ceshtja tahiri

Fleckenstein: Hapje negociatash në fillim të 2018-ës. Çështja “Tahiri” nuk ndikon

Postuar në 28 Nëntor, 2017 11:11

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein, ka deklaruar gjatë një interviste për Report Tv se Shqipëria mund të hapë negociatata gjatë 6-mujorit të parë të vitit 2018. Sipas tij, çështja “Tahiri”nuk ndikon në vendimin e Komisionit, ndërkohë që vettingu duhet të vazhdojë.

Më poshtë disa nga përgjigjet e Fleckenstein: 

Barazim...

Postuar në 26 Nëntor, 2017 00:47

Shumëkush mund ta kujtojë atë spotin elektoral të kryeministrit Edi Rama në zgjedhjet parlamentare të vitit 2017. Në rolin e një punonjësi policie që ndalonte dikë me makinë në shkelje të rregullave dhe që nuk pranonte asnjë kompromis. Madje duke i dhënë leksion qytetarit se me gjobat bëhen spitale, kopshte, shkolla etj..

Mesazhi ishte përzgjedhur i thjeshtë dhe i qartë: shteti ndërtohet duke ndëshkuar çdo shkelje dhe duke vlerësuar te ndëshkimet monetare një kontribut për të bërë disa punë.

Varianti i bazës socialiste për çështjen "Tahiri" dhe heshtjen e të huajve

Postuar në 24 Nëntor, 2017 01:45

Ja një rrëfim kafaneje për atë sesi po interpretohet në bazën socialiste situata e krijuar me Saimir Tahirin. Sipas fabulës origjinale që qarkullon në mjedise të ndryshme socialistësh të thjeshtë, ideja kryesore është se armët dhe pajisjet ushtarake që SHBA po dhuron në Shqipëri në fakt po blihen nga qeveria me para të kanabisit. Pra sipas këtij variant kemi një trafik patriotësh që lodhen dhe vënë kokën në rrezik për të rritur sigurinë e Shqipërisë.

Studiuesi Plasari: "Çështja "Tahiri" nuk do të mbyllet. Ka elementë që as kryeministri nuk i di"

Postuar në 08 Nëntor, 2017 16:05

Studiuesi Aurel Plasari shprehet se çështja e Saimir Tahirit nuk do të mbyllet dhe nuk mund të mbyllet. Në një intervistë për emisionin “Studio e Hapur”, zhvilluar më datë 3 nëntor, Plasari, thotë se as kryeministri nuk është në dijeni të disa elementëve të kësaj çështjeje që nuk e lejojnë atë të mbyllet.

“Nuk është vetëm çështja e drogës”, shprehet ai, pa zbuluar gjë më tej.

Çështja “Tahiri”/Ish-presidenti Nishani: Kërkoni transkriptin e mbledhjes së fundit të Këshillit të Sigurisë

Postuar në 28 Tetor, 2017 19:38

Në debatin politik për çështjen “Tahiri” ka ndërhyrë edhe ish-presidenti i Republikës, Bujar Nishani. Përmes një interviste në “Channel One”, Nishani u ka bërë thirrje gazetarëve që të kërkojnë transkriptin e mbledhjes së fundit të Këshillit të Sigurisë, ku sipas tij opinioni mund të mësojë më shumë për mendimet e pjesëmarrësve për çështjen e trafikut të drogës.

Të pabesueshëm

Postuar në 28 Tetor, 2017 15:23

Për situatën në Shqipëri ka reaguar sot edhe Doris Pack, politikania që është bërë e njohur në vendin tonë për qëndrimet e saj kritike ndaj të majtës. Kësaj radhe Pack kritikon sjelljen e ambasadores së BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin që ka preferuar të heshtë për çështjen “Tahiri”: 

Pse ambasadorja e BE në Shqipëri nuk reagon. Shqipëria është vend kandidat i BE-së. Kredibiliteti i BE kërkon një drejtësi më të mirë nëse gabime të dukshme nuk vihen në dukje”, shkruan Pack në Twitter. 

Çfarë e ardhme për PS-në?

Postuar në 21 Tetor, 2017 21:25

Përfaqësuesit e Partisë Socialiste në Këshillin e Mandateve votuan kundër heqjes së imunitetit për deputetin Sajmir Tahiri që do t’i hapte rrugën arrestimit të tij. Në vend të kësaj është dhënë dakordësia për hetimin dhe kontrollin e banesës. Në këtë situatë që po i del nga kontrolli politikës, përkatësisht PS-së, ka pak rëndësi aspekti juridik i çështjes. Tahiri vetë pranoi përgjegjësinë morale dhe politike duke dalë dhe pranuar si fakt përgjimin dhe duke u vënë në dispozicion të transparencës.

Cilin ministër të besojmë?

Postuar në 20 Tetor, 2017 10:35

Dëgjojeni ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj, se çfarë thotë dy ditë më parë për çështjen “Tahiri”.

“Kur flet drejtësia nuk ka pse flet ministri”, thotë ai ndër të tjera, duke mohuar kategorikisht se kjo çështje e nxehtë, që është çështje e shtetit shqiptar, politikës, shoqërisë dhe më në fund edhe partive parlamentare, të jetë detyrim edhe për të për ta komentuar dhe reaguar.

Ngjela: “Edi Rama, jashtë interesave perëndimore në Shqipëri. Radha po i vjen Engjëll Agaçit”

Postuar në 18 Tetor, 2017 14:58

“Lamtumirë Rama! Ike me turp nga kjo punë.

Dy herë është shitur partia që drejton sot Ramë ziu: një herë e bleu Enver Hoxha me paratë e Ibrahim Biçakut, në vitin 1941; dhe herën e dytë e bleu Edi Rama me leje ndërtimi, duke qënë kryetari më abuziv i bashkisë së kryeqytetit në të gjithë historinë e kësaj bashkie”.

"Nuk jap dorëheqjen. Përgjegjësia është individuale"

Postuar në 17 Tetor, 2017 23:34

Kryeministri Edi Rama ka bërë të qartë se nuk ka ndërmen të japë dorëheqjen të cilën po ja kërkon së fundmi opozita. Nuk ka një qëndrim zyrtar për këtë, por Rama i është rikthyer komunikimit me ndjekësit në Facebook, duke sqaruar se cilat do jenë qëndrimet e tij. Në disa prej reagimeve kryeministri thotë:

Subscribe to RSS - ceshtja tahiri