht, 2016 10:52

Qeveria shqiptare duket se do të ketë një tjetër përballje ligjore me investitorët vendas e të huaj. Një VKM e qeverisë  që i detyron konçesionarët në fushën e energjisë së rinovueshme që të prishin kontratat e lidhura me KESH sh.a dhe të nënshkruajnë një kontratë të re me OSHEE kanë ngjallur reagimin e ashpër të Shoqatës Shqiptare të Energjisë së Rinoveshme.

Kumbaro: Projekti në Kalanë e Lezhës s’ka shans të realizohet

Postuar në 23 Korrik, 2016 14:33

"Sa për kalanë, ai projekt s’ka asnjë shans të realizohet, jo vetëm se këtë nuk do e lejojmë asnjëherë dhe ky është roli i Këshillit Kombëtar të Restaurimit dhe detyrë e Ministrisë së Kulturës, por edhe sepse udhëzimi i ri ka kërkesa të tilla që e bllokojnë një projekt të atillë”.

Kështu është shprehur dje Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, në një prononcim për “GSH”, pasi ministria ka humbur gjyqin për Kalanë e Lezhës, çka na kthen në vitin 2013, kur ajo u dha me qira për t’iu nënshtruar një projekti rijetëzues që parashikonte ndërhyrje në kala.

Ministria e Mbrojtjes: Pilotët ishin të trajnuar. Amendimi i kontratës nuk prekte trajnimin

Postuar në 19 Qershor, 2016 12:34

Pas raportimeve të djeshme se dy pilotët që humbën jetën më 6 prill në Shkodër, si pasojë e rrëzimit të helikopterit EC145, nuk ishin të trajnuar, është përgjigjur sot Ministria e Mbrojtjes. Lajmi, i publikuar fillimisht nga AbcNeës, raportonte se për këtë shkak hetimi ka shkuar deri në zyrat e Shtabit të Përgjithshëm, por sipas Forcave Ajrore, dokumentacioni për trajnimin e pilotëve është në dispozicion të prokurorisë. Pra mbetet e paqartë nëse prokuroria po heton apo jo në këtë drejtim. Më poshtë deklarata e shpërndarë sot nga Ministria e Mbrojtjes:

Pages

Subscribe to RSS - kontrata