izrael

Zbulohet shkaku i mpiksjes së gjakut te pacientët e prekur nga CoVid-19

Postuar në 18 Qershor, 2020 16:09

Kërkues izraelitë deklarojnë se kanë zbuluar shkakun se përse 30% e pacientëve që preken nga koronavirusi zhvillojnë mpiksje të gjakut duke kaluar në emboli polmopnare, në goditje në veshka, apo zemër. Sipas mjekëve nga universiteti Hadassah në Jeruzalem, në këta pacientë është zbuluar një nivel i lartë i alpha defensinës, një fragment proteinik i çliruar nga neutorcitet në përgjigje të një patogjeni.

Shkencëtarët izraelitë deklarojnë se vaksina e tuberkulozit nuk jep mbrojtje ndaj CoVid-19

Postuar në 21 Maj, 2020 12:28

Shkencëtarë nga universiteti i TelAvivit në Izrael deklarojnë se vaksina kundër tuberkulozit – BCG – nuk jep mbrojtje ndaj koronavirusit. Studimi prete ende të kalojë redaktimin shkencor, por ai është publikuar në revistën e Bashkimit Amerikan Mjekësor.

Netanyahu ia del sërish. Arrin marrëveshje qeverisjeje me rivalin kryesor, Benny Gantz

Postuar në 20 Prill, 2020 20:06

Netanyahu ka arritur një marrëveshje me ish-shefin e ushtrisë, Benny Gantz për krijimin e një koalicioni të emergjencës. Kjo marrëveshje i jep fund një muaji paralizë politike dhe parashikon që Netanyahu të jetë për 3 vjet kryeministër, kurse Gantz që drejton partinë Blu e Bardhë, do të jetë zv.kryeministër. 

Shkencëtarët izraelitë pretendojnë zbulimin e një kure efektive ndaj kancerit në pankreas

Postuar në 03 Dhjetor, 2019 13:13

Shkencëtarët e universitetit të Tel Avivit në Izrael pretendojnë se kanë zbuluar një kurë efektive për kancerin e pankreasit. Sipas tyre injektimi i një molecule të quajtur PJ34 sjell asgjësimin e 90% të qelizave kanceroze dy javë më pas. Injektimi intravenoz provokon vetëshkatërrim të qelizave gjatë procesit të ndarjes së tyre.

Izrael/Sulm me raketë në autostradë(video)

Postuar në 13 Nëntor, 2019 01:57

Pamjet video që vijnë nga Izraeli dëshmojnë për natyrën e kërcënimit që sjell lufta e sotme dhe sidomos për kostot eventuale të saj. Një raketë e lëshuar nga militantët palestinezë nga Gaza ka goditur në kryqëzimin e rrugës 4 pranë qytetit Gan Yanve, në jug të kryeqytetit Telaviv.

Pamjet janë kapur edhe nga kamerat e makinave që kanë qenë shënjestra e mundshme e sulmit që u krye një ditë pasi forcat izraelite eliminuan një drejtues të lartë islamik. 

Zbulohet elaborati "Dëbimi i palestinezëve"

Postuar në 20 Qershor, 2019 14:09

Media të ndryshme në Izrael dhe në Lindjen e Mesme i kanë lënë vend një zbulimi arkivor të bërë nga një doktorant i historisë hebreje në Universitetin Hebraik në Jeruzalem, Omri Shafer Raviv, sipas të cilit Izraeli ka ndjekur politika shtetërore për largimin e palestinezëve nga territoret e tyre. Sipas zbulimeve dokumentare në fjalë, çdo gjë nisi pas Luftës së Gjashtë Ditëve në vitin 1967, kur pasi trefishoi territorin e vet, TelAvivi zyrtar mendoi të bënte spastrimin e etnik të tyre.

Izraeli, i ndarë pas zgjedhjeve. Rivali Gantz dhe Netanyahu shpallin fitore

Postuar në 09 Prill, 2019 22:50

Izraeli ngjan të jetë më i ndarë pas zgjedhjeve të së martës sesa para tyre. Të dy rivalët, kryeministri në detyrë, Beniamin Netanyahu dhe Benny Gantz i qendrës së majtë, kanë shpallur fitoren.

Shah i vështirë në Mesdhe*

Postuar në 25 Mars, 2019 14:27

 

Ajo që filloi "aksidentalisht" në një restorant në Moskë sot ka evoluar në një marrëdhënie strategjike. Bëhet fjalë për bashkëpunimin e Greqisë - Izraelit - Qipros. Kjo tregon se çfarë është i aftë të bëjë vendi ynë kur ka vazhdimësi në politikën e jashtme, pa marrë parasysh se cila qeveri është në pushtet.

Pompeo, pjesë e samitit Greqi-Qipro-Izrael për gazsjellësin EastMed

Postuar në 17 Mars, 2019 12:41

Egjeu po merr përherë e më shumë rëndësi strategjike për shkak të zbulimeve të rezervave të mëdha të gazit. Mediat greke raportojnë për pjesëmarrjen e sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo në samitin tripalësh Qipro-Greqi-Izrael ku do të nënshkruhet marrëveshja për gazsjellësin e Mesdheut Lindor(EastMed). 

Xhaçka propozon ardhjen e Mossad në Shqipëri

Postuar në 23 Maj, 2018 17:09

Pas kërkesës drejtuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të vendosur baza ushtarake në Shqipëri, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka i propozoi një “ftesë për bashkëpunim me institucionet e sigurisë dhe mbrojtjes së Izraelit për Qendrën për studimin e fenomenit të Luftëtarëve të Huaj Terroristë”. Ndonëse nuk specifikohen agjencitë dhe mënyra e bashkëpunimit, ngritja në Shqipëri e "Qendrës për studimin e fenomenit të Luftëtarëve të Huaj Terroristë” nuk përjashton mundësinë që agjentë të Mossad të asistojnë shërbimet shqiptare.

Pages

Subscribe to RSS - izrael