izrael

Vdes Shimon Perez, arkitekti i marrëveshjes së Oslos për autonominë e Palestinës

Postuar në 28 Shtator, 2016 10:28

Ish-presidenti i Izraelit i vlerësuar me çmimin Nobel të Paqes, Shimon Perez ndërroi jetë në moshëm 93 vjeçare pas një goditje cerebrale në tru. Me vdekjen e tij Izraeli humbet një nga fizionimitë më të spikatura të politikës dhe diolomacisë. Ai konsiderohet një nga arkitektët e marrëveshjes së Oslos që i hapi rrugë autonomisë së palestinezëve në vitin 1990

Tensione në Izrael, ish-kryeministri Barak: “Kjo qeveri duhet rrëzuar, përpara se të na shkatërrojë të gjithëve”

Postuar në 21 Maj, 2016 15:13

Beniamin Netanyahu është tanimë nën akuzë publike për radikalizim të strukturave shtetërore dhe promovim të tensioneve sociale. Një ditë pasi ministri i Mbrojtjes, Moshe Ya’alon dha dorëheqjen, ish-kryeministri dhe ish-ministri i Mbrojtjes, Ehud Baraka, deklaroi se vendi është infektuar me farën e fashizmit. Gazeta e njohur izraelite “Haaretz” referon një intervistë të Barak për Channel 10, ku ish-kryeministri shkruan se “ajo që ka ndodhur është kapja armiqësore e qeverisë së Izraelit nga elementë të rrezikshëm, Dhe ky është vetëm fillimi”.

Dorëhiqet ministri izraelit i Mbrojtjes: “Elementë ekstremistë kanë marrë kontrollin në vend”

Postuar në 20 Maj, 2016 18:19

Ministri i Mbrojtjes së Izraelit, Moshe Ya'alon, ka dhënë dorëheqjen duke deklaruar se vendi ka rënë në dorë të ekstremistëve. I njohur si një bashkëpunëtor i afërt me kryeministrin Beniamin Netanyahu, Ya’alon, është tërhequr edhe nga parlamenti, për arsye se kohët e fundit ka patur divergjenca të forta. “Sot në mëngjes i raportova kryeministrit se dorëhiqem nga qeveria dhe nga Knesset dhe shkëputem për një farë kohe nga jeta politike”, deklaroi ai nga selia e ministrisë që ka drejtuar deri më tani.

Video provokuese e radikalëve hebrej: Kërcejnë me armë dhe çajnë me thikë foton e një foshnje të vrarë. Reagime nga politika

Postuar në 24 Dhjetor, 2015 01:04

Një video e sekuestruar nga policia izraelite ka provokuar reagime të mëdha. Të rinj ortodoksë hebrejë, radikalë, kërcejnë me armë dhe thika në një dasëm, duke çarë me thikë foton e Ali Dawabsheh, një foshnje e vrarë gjatë sulmeve të verës së shkruar në Duma. Kryeministri Beniamin Netanyahu e ka kritikuar shfaqjen në fjalë, duke e cilësuar atë si kërcënim për sigurinë dhe shoqërinë izraelite. Edhe përfaqësuesi i Unionin Zionist, Tzipi Living, e denoncoi videon duke nënvizuar se: “Judaizmi i atyre që kërcejnë mbi gjakun e foshnjeve, nuk është judaizmi im”.

Arkeologët kërkuan përgjigje në Facebook për këtë objekt dhe gjetën zgjidhjen

Postuar në 23 Dhjetor, 2015 14:51

Një objekt  i gjetur në Jeruzalem ka befasuar arkeologët të cilët ndonëse u morën me të gjashtë muaj nuk arritën dot të jepnin një shpjegim se çfarë ishte. U identifika se objekti ishte 24 karat flori dhe ishte metal i gjithi, por jo funksioni i tij. Meqenëse ekipi i Institutit të Antikitetit në Izrael nuk ja doli të gjente se për çfarë shërbente, u mendua një zgjidhje origjinale: objekti u postua në Facebook dhe u kërkuan sugjerime.

Deklaratë miqësie Shqipëri-Izrael

Postuar në 21 Dhjetor, 2015 13:39

Shqipëria dhe Izraeli duket se kanë hapur një faqe të re në narrëdhëniet mes tyre. Zyra e kryeministrit Rama njoftoi se takimi me kreuministrin Netanjahu në Izrael konkludoi me nënshkrimin e Deklaratës së Miqësisë mes dy vendeve. Sipas njoftimit për mbi dy orë u diskutua për forcimin e marrëdhënieve dhe bashkëpunimit në fusha të interesit reciprok, me theks në energji dhe në sektorin e ujit. Në fokus ishte edhe rritja e ndërveprimit në çështjet e sigurisë dhe luftës ndaj ekstremizmit të dhunshëm, në mbrojtje të vlerave dhe popujt tanë nga ky kërcënim.

Zbulohet vula e mbretit biblik Hezekiah

Postuar në 02 Dhjetor, 2015 18:10

Bibla rikonfirmohet edhe njëherë si një libër me të dhëna historike korrekte. Arkeologët në Izrael kanë zbuluar së fundmi një vulë të mbretit Hezekiah, i cili përmendet me venerim në Librin e Zotit. Hezekiah sundoi rreth viteve 700 para Krishtit dhe përmendet në Bibël me përlavdim: “Nuk kishte mbret si ai në Judea, as përpara dhe as më pas”. Kjo pasi ai iu dedikua zhdukjes së idolatrisë. Sipas arkeologëve izraelitë kjo është hera e parë që pamje a një vule të një mbreti judeas apo izraelit bëhet e njohur gjatë një gërmimi arkeologjik. 

“Rëndësi ka historia që lufta tregon, jo përparimi apo numri i të vrarëve. Jemi në luftë me Iranin”

Postuar në 02 Nëntor, 2015 00:15

Izraeli dhe Irani ndodhen aktualisht në një luftë teknologjike në lëmin ushtarak dhe civil dhe duket se iranianët po e ngushtojnë shumë diferencën. Shefi i shërbimit sekret ushtarak të Izraelit,  Herzl Halevi, ka pranuar realitetin në një leksion që ka dhënë para Kolegjit të Menaxhimit në Bankën “Rothchild” në Tel-Aviv. “Nëse më pyesni kur do të kemi një luftë me Iranin në 10 vitet e ardhshme, do ju jap një përgjigje surprizuese: Ne jemi tashmë në luftë me Iranin. Ne po zhvillojmë një luftë teknologjike.

Edhe kryeministri izraelit ngre pikëpyetje për Holokaustin

Postuar në 22 Tetor, 2015 14:58

Kur ish-presidenti iranian, Mahmoud Ahmedinejad deklaronte se Holokausti ishte një mit, ose ekzagjerim, e gjithë bota reagoi duke e akuzuar keq. Në fakt, Ahmedinejad ndoshta nuk ka patur edhe aq shumë faj, po të shohësh sot se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, deklaroi në Kongresin Sionist se “Hitleri vetëm sa donte t’i dëbonte hebrejtë, e jo të eliminonte”. Sipas tij, ideja për shfarrosje erdhi nga Myftiu i Jerusalemit Haj Amin al-Husseini, i cili edhe e ka takuar Hitlerin në Berlin.

Hamas kërkon ndërhyrjen e Rusisë në ndaljen e “agresionit izraelit”

Postuar në 18 Tetor, 2015 05:12

Grupi islamik palestinez “Hamas” deklaron se ka kërkuar nga Rusia që të ndërhyjë në frenimin e atij që e quan agresioni izraelit ndaj popullit palestinez. Lideri i grupit Khaled Meshal ka komunikuar për këtë çështje me zv.ministrin e Jashtëm rus, Mikhail Bogdanov, ku raportohet se është përcjellë version palestinez i ngjarjeve: rebelimi i tanishëm i palestinezëve lidhet me shtypjen nga Izraeli dhe përpjekjet e këtij të fundit për të dëmtuar xhaminë Al-Aqsa. Meshal kërkoi që Rusia të bëjë presion ndaj Izraelit që të ndalë agresionin fillimisht në Eëst Bank dhe në Jerusalem.

Pages

Subscribe to RSS - izrael