jeruzalem

Edhe kryeministri izraelit ngre pikëpyetje për Holokaustin

Postuar në 22 Tetor, 2015 14:58

Kur ish-presidenti iranian, Mahmoud Ahmedinejad deklaronte se Holokausti ishte një mit, ose ekzagjerim, e gjithë bota reagoi duke e akuzuar keq. Në fakt, Ahmedinejad ndoshta nuk ka patur edhe aq shumë faj, po të shohësh sot se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, deklaroi në Kongresin Sionist se “Hitleri vetëm sa donte t’i dëbonte hebrejtë, e jo të eliminonte”. Sipas tij, ideja për shfarrosje erdhi nga Myftiu i Jerusalemit Haj Amin al-Husseini, i cili edhe e ka takuar Hitlerin në Berlin.

Jeruzalem/Një 13 vjeçar palestinez lihet të vdesë në rrugë pa i dhënë ndihmë(video+18)

Postuar në 14 Tetor, 2015 05:08

Tensionet mes izralitëve dhe palestinezëve vijojnë të prodhojnë skena të papranueshme duke dëshmuar për urrejtjen totale. Në një video të shpërndarë së fundmi, shihet një djalë palestinez, 13 vjeç, i identifikuar si Ahmad Saleh Manasra, i cili është plagosur nga disa ushtarë izraelitë dhe lihet të vdesë në rrugë nga plagët. Nuk i jepet ndihma e parë, madje nga raportimet thuhet se edhe kalimtaërt e shajnë. Ai qëllua në ngulimin Pisgat Zeev në lindje të Jerusalemit, pasi sipas izraelitëve ai qëlloi me thikë një prej banorëve të zonës.

Pages

Subscribe to RSS - jeruzalem