hapja

Hapet ambasada e Shqipërisë në Australi

Postuar në 21 Nëntor, 2020 14:40

Shqipëria ka hapur ambasadën e saj në Canberra të Australisë. Lajmi është publikuar edhe në mediat australiane që raportojnë se në ceremoninë e rastit kanë marrë pjesë edhe pjesëtarë të komunitetit shqiptar në Australi.

Drejtues i misionit është i Ngarkuari me Punë Edmond Trako që ka qenë më parë në Lisbonë dhe në Argjentinë.

Tani është radha juaj, e Australisë që të hapni ambasadën në Shqipëri, sepse mbulimi i Shqipërisë vijon të bëhet nga Italia

citohet të jetë shprehur Trako.

Hapet xhamia e parë në Athinë

Postuar në 03 Nëntor, 2020 11:46

Është hapur në kryeqytetin grek, Atinë, xhamia e parë për besimtarët myslimanë. Këtë të hënë besimtarët kanë nisur faljen pas 14 vjet pritjeje që nga momenti i aplikimit në vitin 2006.

Sekretari i Përgjithshëm i Besimeve Fetare, Giorgios Kalantzis e ka cilësuar hapjen e xhamisë si një shenjë të lirisë dhe demokracisë në Greqi.

Imami i xhamisë është shtetasi grek me origjinë marokene, Zaki Mohammed.  

Merret vendimi: Shkollat do të hapen

Postuar në 18 Gusht, 2020 13:23

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka njoftuar sot përmes faqes së tij në Facebook se shkollat do të hapen.

Ministrja e Arsimit Besa Shahini dhe Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, në një komunikim për situatën, arsyetimin tonë dhe masat paraprake që po merren për hapjen shkollave, në kushtet kur të gjitha vendet e botës po diskutojnë këtë çështje delikate dhe kanë zgjedhur rrugë të ndryshme për hapjen e shkollave apo jo pak vende nuk kanë vendosur ende, nëse do t'i hapin.

Italia: Do t’i hapim shkollat me çdo kosto

Postuar në 17 Gusht, 2020 19:53

Në ndryshim nga Gjermania dhe Austria, në mediat e të cilave flitet për riaktivizim të infeksioneve nga të ardhurit nga Ballkani, Italia vlerëson se turistët janë burim kryesor i përhapjes së infeksionit. Sipas kreut të këshillit të larë shëndetësor, Franco Locatelli, 25-40% e infektimeve të reja vijnë nga italianë që kthehen nga udhëtimet, ose rezidentë të huaj me banim në Itali. Imigrantët zënë  3-5% të rasteve, ndërkohë që zyrtari italian e konsideron situatën shumë të mirë për momentin. 

Shenjë e mirë, u kthye Genci si në 2004-ën

Postuar në 04 Gusht, 2020 13:15

Genc Ruli nisi të rishfaqej në PD diku aty nga viti 2004. Sigurisht që ai kishte qenë tërë kohës i djathtë, për këtë nuk ka dyshim, por brenda filozofisë së qëndrestarit, z. Ruli zhvilloi degëzimin e bashkëjetesës me socialistët. Sot z. Ruli është rishfaqur sërish në PD. Mundet të jetë rastësi, por edhe 2020 përkon me një vit elektoral. Si anëtar i Komitetit të Vlerësimit të Kandidatëve për Deputetë, z. Ruli ndër të tjera tha para gazetarëve:

Vendi është në një situatë të tmerrshme...Strategjia suedeze kundër CoVid-19 provokon debate të brendshme

Postuar në 24 Maj, 2020 17:42

Karantinë apo jo? Kjo është çështja. Suedia sfidoi metodën e vjetër duke mbajtur të hapur vendin në kohë pandemie, duke supozuar se një virusi nuk i shpëton dot. Atëherë të mos dëmtojmë edhe ekonominë. Kjo qasje u monitorua shumë si një zgjedhje e guximshme dhe atipike, mirëpo tani kritikat për të po vijnë edhe nga brenda vendit.

Dokumenti/Hapja në SHBA mund të sjellë 3 000 të vdekur dhe 200 mijë infektime/ditë

Postuar në 04 Maj, 2020 21:45

Një dokument i brendshëm i autoriteteve amerikane parashikon një rritje të numrit të prekurve nga CoVId-19 në SHBA dhe rritje të madhe të numrit të vdekjeve duke nisur që nga 1 qershori i këtij viti. Sipas modeleve të aplikuar nga Qendra, vdekjet do të arrijnë në 3000 në ditë, krahasuar me rreth 2000 që janë tani. Projeksionet janë përfshirë në një dokument të Agjencia Federale për Menaxhimin e Emergjencave sipas të cilës parashikohen 200 mijë raste të reja për çdo ditë duke nisur nga fundi i këtij muaji, nga 25 mijë që janë aktualisht.  

A është e përshtatshme për Shqipërinë ndjekja e modelit italian edhe për hapjen?

Postuar në 01 Maj, 2020 18:32

Po bëhet përditë e më e qartë se në marrjen e masave kundër pandemisë, qeveria shqiptare po ndjek thuajse hap pas hapi modelin e Italisë. Po të  heqim faktin se qeveria shqiptare reagoi shumë shpejt në mbylljen e shkollave dhe kopshteve, aplikimin e karantinës së plotë, në aspektin e menaxhimit të situatës në vazhdim ajo ndoqi thuajse identikisht Italinë. 

Misioni i PE: Shqipëria meriton hapjen e negociatave

Postuar në 04 Mars, 2019 18:23

Misioni që erdhi në Tiranë javën e kaluar për të analizuar përmbushjen e kritereve për hapjen e negociatave rekomandon dritën jeshile për Shaipërinë dhe Maqedoninë. 

Delegacioni i udhëhequr nga Tunne Kelam theksoi se Shqipëria dhe Maqedonia Veriore kanë përfunduar reforma substanciale në rrethana të vështira dhe është e rëndësishme që vendet e BE-së, duke marrë parasysh progresin e reformave, të njohin progresin e bërë vazhdim dhe të hapin negociatat e pranimit për këtë vit.

Hollanda konfirmon hezitimin për Shqipërinë

Postuar në 07 Maj, 2018 17:13

Pak javë më parë ishte Bundestagu gjerman që ngriti një komision të posaçëm për të shqyrtuar nëse Shqipëria meriton të hapë ose jo negociatat me Bashkimin Europian, ndërsa  një hap më tej ka shkuar edhe Hollanda që ka dërguar në Shqipëri një mision faktmbledhës, i cili do të hartojë një raport për Shqipërinë.

Hollanda nuk e ka fshehur skepticizmin për plotësimin e kushteve nga Shqipëria, ndërkohë që deputetët e ardhur në Tiranë renditën si kushtin kryesor gjyqësorin e pavarur.

Pages

Subscribe to RSS - hapja