greqia

Drejt një etape të re? Erdogan kërkon të vizitojë Athinën

Postuar në 21 Qershor, 2017 10:41

Pas shumë kohëve tensione dhe përplasje, Ankaraja zyrtare ka ndërmarrë iniciativën diplomatike me Greqinë. Mediat greke raportojnë se kryeministri turk, Binali Yildirim ka përcjellë ndaj presidentit grek, Prokopis Pavlopoulos, kërkesën e presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan për një vizitë në Greqi.

Sipas mediave, Pavlopoulos ka pranuar kërkesën duke marrë nga Yildirim edhe konsideratat turke për vizitën e tij të fundit në Stamboll, e para e një presidenti grek në 65 vjet.

Netanyahu: Miqësia me Greqinë nisi në një takim me Papandreun në kafe "Pushkin"

Postuar në 19 Qershor, 2017 10:08

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, i ka dhënë një intervistë gazetës greke “Kathimerini” me rastin e vizitës së tij në Greqi. Intervista ka disa momente interesante si p.sh arsyet e afrimit greko-izraelit, marrëveshjet për gazin dhe ndërtimin e gazsjellësit të Mesdheut Lindor që kontrollohet nga Izraeli – Qipro – Greqi, apo edhe për bashkëpunimin në fushën e turizmit.

I pyetur mbi nisjen e marrëdhënieve të mira që përjetojnë aktualisht të dyja vendet, kryeministri izraelit ka shpjeguar si çdo gjë nisi me një takim të tijin në një restorant në Moskë me Jorgo Papandreu.

Maqedonia do hyjë në NATO me emrin “FYROM”

Postuar në 12 Qershor, 2017 10:09

Çështje kohe konsiderohet, pas largimit të Nikolla Gruevskit presioni ndaj Athinës për të gjetur një zgjidhje për çështjen e emrit të Maqedonisë, në mënyrë që vendi t’i bashkohet NATO-s dhe më pas Bashkimit Europian.

Ndërron jetë ish-kryeministri grek, Mitsotakis

Postuar në 29 Maj, 2017 10:34

Constantine Mitsotakis, ish-kryeministri i Greqisë, ka ndërruar jetë në moshën 99 vjeçare. Një nga figurat kryesore të politikës greke të viteve ’80-’90, Mitsotakis rridhte nga një familje me lidhje të forta dhe ndikim politik. Në të dyja krahët e tij, Mitsotakis kishte lidhje gjaku me Elefteros Venizellos. Ai u bë deputet në vitin 1946 dhe vijoi si I tillë deri në vitin 2004, karrierë që arriti kulmin në vitet 1990-1993 kur ai u bë kryeminstër. Mitsotakis ka qenë edhe në Shqipëri dhe konsiderohet se lehtësoi emigrimin e shqiptarëve drejt këtij vendi.

Ngjarjet e Kumanovës, Greqia ekstradon ish-kreun e antiterrorit maqedonas

Postuar në 25 Maj, 2017 14:48

Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë greke vendosi ekstradimin në Maqedoni të 30-vjeçarit, Dergian Vukoviç, ish-komandantit i Njësisë Speciale të Antiterrorizmit që udhëhoqi operacionin kundër grupit shqiptar të Kumanovës në 9 Maj 2015. 
Kolegji pranoi rekomandimin e Zv/ Prokurorit, Panagiotis Karagiannis dhe refuzoi kërkesën e 30 vjet për mosekstradim. 
Në shtator të 2016-ëe ai u arrestua nga autoritetet maqedonase pasi në makinën e tij u gjet një "bombë M93 dhe 805 gram marihuanë", por megjithatë u arratis dhe shkoi në Greqi, ku u kap nga policia greke. 

"Nuk mundem të paguaj" - në këtë rrugë jemi nisur edhe ne

Postuar në 21 Maj, 2017 12:36

Fatura të papaguara, borxhe, skema të reja që thjesht shtojnë ankthin dhe shtojnë të pamundurën: me mijëra profesionistë të vetëpunësuar, pensionistë dhe punëtorë të sektorit privat po ngrihen kundër këtij muri, jo sepse nuk duan të paguajnë, por sepse nuk munden. 

Varoufakis: Greqia po bëhet një protektorat i ngjashëm me Kosovën

Postuar në 13 Maj, 2017 13:21

Parashikimin e tij se Greqia do të bëhet një  protektorat i ngjashëm me Kosovën bëri ish-ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis."Ne do të bëhemi si Kosova. Një protektorat i administruar nga një punonjës i Bashkimit Evropian. ATM-të kanë euro, por produkti i vetëm që ato nxjerrin është njeriu i ri. Kjo është e ardhmja që tentohet me saktësi matematike në Greqi ", tha ish-ministri i Financave në një intervistë për SKAI.

Mikis Teodorakis: Qeveria Tsipras, në hapat e "Madurizmit". Pakica ka një shumicë të rreme në Parlament

Postuar në 07 Maj, 2017 11:19

Kam frikë se Greqia po "luan me zjarrin" dhe SYRIZA  po ecën në gjurmët e "madurizmit" shprehet kompozitori i njohur grek, Mikis Teodorakis, një nga figurat e njohura të së majtës greke në kohën e Juntës. Në një reagim ai shkruan për tendencat autoritariste të qeverisë së Aleksis Tsipras, dhe çështë më e keqja shuajtjen e revoltës për një qeveri që nuk ka më mbështetje në popull. 

Teodorakis shkruan: 

Greqia dhe Serbia përgatiten për “luftë civile” në Maqedoni

Postuar në 03 Maj, 2017 10:55

Një tensionim i mëtejshëm i situatës në Maqedoni deri në përplasje civile është një skenar që po diskutohet.Në të njëjtën kohë, sipas "Ethnos" Komisioni Evropian ka ndërmarrë ditët e fundit iniciativën për të ngritur  në Shkup zyrën e menaxhimit të informacionit ku përfaqësohen të gjitha shtetet anëtare të BE-së, me diplomatë  apo zyrtarë të policisë.

"Liderë", të huaj që argëtohen dhe një shoqëri pa busull

Postuar në 14 Prill, 2017 09:45

Çfarë ka mbetur sot nga Alexis Tsipras? Kryeministri i të majtës ekstreme(!), i cili erdhi me premtimin kundër projekteve ekonomike të të djathtëve të Antonis Samaras, kundër konçesioneve, privatizmeve, kundër kursimit dhe sot ndodhet në pozitën e atij që i promovon ato? Ka mbetur me siguri mësimi se ata që premtojnë çdo gjë, janë ata që të braktisin të parët edhe kur kanë me vete forcën për të qëndruar, siç është rasti i Tsipras. I cili me një votë referendare nuk ja doli dot të thotë atë që premtonte.

Pages

Subscribe to RSS - greqia