kine

Trump: SHBA të gatshme të dërgojnë një ekip në Kinë për të hetuar shpërthimin e Covid-19

Postuar në 20 Prill, 2020 11:12

Presidenti Donald Trump është shprehur se SHBA-të duan të dërgojnë investigues në Kinë për të hetuar shpërthimin e koronavirusit.

Këto deklarata ai i bëri gjatë konferencës së përditshme mbi koronavirusin.

Sipas CNN, SHBA-të kanë bërë edhe më parë kërkesa të tilla, të cilat janë kundërshtuar.

Shtëpia e Bardhë ka akuzuar vazhdimisht Kinën se ka fshehur informacionin e saktë në lidhje me shtrirjen e virusit brenda Kinës, rrjedhimisht ka fshehur edhe numrin real të viktimave.

Coronavirusi ushqen paragjykimet. Ndërkohë gripi sezonal ka shkaktuar 10 mijë viktima në SHBA

Postuar në 02 Shkurt, 2020 14:54

Coronavirusi që ka goditur Kinën po provokon në disa drejtime edhe një lloj ndjenje antikineze. Agjencia Reuters sjell një foto realizuar na ishullin Phu Quoc në Vietnam që njofton se nuk pranon klientë kinezë për shkak të virusit. Në kanada ka patur raportime për një lloj animoziteti ndaj kinezëve dhe e njëjta gjë po vihet re edhe në Europë. Lajmi i autoriteteve kineze se virusi ka origjinuar në një treg kafshësh të egra, ka shtuar mërinë.

Mjaft hëngrët lakuriq nate, - një thirrje në tuiter.

Virusi i Kinës, OBSh shpall gjendje emergjence ndërkombëtare të shëndetit publik

Postuar në 30 Janar, 2020 22:33

Komiteti i Emergjencës në Organizatën Botërore të Shëndetësisë ka vendosur sot të shpallë përhapjen e koronavirusit të Kinës, si Emergjencë Shëndetësore Ndërkombëtare. 

Në raportimin e vet përfaqësuesit kinezë kanë dhënë shifrat aktuale dhe masat e marra. Përveç të prekurve dhe të viktimave janë 124 të shëruar dhe që kanë lënë spitalin, ndërkohë që rreth 1300 persona të prekur janë rëndë. 

Shkon në 170 numri i të vdekurve nga koronavirusi i Kinës. Shumica në moshën 65-80 vjeç

Postuar në 30 Janar, 2020 11:10

Shifrat e përhapjes dhe vdekshmërisë nga koronavirusi në Kinë kanë njohur rritje këto 24 orët e fundit. Raportohet se numri i të prekurve ka shkuar në 7 711, ndërkohë që janë 12 168 raste të tjera të dyshuara. Numri i të vdekurve ka shkuar në 170 dhe sipas ekspertëve kinezë kulmi i infeksionit do të jetë pas 10 ditësh, të infektuarit më të shumtë do të diagnostikohen në prill ose maj për të vazhduar me trajtim në muajt qershor – korrik.

Arrin në 9 numri i viktimave të virusit në Kinë

Postuar në 22 Janar, 2020 14:27

Virusi i ri që ka shpërthyer në Kinë ka rënduar bilancin e viktimave që kanë arritur në nëntë mes 470 rasteve të konfirmuara.

Infeksioni mendohet se ka ardhur nga kafshët dhe tashmë është konfirmuar se kalon edhe nga njeriu te njerit. Virusi i ngjan SARS-it të vitit 2012 dhe jep një formë pneuomonie me pasoja fatale. Mediat vënë në dukje se këtë herë Kina ka vendosur të raportojë në mënyrë të rregullt për atë që po ndodh, në ndryshim nga skereti me të cilin u mbulua SARS.

OBSH, në seancë emergjente për koronavirusin në Kinë

Postuar në 21 Janar, 2020 13:03

Organizata Botërore e Shëndetësisë do të mblidhet të mërkurën në seancë urgjente për të diskutuar shpërthimin e virusit në Kinë. Në takimin e paralajmëruar do të jenë prezent anëtarët e Komitetet të Masave Rregullatore Emergjente të Shëndetësisë dhe do të jenë këta që do të vendosin nëse shpërthimi në Kinë përbën një emergjencë shëndetësore ndërkombëtare.

Vendimi u mor pas autoritetet kineze deklaruan se virusi kalon nga personi në person dhe shkakton një lloj pneumonie. Ndërsa në Kinë kornavirusi është përhapur në disa qytete, jashtë saj raportohen katër raste.

Koronavirusi i ngjashëm me SARS. Në Kinë raportohet një tjetër person i vdekur

Postuar në 20 Janar, 2020 16:23

Kina ka njoftuar zyrtarisht se virusi i ngjashëm ne SARS është përhapur thuajse në të gjithë vendin përfshirë kryeqytetin Pekin.

Sot është raportuar se ka vdekur një person i tretë nga 140 raste të raportuara se janë prekur nga ky virus.

Fillimisht coronavirusi u konstatua në qytetin Wuhan dhe po aty janë raportuar shumë shpejt 136 raste të tjera që ngjajnë shumë në simptoma me Sindromën e Rëndimit Akut të Frymëmarjes – SARS, nga e cila vdiqën 650 persona në vitin 2012.

 

Morfologji e shkëmbit apo gjurmë gjigandësh?

Postuar në 26 Gusht, 2016 22:58

Në provincën e Kinës jugore, Guizhou, disa fotografë zbuluan ato që duken si gjurmë këmbësh njeriu gjigand në shkëmb. 57 cm të gjata, 3 cm të thella dhe 30 cm të gjera, këto janë përmasat që kanë hapur rrugë për çdo lloj ideje. Gjurma më e madhe, apo ajo që shpallet si e tillë është gjetur në Afrikën e Jugut.

Qeveria kërkon para në Kinë për Korridorin e Kaltër

Postuar në 25 Gusht, 2016 15:38

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati ka marrë pjesë në forumin e bashkëpunimit ekonomik “Shqipëri-Kinë, miqësi e vjetër, partneritete të reja”, zhvilluar në Kinë. Me ministrin ka qenë edhe kryetari i Dhomës së Tregtisë Nikolin Jakaj, në një përpjekje për të promovuar Shqipërinë. Bushati ka folur për nevojën e investimit në atë që Programi i PS-së e quante Korridori i Kaltër, e për të cilin në katër vite qeverisje është folur vetëm dy herë.

Kinë/Të dhënat e para për një nga përmbytjet më të mëdha në histori

Postuar në 05 Gusht, 2016 00:50

Gjeologët raportohet të kenë rënë në gjurmë të provave të përmbytjes së madhe në Lumin e Verdhë në Kinë, 4 000 vjet më parë. Kjo ngjarje kataklizmike solli lindjen e dinastisë Xia dhe të qytetërimit kinez, ndaj evidenca për të ka rëndësi për historinë e qytetërimit në tërësi. Sipas të dhënave të publikuara në revistën “Science”, përmbytja datohet në vitin 1920 p.e.s., disa shekuj më vonë sesa rrëfen tradita, çka e çon lindjen dhe sunimin e dinastisë në fjalë, në një kohë tjetër historike.

Pages

Subscribe to RSS - kine