kontrata

Çfarë e trembi Sali Berishën që publikoi vetëm tani kontratën 2€/m2 të vilës së Ramës në Surel?

Postuar në 26 Nëntor, 2019 00:50

Gjatë një interviste televizive dje, ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar kontratën e blerjes së tokës nga bashkëshortja e kryeministrit aktual, Edi Rama për shtëpinë e vet në Surrel. Tha Berisha ndër të tjera: 

 

Kemi të bëjmë me saraje dhe jo vilë. Janë 58 metra gjatë themelesh. Unë banoj në një pallat që ka gjithësej 46 metra gjatësinë e themeleve dhe banojmë 70 familje se është me shumë kate. Pallati ka 47 metra kurse sarajet e kreut të Meduzës janë me një gjatësi themelesh 58 metra. Duken sarajet e Surrelit nga maja e Tomorit.

Bllokohet sërish rafineria e Ballshit

Postuar në 07 Janar, 2019 12:48

E futur në një rreth vicioz që prej privatizimit rafineria e Ballshit vijon të operojë si kompani me probleme dhe dritëhije jo vetëm për efiçencën financiare dhe detyrimet ndaj shtetit, por edhe për pronësinë e saj.

Bankers Petrolium e cila është furnizuesja e rafinerisë me naftë bruto sqaroi në një njoftim se “nuk ka asnjë kontratë shit-blerjeje për vitin 2019 ndërmjet Tosk Energji dhe Bankers, sepse Tosk, gjatë tre muajve të fundit, ka re fuzuar në mënyrë të pandershme ofertat e vazhdueshmetë Bankers për vitin 2019”.

Thellohet skandali me DH Albania, OST pezullon kontratën

Postuar në 10 Dhjetor, 2018 21:14

Pas daljes së lajmit se DH Albania, e Avdiol Dobajt, e cila po hetohet për fallsifikim të dokumentacionit në tenderin e Lotit 1 të Unazës së Madhe është fituese edhe e një tenderi të kryer nga Operatorit te Sistemit te Transmetimit, ky i fundit ka dalë me një reagim ku njofton pezullimin e kontratës me kompaninë.

Dalja e emrit të Dobajt në të tjera tendera publikë nuk duket rastësi, megjithatë OST nuk ka dhënë më shumë shpjegime, por thotë se të tjera detaje do të bëhen publike të martën.

Sqarim i Operatorit te Sistemit te Transmetimit (OST)

Një qeveri në shërbim të një konçesionari. Plani i check up në kontratat e mjekëve

Postuar në 02 Nëntor, 2018 15:33

Vizion Plus raporton sot se Ministria e Shëndetësisë ka vënë me detyrim kontraktual për mjekët e familjes realizimin e planit për kontrollin mjekësor bazë. Nga kontratat e siguruara nga ky televizion, rezulton se mjekëve u ngarkohet përgjegjësia që të realizojnë planin, të ndjekin check up etj., ndërkohë që ky shërbim është koncesionuar te një kompani private.

Check-Up i sforcuar, gjoba mjekëve që s’kapin normën

Postuar në 17 Tetor, 2018 10:14

Mjekëve të familjes u është vënë një normë për të përmbushur në planin e check up-it, në të kundërt ata gjobiten. Vetë mjekët pohojnë pwr emisionin ivestigativ “Stop” se kjo është e shkruar në kontratat e punës dhe mosplotësimi i normës u rrezikon madje edhe vendin e punës.

Mjekja 1 - E kemi domethënë një ligj, që duhet…

Gazetari –Wshtë i detyrueshëm?

 Gazetari –Nuk është e detyrueshme. Kjo nuk është e detyrueshme për pacientin?

Mjekja 1 Ne nuk i detyrojmë në asnjë moment, të bëjnë check up-in, pavarësisht se ne me ligj e kemi që duhet?

Ballë për Ballë

Postuar në 24 Shtator, 2018 16:55

Partia Demokratike prezantoi atë që e quan platforma kundër Korrupsionit dhe Oligarkisë. Në krah të Monika Kryemadhit, Lulzim Basha premtoi se do u kthejë shqiptarëve paratë e përfituara në mënyrë korruptive dhe klienteliste duke përcjellë një mesazh edhe për kundërshtarët që sipas tij e kanë ngjyer gishtin me afera “legale”. Kërcënim, shantazh apo ofertë kjo mbetet për t’u parë nëse do materializohet në të ardhmen.

Një Parlament që noterizon kontratat e Erion Veliajt

Postuar në 29 Qershor, 2018 13:13

Miratimi nga qeveria shqiptare i projektligjit për Teatrin Kombëtar, zyrtarisht i quajtur: “Për përcaktimin e procedurës së veçantë për negocimin dhe lidhjen e kontratës me objekt “Projektimin dhe realizimin e projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar” ka evidentuar edhe ndryshime në tekstin e draftit, krahasuar me variantin e parë.

Ndryshon politika në Itali. Qeveria e re: Të hiqen sanksionet ndaj Rusisë

Postuar në 18 Maj, 2018 15:21

Koalicioni i ri qeverisë në Itali mes lëvizjes Pesë Yjet dhe Lega e Matteo Salvinit kanë publikuar atë që quhet “Kontrata për Qeverinë e Ndryshimit”. Në dokumentin në fjalë përfshihen të gjitha drejtimet e qeverisjes dhe programit që do të zbatohet pas zgjedhjeve të fundit që sollën në pushtet dy parti antiestablishment.

Sa i përket politikës së Jashtme, qeveria e re premton ndryshime, por jo lëvizje nga drejtimet strategjike të orientimit. Në krye të saj qëndron interesi kombëtar i Italisë dhe promovimi i tij në raportet dypalëshe apo shumëplanëshe. 

Mjekët në shërbim të konçesionarit të Check-Up, PD: Të tërhiqet kontrata ose do ndjekim rrugën ligjore

Postuar në 05 Shkurt, 2018 14:00

Deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, ka denoncuar sot atë që ai e quajti vendosjen e shërbimit mjekësor në dispozicion të konçesionarit të Check-Up. Sipas Spahisë kontrata e zbardhur së fundmi mes konçesionarit dhe FSDKSh-së, përbën shkelje edhe të Kodit të Punës. Spahia ka deklaruar se kjo skemë e detyrimit të mjekëve dhe infermierëve synon të mbulojë dështimin e koncesionit, sa kohë që vetëm 27% e shqiptarëve që përfshihen në gamën e kontrollit, kanë kryer kontrollin falas.

Firmoset kontrata për Rrugën e Arbrit

Postuar në 05 Shkurt, 2018 12:46

Merr udhë një prej projekteve më të diskutueshme të Infrastrukturës, i cili do të realizohet nga një kompani shqiptare përmes partneritetit publik privat. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka firmosur kontratën e koncesionit për rrugën e Arbrit,  pas përfundimit të procesit të negociatave me kompaninë “Gjoka Konstruksion.

Pages

Subscribe to RSS - kontrata