jeruzalem

Gjendet vula e profetit Isaia?

Postuar në 22 Shkurt, 2018 16:21

Biblical Archaeology Society njofton se në Jeruzalem mund të jetë gjetur vula e profetit Isaia. Isaia jetoi në shekullin e 8 p.e.s dhe Bibla ka një libër të shkruar për të në Testamentin e Vjetër.

Shkrimi është identifikuar në një material qeramike të dëmtuar me mbishkrime hebraike ku mendohet se shkruhej: “I përket Isaias, profetit”.

Erdogan thirrje nga Konferenca Islamike për Palestinën

Postuar në 13 Dhjetor, 2017 12:22

Thirrje për të njohur Jeruzalemin Lindor si "kryeqytet të Palestinës" bëri presidenti turk Rexhep Taip Erdogan si reagim ndaj vendimit të Presidentit amerikan për të transferuar ambasadën nga Tela Avivi në Jeruzalem. 

"Unë u bëj thirrje vendeve që mbrojnë të drejtën ndërkombëtare të njohin Jerusalemin e okupuar si kryeqytetin e Palestinës", tha Erdogan në fillim të samitit të jashtëzakonshëm të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik në Konstandinopojë. Në të njëjtën kohë, presidenti turk e përshkroi Izraelin si një "shtet terrorist". 

Europa i thotë "Jo" Netanjahut

Postuar në 11 Dhjetor, 2017 21:17

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu nisi turin në Evropë për t'u kërkuar aleatëve të njohin Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, siç bënë SHBA, por u përball me një mohim të vendosur nga ministrat e jashtëm europianë, të cilët besojnë se ky veprim minon procesin e paqes. 

Gjatë vizitës së tij të parë në selinë e BE-së në Bruksel, Netanjahu tha se shpallja e Presidentit Donald Trump i shërbeu paqes në Lindjen e Mesme "duke theksuar se realiteti aktual është themeli i paqes".

Trump njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 19:51

Presidenti amerikan, Donald Trump firmosi vendimin për njohjen e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit, pavarësisht nga reagimet e bashkësisë ndërkombëtare. "Ky qytet është kryeqyteti i Izraelit" tha Donald Trump dhe shtoi se "Ne nuk mund ta zgjidhim problemin duke përsëritur të njëjtat strategji të dështuara të së kaluarës".

Zjarri që “kërcënon” Izraelin

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 11:42

Rindizet tensioni në Lindjen e Mesme për shkak të vendimit të presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet i Izraelit, duke përmbysur në thelb politikën kujdesshme në një çështje të mprehtë për dekada të tëra. Vendimi i presidentit amerikan që pritet të zyrtarizohet në orët në vijim nga vetë kreu i Shtëpisë së Bardhë, i jep fund përpjekjeve të dhëndërit dhe njëkohësisht këshilltarit të tij, Jared Kushner pë rifillimin e procesit të paqes mes Izraelit dhe Palestinës.

ISIS godet edhe në Jeruzalem, kamioni shtyp turmën e ushtarëve (Video)

Postuar në 08 Janar, 2017 17:46

Një palestinez përplasi kamionin e tij me një grup ushtarësh izraelitë në një rrugë për këmbësorë në Jeruzalemin perëndimor, duke vrarë katër ushtarë dhe duke plagosur 15 të tjerë në një sulm të qëllimshëm. Disa orë më vonë, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se autori i sulmit ishte një mbështetës i Shtetit Islamik. "Ne e dimë identitetin e agresorit dhe sipas të gjitha indikacioneve, është një mbështetës i Shtetit Islamik” tha kryeministri Netanyahu në një deklaratë.

Dëshmi të reja nga shtrati i vdekjes së Krishtit dhe një pllakë e vendosur nga kryqtarët në shekullin e 12

Postuar në 04 Dhjetor, 2016 20:29

Shkencëtarët janë ballafaquar me një zbulim të ri pas hapjes historike të Varrit të Shenjtë në Jeruzalem, ku besohet se u vendos trupi i Jezu Krishtit pas kryqëzimit.

Arkeologët ndërhyjnë në varrin e Krishtit, punimet kushtojnë 4 mln dollarë (foto, video)

Postuar në 29 Tetor, 2016 10:26

Për herë të parë pas shumë shekujsh, shkencëtarët zbuluan pllakatën që tradicionalisht njihet si varri i Jezu Krishtit. Varri që ndodhet në qytetin e Shenjtë të Jeruzalemit është mbuluar me mermer që prej vitit 1555, ndoshta dhe më herët.

1921, stuhi dëbore në Jeruzalem

Postuar në 02 Shtator, 2016 19:38

Nuk ndodh gjithmonë por në vitin 1921, Jeruzalemi u godit nga një stuhi e fortë dëbore. Në atë bitë Jeruzalemimishte qendra e Mandatit Britanik mbi Palestinën.

Pamje nga fundi i epokës otomane në...Por cili qytet është?

Postuar në 29 Mars, 2016 16:26

Qyteti i vjetër ndodhet brenda murit të ndërtuar nga Sulejmani i Madhërishëm, pasi osmanët e morën qytetin më 1517. Fotot i përkasin fundit të epokës otomane e cila u mbyll në vitin 1917. Sot shohim pamjet që na janë shumë familjare me pamet e qyteteve shqiptare të të njëjtës periudhë. Emri i qytetit: Jeruzalem. 

http://mashable.com/2016/03/29/ottoman-jerusalem/#XobnwKdUqkq9

Pages

Subscribe to RSS - jeruzalem