Corriere Della Sera

Leksione për rimëkëmbjen

Postuar në 24 Qershor, 2020 01:25

 

Kur lexoj që një milion vende pune janë në rrezik sot për shkak të Covid-19, më kujtohet ajo që Enrico Cuccia më thoshte shpesh: “Ajo që do të mbetet kujtim i pashlyer për mua janë radhët e punëtorëve në Londër në vitin '33,  duke pritur një pjatë supë mensat sociale". Ai kishte ndjeshmëri të mprehtë sociale dhe ndoshta edhe për kjo është arsyeja për të cilën punoi me Mediobanca për të kontribuuar në rindërtimin e pas luftës së industrisë italiane.

Baudo: Televizioni është bërë i pashikueshëm. Conte më ngjan me një avokat dinak province

Postuar në 14 Qershor, 2020 13:35

Drejtuesi i njohur i Rai-t, Pippo Baudo, që ka një jetë në ekran, ka dhënë një intervistë për gazetën “Corriere della Sera”. Nostalgjik ndoshta për kohët e arta të ekranit të vogël, por edhe realist kur deklaron atë që e ndiejmë të gjithë: televizioni ka degraduar.

Duket se aventura e televizionit nuk i intereson kujt më, nuk ka personazhe të rinj, nuk shoh në horizont fytyra të reja interesante…Televizioni në këto kohë nuk mund të shihet, e gjitha ngjan e njohur, vetëm kopjime dhe përsëritje

Vaksina, kura kundër CoVid-19, ende larg. Tani propozohet Plani B

Postuar në 12 Maj, 2020 12:29

Shkencëtarë të ndryshëm po sugjerojnë që qeveritë e prekura rëndë nga pandemia e CoVid-19 duhet të nisin të mendojnë për një Plan B, që është në fakt pranimi bashkëjertesës për një kohë të gjatë me virusin.

Virologu Crisanti: Numri real i të prekurve në Itali, 450 mijë. Mortaliteti i virusit arrin në 1.5%

Postuar në 25 Mars, 2020 00:58

I vetmi numër i saktë në pandeminë e sapo shpërthyer është ai i të vdekurve. Virologu Andrea Crisanti deklaron për gazetën “Correre della Sera” se numri real i të infektuarve në mbarë Italinë është rreth 450 mijë. Me rreth 6 820 të vdekur në mbarë vendin, rezulton se mortaliteti i këtij virusi është diku te 1.5%, pra shumë më tepër se gripi sezonal.

Kryeministri i Italisë: Nuk e kemi arritur ende pikun

Postuar në 16 Mars, 2020 14:45

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka dhënë sot një intervistë për gazetën e njohur “Corriere della Sera”, përmes së cilës ka bërë një rezyme të asaj që po ndodh në vendin fqinj. Të dhënat flasin për një proces alarmues teksa 30% e të vdekurve nga coronavirusi janë në Itali. I pyetur nëse Italia do të mundet të ndalë epideminë, conte përgjigjet se:

Roli i braktisur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Postuar në 15 Tetor, 2019 15:30

 

Moro dhe Berlinguer, viktimat e një kompromisi historik*

Postuar në 11 Korrik, 2019 20:09

 

Tentativat e një vetëvrasjeje politike

Postuar në 28 Qershor, 2019 15:12

 

BE-ja nuk mund të sillet sikur nuk ka ndodhur asgjë

Postuar në 27 Maj, 2019 16:43

Aleanca midis partive të djathta të qendrës dhe populistëve nuk është e mundur, madje as e nevojshme. Nëse sovranistët donin ta kthenin Europën me kokë poshtë, ata tani do të duhet të presin të paktën pesë vjet. Partitë e Le Penit dhe Salvinit janë të parat në Francë dhe në Itali; por forcat proevropiane kanë shumicë të qartë edhe në parlamentin e ri. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se nuk ka ndodhur asgjë. Vota e djeshme mbyll periudhën pesëmbëdhjetëvjeçare gjatë të cilës Evropa faktikisht është qeverisur nga Angela Merkel.

Miqtë e rremë të demokracisë

Postuar në 12 Mars, 2019 13:30

 

Pages

Subscribe to RSS - Corriere Della Sera