Gjiknuri

Te ndërkombëtarët tabulatet e Ballës e Gjinkurit

Postuar në 21 Maj, 2019 21:56

Dy nga njerëzit më të afërt politikë të kryeministrit, të cilët janë marrë drejtëpërdrejti me çështjet e zgjedhjeve, Taulant Balla dhe Damian Gjiknuri janë denoncuar nga PD te ndërkombëtarët për ndërhyrje në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve.

Të paktën këtë pretendon, Lulzim Basha që tha nga Berati se tabulatet me bisedat shantazhuese të dy eksponentëve socialistë tashmë janë në kancelaritë perëndimore.

Me garancitë e Gjiknurit dhe ambasadores gjermane

Postuar në 08 Maj, 2019 12:54

Politika e ka ulur integritetin në dysheme, duke e kthyer vendin në një republikë ekzotike për ambasadorët. Nën drejtimin e Damian Gjiknurit dhe Rudina Hajdarit mazhoranca shpalosi vizionin e saj për të standartizuar rregullat e lojës, ku në tryezë ishin edhe disa diplomatë të huaj.

Spastrim Infrastruktuës nga njerëzit e Gjiknurit

Postuar në 28 Janar, 2019 13:41

Lajmi i sotshëm i shkarkimit të drejtorit të Korporatës Energjetike Shqiptare, Agron Hetoja dhe zëvendësimi i tij me drejtorin e Fondit Shqiptar të Zhvillimit, Benet Beci, i shtohet zërave se kryeministri Edi Rama po pastron Ministrinë e Infrastrukturës nga drejtuesit e caktuar nga Damian Gjiknuri. Hetoja ishte në atë detyrë që nga viti 2013 ndoshta dhe nuk ishte diskutuar në asnjë rast.

"Vetting" kontratave të Gjiknurit

Postuar në 24 Janar, 2019 17:38

Damiani iku, u dogj dhe nuk i dihet nëse do thirret nga Prokuroria për një sërë çështjesh që implikojnë Ministrinë që ka drejtuar. Por letrat e tij po verifikohen nga brenda, nga ministrja që u zuri vendin. 
Pasi pezulloi konçesionin e rrugës Thumanë-Kashar të lidhur me kompaninë Gener 2 të Bashkim Ulajt, Belinda Balluku njoftoi skanimin e të gjitha kontratave konçesionare të hidrocentraleve që nuk janë ende në operimim.

Lan duart me biznesmenin Bashkim Ulaj. Ministrja Balluku nis pastrimin e vendngjarjes

Postuar në 22 Janar, 2019 12:11

Pas drejtorit të Operatorit të Sistemit të Transmetimit Klodian Gradeci, i cili dha dorëheqjen, sot është shkarkuar drejtori i Autoritetit të Rrugëve, Afrim Qendro. Ministrja e re e Infrastrukturës, një njeri shumë i afërt i kryeministrit Edi Rama, ka marrë përsipër detyrën e pastrimit të rrënojave të Damian Gjiknurit sidomos me predhën e rëndë të mashtrimit të kompanisë DH Albania në prokurimin e Lotit i të Unazës së Madhe. E njëjta kompani kishte fituar tender edhe me OST-në duke krijuar dyshime të mëdha se ishte klient i preferuar nga Lart. 

Lideri i menaxhimit nxjerr nga konservimi TEC-in e Vlorës

Postuar në 03 Janar, 2019 21:04

Para se të lërë edhe zyrtarisht detyrën e ministrit të Energjisë, Damian Gjiknuri urdhëroi hapjen e garës për dhënien me konçesion të TEC-it të Vlorës. Procedurat janë vënë në lëvizje nga Ministria e Energjisë në në datën 31 dhjetor.

2019, karriges së Veliajt i mbeten tri këmbë

Postuar në 30 Dhjetor, 2018 22:46

Protesta e banorëve të Unazës së Re ka gjeneruar një sërë zhvillimesh politike të cilat në sy të parë kapen jo lehtë. Përtej faktit se atë protestë kreu I opozitës e orientoi si bietejë kundër Erjon Veliajt dhe se në të nuk mori pjesë asnjëherë Sali Berisha, ka disa elementë të tjerë që meritojnë vëmendje.

Së pari lëvizja e Bashës është e kuptueshme në kontekstin elektoral të vitit 2019. Veliaj duhet goditur përpara se të rivalizohet.

Mbrojtje për dy manarët milionerë të Unazës (Video)

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 20:22

Teksa ka dalë zbuluar me 3 tenderat skandalozë të  Unazës së Madhe, qeveria nuk heq dorë nga propaganda se është transparente me milionat që jep lartë e poshtë për ndërtim rrugësh.

Në rolin e udhëheqësit që jep porosi dhe detyra, Rama dërgon materiale të isnpektimeve në Bay Passin e Fierit, ku informohet nga Drejtori i Rrugëve Afrim Qëndro dhe ministri Damian Gjiknuri si këta dy tekonkratë të shquar po u kursejnë shqiptarëve lekë dhe kohë me kontratat e ripara dhe tenderat e rrugëve.

Si gënjeu ministri Gjiknuri. Garancia financiare e DH Albania nuk mund të merret

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 13:57

Në datën 8 dhjetor 2018, ministri i Infrastrukturës Damian Gjiknuri do të sqaronte në rrjetin social Facebook situatën e krijuar me kompaninë DH Albania e cila ishte shpallur fituese e Lotit 1 në projektin e Unazës së Madhe. Ndër të tjera Gjinuri shprehej se:

Kompania në fjalë nuk ka marrë asnjë qindarkë nga Buxheti i Shtetit dhe garancia e saj financiare do të sekuestrohet, në rast se dokumentat e paraqitura prej tyre në garë nuk janë autentike.

Me letra në rregull nuk regjistron dot pronën. Me letra false merr 30 milionë euro

Postuar në 14 Dhjetor, 2018 22:40

Fiks Fare raportoi sot një rast në Bërzhitë për një qytetare e cila nuk arrinte të regjistronte dot pronën e saj në hipotekë edhe pse dokumentet i kishte të gjitha të sakta. Në një prononcim për FF, përgjegjësi i Zyrës së Kadastrës në NJësinë Administrative përkatëse, Sami Gjana thotë se:

Edhe pse hipoteka e ka të gjithë dokumentacionin e plotë na kërkon sërish info

Pages

Subscribe to RSS - Gjiknuri