berlin

Haradinaj zbardh paktin me Merkel

Postuar në 07 Qershor, 2019 19:17

Menjëherë pas kthimit nga Berlini, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka zbardhur bisedën me kancelaren Merkel dhe opsionet për një marrmarréveshje me Serbinë dhe heqjen e taksës.

“Qëndrimi im është konsistent, janë dy opsione. Ose një vendim i madh,pra një konferencë një ditore, atëherë Kosova është e gatshme të suspendoj taksën deri në këtë konferencë, por me marrëveshje paraprakisht të negociueshme për një vendim për përmbyllje me kusht të njohjes, por edhe nëse e suspendojmë disa ditë, nuk e ndihmojmë procesin, se mund të zgjas me ditë dhe vjet”

Ambasadori i SHBA “trazon” Gjermaninë

Postuar në 04 Qershor, 2018 23:54

Edhe Gjermania po përjeton tension politik që çuditërisht nuk vjen nga dinamika e zhvillimeve të brendshme, por nga ndërhyrja e një ambasadori. Qeveria e kancelares Merkel kërkoi shpjegim zyrtar nga Shtetet e Bashkuara për deklaratën e ambasadorit të ri amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili premtoi vënien në dispozicion të zyrës së tij për të ndihmuar nacionalistët e ekstremit të djathtë të frymëzuar nga Donald Trump të merrin pushtetin në të gjithë Europën .

Buzëqeshje protokollare dhe parakushte për negociatat

Postuar në 25 Prill, 2018 18:30

Buzëqeshja e kryeministrit Rama në fotografinë protokollare me kancelaren Merkel nuk pasqyron frymën e takimit që  u zhvillua në Berlin. Skepticizmi i Gjermanisë i shprehur edhe në deklaratat e kryetarit të Komitetit për Çështjet e Brendshme në Bundestag, Gynter Krishbaum rezultoi i qënësishmëm. Nga burime mësohet se kancelarja Merkel ka folur për parakushte para se Gjermania të japë votën pro hapjes së negociatave.

Shqetësim në nivel politik deri te Merkel: Në restorante të Berlinit dhe në zyrat e Brukselit, nuk flitet gjermanisht

Postuar në 15 Gusht, 2017 11:52

Gjermanishtja nuk flitet më nga stafi i disa restoranteve në Berlin. Ja sesi gjermanët po I rikthehen temave të vjetra, por edhe të reja me një sens që mund të kthehet problematik. Vend që nën Angela Merkelin promovoi multikulturalizmin, por që nuk e gëlltit dot një kryeqytet shumëgjuhës. “The Guardian” raportonte dje sesi zv.ministri gjerman i Financave, Jens Spahn, anëtar i partisë së Merkel, deklaronte në gazetën “Neue Osnabrücker Zeitung”, tërbohej nga fakti se kamarierët në disa ristorante në Berlin flasin vetëm anglisht.

Deri në Berlin për një autokonfirmim si lider i reformave dhe paqes në rajon

Postuar në 10 Mars, 2017 13:14

Kryeministri ishte deri në Berlin ku u takua me ministrin e Jashtëm, Sigmar Gabriel në konferencën me të cilin u dhanë dy mesazhe. Njëri, nga shefi i diplomacisë gjermane, për të kontribuar në stabilitetin e rajonit dhe njëri nga kryeministri shqiptar, i cili  atashoi veten me Bashkimin Europian për çështjen e reformës në drejtësi.

Merkel pa përgjigje për sulmin terrorist, hetohet një 23 vjeçar pakistanez

Postuar në 20 Dhjetor, 2016 12:32

Një 23 vjeçar nga Pakistani i lindur në 1 Janar 1993 që kishte hyrë në Gjermani si emigrant i quajtur Naved B dyshohej si është autor i sulmit terrorist në Berlin.  Por policia gjermane pas marrjes në pyetje e la atë të lirë dhe është në kërkim të agresorit, që pasi vrau kamionistin polak nisi masakrën.

Terrorizmi godet Gjermaninë, përsëritet masakra e Nisës në Berlin (Video)

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 21:46

Një sulm i ngjashëm terrorist me atë të masakrës në Nisë ndodhi mbrëmjen e së hënës në Berlin.Një kamion mallrash  hyri në një rrugë pedonale që ishte kthyer në një treg për Krishtlindjet në Berlin, duke vrarë të paktën 12 persona e duke prlagosur rret 50 të tjerë. Atentatori më pas eshte larguar, çka perforcon dyshimet per akt terrorist. Ai u arrestua më pas nga policia gjermane.

Njё Europё e lёnduar duhet tё tregojё veten

Postuar në 19 Nëntor, 2016 11:44

Kёto ishin ditё tranzicioni. Barack Obama ishte pёr herё tё fundit si president i SHBA-sё nё Europё. Me tё u takuan nё zyrёn e kancelarit nё Berlin kryetarёt e shteteve dhe qeverive tё vendeve kryesore europiano-perёndimore. Secili prej tyre i lёnduar apo i sfiduar nё llojin e vet.

Netanjahu në Berlin për bisedime me kancelaren Merkel, nuk jepen detaje për temën e diskutimit

Postuar në 02 Tetor, 2015 21:30

Në raportin e saj agjensia e lajmeve AFP  thotë se kancelarja gjermane, Angela Merkel do të presë më 8 tetor në Berlin kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu. Sipas AFP lajmin e theksoi sot kancelaria Merkel në një konferencë shtypi. Dy krerët do të takohen kokë më kokë para bisedimeve të zgjeruara me ministra të ndryshëm në kuadër të edicionit të gjashtë të bisedimeve qeveritare gjermano-izraelite. Qeveria gjermane nuk dha detaje se për cilat tema do të diskutojnë.

Ja pse Edi Rama është ftohur me Merkelin: Ka shitur pikturat e veta në Gjermani pa faturë tatimore, si familje në nevojë

Postuar në 14 Shtator, 2015 21:25

Pages

Subscribe to RSS - berlin