Nëse opozita i beson fjalëve të veta, ajo duhet të bojkotojë Parlamentin dhe të dorëzojë mandatet

Postuar në 27 Janar, 2018 15:12

Opozita paralementare mblodhi sot jo pak njerëz në bulevardin kryesor të Tiranës. Ajo kërkoi largimin e Edi Ramës dhe të qeverisë së tij. Foli për krimin dhe mjerimin e popullit, për drogën dhe trafiqet dhe tregoi se ka jo pak mbështetës.
Çka do të thotë se qeveria ka bërë jo pak të pakënaqur qëkurse privatizoi tepsinë me votë plebishitare.

Llafeve pa fund dhe pa kuptim të folësve u gjeti një përmbledhje ish-kryeministri Sali Berisha që përcolli mesazhin kryesor në një prononcim për mediat:

“Kjo protestë varrosi narkozgjedhjet e 25 qershorit”, tha ai.

Nëse është kështu, atëherë për opozitën shqiptare Parlamenti aktual është jolegjitim dhe çdo pjesëmarrje e saj në të në vijim është thjesht e pakuptimtë. Nëse kjo deklaratë apo ky përcaktim do të adoptohet si qëndrim zyrtar politik nga PD-ja, atëherë asnjë mandat deputeti nuk duhet të vazhdojë të mbetet në këtë parti që sot shpall mosnjohjen e zgjedhjeve të cilat i menaxhoi vetë.

Është një situatë absurd ku retorika e revolucionit dixhital mjegullon interesat e vërteta që ndoshta brenda pak kohësh do të zbardhen edhe për opinionin publik. Dhe ndoshta në atë moment do të shikohet më mirë nëse ai që sot drejtonte protestën, z. Basha, ishte aty për të ngritur popullin, apo për të recituar pjesën e vet përpara se të ndahet nga kjo politikë ku ai vetë nuk ndihet komod dhe ku e detyrojnë rrethanat.

Është e qartë se dështimi i protestës, apo kalimi i saj si një realizim statistikor për qërkullimin në bulevard, siç edhe po shihet, do të shënonte rënien arsyeve për aleancën PD-LSI e cila mbahet gjallë nga një pol i PD-së, por jo nga e gjithë kjo parti.

Në këtë kuptim, kemi të bëjmë me një kryetar opozite të mbërthyer në intriga korrdioresh dhe diplomatësh, i cili e ka më të sigurtë rrugën drejt pushtetit me marrëveshjet që i ofrohen papushim, sesa duke ndërmarrë veprime mirëfilli opozitare. Por që është i shtrënguar të luajë vokalistin e të inatosurve dhe të pakënaqurve mes të cilëve siç e kemi vënë re nuk bën pjesë asnjë prej deputetëve që ai vendosi me dorën e tij në listën e atyre zgjedhjeve që sot detyrohet t’i kundërshtojë.

Kjo është fatkeqësi më vete, por siç mund ta dimë, z. Basha pak i bën për interesin publik dhe këtë e tregoi me marrëveshjen e 17 majit, me të cilën siç tha ai shmangu luftën civile. Një luftë e cila në fakt është një luftë klanesh prej të cilave ai po fiton thjesht dhe vetëm falë një koninukture që favorizon rotacionin e brezave dhe prishjen e një ekuilibri që kulmoi me vitin 2009. Një koninukturë që zbulon edhe gënjeshtrën e z. Basha, ndaj të cilit sot mund t’i bëhet një pyetje:

A keni interes Ju z. Basha që Edi Rama të largohet nga pushteti? Pra të ikë nga pushteti personi që ju mundësoi hipotekimin në masën 80% të PD-së kur ende situata është e paqartë?

Comments

Submitted by A (not verified) on

Analiza politike që i bëhet me të drejtë Bashës u përket në rradhë të parë forumeve të PD, por edhe të tjerëve në një kohe të mëvonshme, jo sot.
Sot emergjencë kombëtare është largimi nga pushteti i Edi Ramës, zevendësimi i tij me një kryeminister nuk ka rëndësi i PS apo PD, dhe jo difektet e Bashës dhe opozitës.

Submitted by Andon Dede (not verified) on

Flakëkashtizmi i protestave tek ne
nga Andon Dede, Nju York
E ç’nuk është thënë e po thuhet për protestën e pritëshme të 27 janarit: se do të bëhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipëria do të çlirohet më në fund nga kjo qeveri e korruptuar që mendon vetëm për vete dhe jo për popullin…
Qofsha i gabuar, madje edhe do të gëzohem po të dalë e kundërta, por unë po e them me keqardhje se nuk do të ngjasë asgjë pas kësaj proteste, ashtu siç ka ngjarë përherë pas protestave të tjera si kjo, përjashto ato të fundit të shekullit të kaluar që përmbysën Diktaturën e i hapën rrugën zhvillimeve të reja pluraliste. Por, të mos i bëjmë qefin vetes: edhe ato protesta as që mund të imagjinoheshin më parë, po të mos kishin ndodhur tërë ato përmbysje rreth e qark nesh, që filluan me ngjarjet në Rumani e shembjen e Murit të Berlinit. E keqja është se pas shëmbjes së atij muri, u ngritën të tjera “mure”, jo vetëm tek ne por dhe në gjithë Europën Lindore apo edhe më tej, pasojat e të cilëve kanë lidhje edhe me zhvillimet aktuale. Por, të kthehemi tek tema që nisëm.
E patëm fjalën pra, tek protesta e 27 janarit. Opozita, përmes liderve të saj Basha, Kryemadhi e të tjerë, u ngjir së foluri duke i bërë thirrje popullit që të marrë pjesë në të e duke vënë në dukje arsyet e kësaj pjesëmarrjeje. Ata premtojnë se duke përmbysur Ramën, si sinteza e të gjithë të këqijave tek ne, do t’i hapet rruga zhvillimeve të reja, duke i dhënë fund vuajtjeve që po i marrin frymën shumicës dërrmuese të popullit. Nuk ka mbetur epitet pezhorativ që përmban Fjalori i Gjuhës Shqipe, pa ia faturuar artist-sportist-politikanit që në sundimin e vet ia ka kaluar çdo para-ardhësi pushtet-mbajtës, jo vetëm tek ne por në gjithë Botën. Si zor të gjesh një të dytë, në tërë rruzullin, president, kryeministër, mbret, emir etj. që të vendosë vetë, pa pyetur askënd, jo vetëm për buxhetin e shtetit, detyrat e dikastereve, emërimet e ministrave, ambasadorëve, drejtorëve, presidentin e Republikës, Prokurorin e Përgjithshëm por dhe për palmat që do të mbillen rrugëve, për kalldrëmet që do të shtrohen shesheve, ngjyrat që do të lyhen muret e kështu me radhë. Çdo njeri që nuk e njeh realitetin shqiptar, me të drejtë do të mrekullohej nga pohimet e mësipërme e do ta kishte zili atë popull që ka në krye një individ të tillë polivalent. Por, këtij të mrekulluarit do t’i mjaftonin vetëm pak minuta informimi e njohjeje të Shqipërisë së sotme për tu zhgënjyer dhimbshëm: ai shumë shpejt do të kuptojë se ka të bëjë me vendin më të varfër të Europës, populli i të cilit, në shumicën dërrmuese të tij, mezi ngop barkun me bukë; se nga ky vend nisen për çdo ditë motoskafe me tonelata lëndësh narkotike; se të rinjtë e të rejat e këtij vendi po bëjnë ç’është e mundur që të largohen se nuk po gjejnë dot punë e kanë humbur çdo shpresë e plot mangësi të tjera që po t’i radhisnim këtu do të na mbushnin faqe të tëra. Shkurt muhabeti: Opozita ka plotësisht të drejtë në ato që thotë e në kërkesat që mendon të shpallë e trumbetojë më 27 janar. Po atëhere, ku është e keqja, mund të pyesë me të drejtë dikush. Fare e thjeshtë për ta kuptuar: se të gjitha këto i di jo më kryeqeveritari e tërë kasta e politikanëve tanë, në pushtet apo në opozitë, por edhe një fëmijë i kopshtit që sapo ka mësuar kuptimin e këtyre fjalëve. Ja, ky është problemi: protesta si kjo janë bërë sa të duash e nuk kanë sjellë asnjë ndryshim, nga që artist-sportist-politikani ynë as që do t’ia dijë për to. Hallet apo interesat e popullit janë gjëja më e parëndësishme për të. I vetmi rast që mund të më përmendë dikush do të jetë ai i anullimit të shkatërrimit të lëndëve helmuese siriane, por kjo iu imponua, sa nga rreziku që mbartëte pranimi i tyre aq dhe nga masiviteti i protestuesve, si rrallë herë, me që ishte fjala për pasoja katastrofike për jetën e tyre, se po të qe për vullnetin e mirë të kryeqeveritarit tonë, ai tashmë e kishte treguar veten përderisa i kishte pranuar. Ai është gati të bëjë gjithçka, vetëm të mos i kërcënohet karrigia ku është ulur. Ai e ka çimentuar aq fort pushtetin e vet sa që tallet e bën humor me tërë ata që ankohen apo që e kundërshtojnë. Jo vetëm kaq, por ai ka shumë të drejtë kur pohon se edhe nesër të zhvilloheshin zgjedhjet, do t’i fitonte përsëri. Unë e pranoj plotësisht këtë, jo se e meriton, por se e ka treguar me vepra se i zotëron tërë mekanizmat e duhura për t’i manipuluar ato siç ia do qejfi. Mjafton të ndaleh tek një fakt fare i thjeshtë: të gjithë po e pranojnë, madje dhe Rama vetë, se katër vitet e qeverisjes së tij qenë komplet dështim e megjithatë ai fitoi përsëri shumicën. Tjetër punë se në fitoren e tij dha ndihmesën e vet dhe opozita me qëndrimet e saj të papërgjegjëshme, veç të tjerash dhe me shkërmoqjen e saj vështirësisht të riparueshme, por kjo është një temë tjetër.
E, pra, ja pse them se dhe protesta e pritëshme do të jetë një flakë kashte dhe asgjë më tepër, sikur të marrin pjesë në të jo mijëra por dhe miliona veta e nga folësit të thuhen çudira që s’i kemi dëgjuar më parë. (Ndonëse, e përsëris, e kam shumë vështirë të gjej ndonjë gjë të pathënë deri tani, në mitingje e në Parlament).
Nga gjithë sa më sipër, mos duhet menduar se ka humbur çdo shpresë ndryshimi për mirë në atë vend e për atë popull?! E kam vështirë të pohoj të kundërtën. E vetmja gjë që mund t’i thosha opozitarëve apo dhe protestuesve, sikur të më pyesnin, do të qe një formulë fare e thejshtë: radikalizmit të sunduesit fuqiplot mund t’i kundërvihesh vetëm me masa radikale. Çdo rrugë tjetër më duket krejt humbje kohe e energjish. Por, për fat të mirë apo të keq, as që më pyet e aq më pak, as nuk më dëgjon njeri.
Nju York, 24 janar 2018

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.